Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel Güvenlik Hakkında Her Şey

Özel güvenlikte insan faktörünün önemi nedir?

2,308
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Güvenlik Uzmanı

Özel güvenlik görevlisi, kişileri, kurumları veya değerli varlıkları koruma işi yapan kişidir. Ancak özel güvenlik görevlisi olmanın belli şartları vardır. Bunların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelir. Aynı zamanda kamu Haklarından Yasaklı olmamalı ve 10/d kapsamındaki suçları işlememiş olmalısınız.

Özel güvenlik görevlisi Temel Eğitim Sertifikası almalısınız. Silahsız çalışacak güvenlik görevlileri en az ilköğretim mezunu olmalı ve 18 yaşını doldurmalı, silahlı çalışacak güvenlik görevlileri ise en az lise mezunu olmasının yanı sıra, aynı zamanda 21 yaşını da doldurmuş olmalıdır. Bunların yanı sıra, yeterli sağlık şartlarına haiz olmalıdır. 

Özel güvenlik görevlisi olmak için sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı veya silahsız olmak üzere eğitim alınması gerekmektedir. Her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 6 kez düzenlenen ÖGG sınavından en az 60 puan alınmalıdır. 

Eğitim sonrası 4 kez sınava giriş hakkı vardır. Hepsinde başarısız olunursa, yeniden eğitim alma zorunluluğu mevcuttur. 

Sertifikasını alan güvenlik elemanı adayı çalışma izni, kimlik kartı almak için, sağlık raporu alarak, sertifikaları ile özel güvenlik şube müdürlüklerine müracaat edeceklerdir. Bunun sonucunda arşiv araştırması uygun görülen adaylar güvenlik elemanı kimlik kartını alarak çalışmaya başlayabilirler. Kimlik kartları her 5 yılda bir yenilenmek zorundadır.

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri

Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme; toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasındadır. Özel güvenlik görevlileri ceza Muhakemesi Kanununun 90. maddesine göre yakalama yetkisine de sahiptir. Bu anlamda görev alanında, haklarında yakalama emri veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalayabilir ve arayabilir. 

Yetkili özel güvenlik görevlileri yangın, deprem gibi tabii afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girebilir. Hava meydanı, liman, gar, istasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme haklarına sahiplerdir.

Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalayabilirler. Özel güvenlik görevlileri olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanununun 168. maddesine göre yakalama yetkisine sahiptir.

Son olarak, özel güvenlik görevlileri Türk Medeni Kanunu 981. maddesine, Borçlar Kanunu 52. maddesine, Türk Ceza Kanunu 24 ve 25. maddelerine göre zor kullanabilirler. 

Özel güvenliklerin görev sırasında dikkat etmesi gerekenler

Özel güvenlik görevlileri görevlerini icra ederken; 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunu, ilgili Yönetmelikler ve iş yeri talimatlarında belirtilen hususların tam olarak yerine getirilmesine dikkat etmeli, bunlara göre hareket etmelidir.

 • Uyanık olmalı, daima etrafını gözetlemeli ve şüpheli gördüğü durumlara karşı tedbir almaya hazır olmalıdır. 
 • Görev esnasında görevi harici işlerle meşgul olmamalıdır.
 • Görevi boyunca, özel güvenlik üniformaları ile her zaman örnek teşkil edecek şekilde görev yapmalıdır. 
 • Özel güvenlik kimlik kartını daima yakasında görünecek şekilde takmalıdır. 
 • Görev alanını ezbere bilmeli ve giren çıkan personeli tanımalıdır.
 • Görevine erken gelerek bir önceki ekipten olan olaylar hakkında bilgileri almalıdır.
 • Kendilerine teslim edilen malzeme ve teçhizatın kullanımı bilmeli ve daima kullanılır durumda olduğunu kontrol etmeli ve aksaklıkları derhal yetkililere bildirmelidir.
 • Etkili iletişim hususlarına dikkat etmelidir.
 • Yangın, deprem gibi afet olaylarına ve acil durumlara karşı alınacak tedbirleri ve kullanılan ekipmanları çok iyi bilmelidir.
 • Görevleri ile ilgili gizlilik hususlarına dikkat etmelidir.
 • Sabit nokta ve devriye hizmetlerini yaparken verilen talimatlara uymalıdır.
 • Görevleri ile ilgili kayıtların düzgün şekilde tutulması ve muhafaza edilmesini sağlamalıdır.

Özel güvenlikte insan faktörünün önemi

Özel güvenlik hizmetlerinin temelini insan faktörü oluşturmaktadır. Teknolojinin ilerlemesine rağmen insan gücü sektörde ilk sırada önem arz eder. 

Özel güvenlik hizmeti, şahıs, varlık ve bilginin korunması üzerinedir. Hizmet verilirken çeşitli donanım ve ileri teknoloji ekipmanlar kullanılabilir. Sadece fiziki güvenliğe de dayansa, ileri düzey donanım da kullanılsa riskin tespit edilmesi, suçun & kazanın önlenmesi, ekipmanın kullanılması ve hatasız çalışmasının sağlanması görevleri hep ?insan? faktörü üzerine kuruludur. 

Özel güvenlik ekibinin, sorumluluklarının farkında olarak, maksimum dikkat, özen ve özveri ile görevlerini yerine getirmeleri, sektördeki yenilik ve gelişmeleri takip etmeleri, kendilerini sürekli geliştirmeye çalışıp öğrenmeye açık olmaları, özel güvenlik hizmetinin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. 

İyi bir özel güvenlik görevlisi olmak için yapılması gerekenler

Üniversitelerin Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programları sektöre nitelikli iş gücü yetiştirme konusunda önemli bir alandır. İster sahada görev yapmaya devam etsin, ister iç görevlere geçmeyi tercih etsin eğitimli iş gücü her zaman için firmaların ilk tercihidir. 

Ülkemizde verilen özel güvenlik hizmetinin sınırları 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ile belirlenmiştir. Yine kanunlar çerçevesinde kimlerin, hangi şartları yerine getirmeleri halinde özel güvenlik görevlisi olabileceği açıkça anlatılmıştır. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınava girip geçer not alan kişiler 5188 Özel Güvenlik Belgesi almaya hak kazanırlar. 

5188 Özel Güvenlik Kimliğini alan kişiler, kariyerlerini özel güvenlik sektöründe devam ettirmek istiyorlarsa öncelikli hedefleri, güvenilirliğinden emin oldukları, süreklilik sağlayabilecek ve gelişimleri konusunda kendilerini destekleyecek bir firmada işe başlamak olmalıdır. 

Özel güvenlik görevlisi hem yetkinlikleri hem de iş bilgisi açısından kendisini ne kadar geliştirir ve ne kadar donanımlı olursa kariyerinde ilerleyebilmesi bununla doğru orantılı olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat