Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Orgazmik Baş Ağrısı

Orgazm baş ağrısı nedir?

10,649
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Orgazm baş ağrıları, orgazm esnasında ortaya çıkan, şiddetli, ani, patlayıcı tarzda baş ağrılarıdır. Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı girmesi çok nadir rastlanan bir durum değildir aslında. Ancak orgazm baş ağrısı bunun içinde ayrı bir yer tutar aslında. Çünkü çok şiddetlidir, anidir ve kişiyi orgazm olmaktan kaçındıracak, cinsel ilişkiden uzak tutacak düzeyde rahatsız edicidir. 

Genellikle bu tür baş ağrıları gençlerde, 20'li yaşlarda, özellikle 30-35 yaşındaki genç erkeklerde sık görülmektedir. Ama bu ne kadar gerçeği yansıtmaktadır, çok bilinmez. Çünkü cinsel ilişki ile birlikte gerçekleşen bir şey olduğu için paylaşılmakta kaçınılan bir durumdur. Bir yandan da kadınlarda orgazm, her cinsel ilişkide erkekler kadar belirgin olmadığı için belki de kadınlardaki oran düşüklüğü, kadınların orgazm olma oranının düşüklüğü ile bağlantılı olarak düşük olabilir. 

Orgazm baş ağrısı çok şiddetli olduğu için genellikle erkeklerde ereksiyon problemlerine, cinsel ilişkiden kaçınma problemlerine neden olur. Tehlikeli olabilir ancak tehlikeli olan doğumsal durum çok nadir görüldüğünden, ilk defa olduğunda gerekli kontroller yapıldıktan sonra şiddeti dışında başka bir tehlikesi olmadığı anlaşıldığında, bu risk ortadan kalkmış olur. 

Orgazm baş ağrısı 10 dakika ile 1 saat arasında sürebileceği gibi, kimi kişilerde bütün bir gün devam edebilir veya cinsel ilişki sonrası saatler boyunca devam edebilir.

Cinsel ilişki sırasında orgazm ile olan ani, patlayıcı ağrılarda beyin kanaması riski vardır. Bu anlamda bu ağrıyı yaşayanlar mutlaka ilk seferinde vakit kaybetmeden, ağrı geçmiş olsa bile bir doktora, mümkünse bir nöroloğa başvurmalı, gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. 


Orgazm baş ağrısı ya da orgazmik baş ağrısı dediğimiz durumla karşı karşıya kalan kişi mutlaka doktora gitmek zorunda. Eğer ilk defa, çok şiddetli, patlayıcı ağrıyı çekiyorsa, bu mutlaka acilliktir. 

Acildeki nörolog olmayan doktora, "kendisinin beyninde bir bomba patlamış gibi çok şiddetli bir ağrı çektiğini ve beyin kanamasından şüphelendiğini" söyleyebilir. Bu ifade edildikten sonra bazı işlemler yapılmalıdır. Mutlaka tomografi çekilmeli, diğer tetkikler gerekirse yapılmalı. Beyin kanaması ve böyle bir olasılık ekarte edilinceye kadar bu tehlikeli ve acil durum devam etmektedir. Ancak bunları söylediğimde korkmamak gerekir. Çünkü orgazmik baş ağrısı öyle düşünüldüğü kadar az değildir. Sorarsanız çevrenizde birçok kişinin orgazmik baş ağrısı çektiğini duyabilirsiniz. Çünkü çoğu kimse bunu paylaşmaz. 

Bahsettiğimiz beyin kanaması, beyin damarlarındaki doğumsal bozukluktan kaynaklıdır ve bu durum çok önemlidir, çok hayatidir ancak çok nadir rastlanır. Fakat orgazmik baş ağrısı bu durumun çok tipik bir özelliğidir. Bu nedenle böyle bir ağrı yaşadığınızda mutlaka bir hekime ve acilen başvurmamız gerekir. Gecenin bir vakti olsa bile hemen kalkıp acile gitmeliyiz. 

Orgazmik baş ağrısı genellikle çok uzun sürmeyebilir. Sürmese, geçmiş olsa bile gitmeliyiz. Bir kere bu tetkikleri yaptırıp ekarte ettirmeliyiz. Zaten böyle bir yapısal problemimiz varsa, bir daha kanadığında hayatta kalma, yaşama şansımız hiç yoktur.  O nedenle çok nadir olan bu durumun çok çok nadir olacağını bilmemiz gerek. Ancak "nadir olan bir şey, benim başıma mı geldi" dememeli, orgazm sırasında şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsak mutlaka bir nöroloğa muayene olmalıyız. 


Daha önce orgazmik baş ağrısı yaşamış, gerekli nörolojik kontrolleri yapılmış, nadir görülen ancak tehlikeli bir durum olan beyin kanaması şüphesinin ekarte edildiği kişiler aşağıdakilere dikkat ederse, orgazmik baş ağrısının cinsel hayatını etkilemesini önleyebilir.

Orgazm baş ağrısını önleme yolları
- Diş sıkma konusuna dikkat edin, farkındalık geliştirin.
- Gece diş sıkma probleminiz varsa, bunun için gece plakları kullanın.
- Boyun ve sırt kaslarınızı kafanıza giden kasları rahatlatın.
- Çok stresli, çok zorlandığınız dönemlerde cinsel ilişkiyi biraz öteleyin.
- Aynı gün ikinci kez cinsel aktiviteden uzak durun.
- Belli zorlayıcı pozisyonlardan, özellikle boynu, enseyi zorlayıcı pozisyonlardan uzak durun.
- Cinsel ilişkide daha pasif bir rol alın.
- Gerekirse, ilişki öncesi bir ağrı kesici alın. 


Orgazm baş ağrıları cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan, çok da az rastlanmayan baş ağrılarıdır. Bunun altında ciddi bir neden yoktur aslında ama çok nadir olarak tehlikeli de olabilir. Çoğunlukla, cinsel ilişki öncesi; gerilim tipi baş ağrısı, migreni olan, stresli, boyun kaslarında spazm olan kişilerde cinsel ilişki sırasında baş ağrısı ortaya çıkabilir.

Orgazmik baş ağrısı olanlarda çoğunlukla cinsel ilişkide çok efor sarf edilmesi, belli başlı zorlayıcı pozisyonların kullanılması ile veya cinsel ilişkiyi bir performans gösterme alanı olarak gören, stres hisseden kişilerde görülür. Bu baş ağrısı çok şiddetli, patlalyıcı ve beyninde bomba patlamış gibi çok şiddetli bir ağrıdır aslında. 

Cinsel ilişki sonrası ağrı hiçbir nedene bağlı olmadan ortaya çıkmakla birlikte, çok nadiren beyindeki doğumsal olan baloncuk tarzı beyin damarlarındaki bozuklukların cinsel ilişki sırasındaki efor ile zorlanması, patlaması sonucu oluşan beyin kanamalarına bağlı da olabilir. Bu kanamalar çok ciddidir, hayati tehlikesi vardır; cinsel ilişki ve orgazm sırasında hayatın kaybı ile sonuçlanabilir veya daha sonrasında çok büyük tehlike arz eder. 


Orgazm baş ağrısını çeken kişi tekrar bu ağrıyı yaşayacağı korkusu ve beklentisi ile cinsel ilişkiden kaçınabilir. Bu çok bariz bir durumdur ancak bu cinsel ilişkiden kaçınma durumu çok ciddi noktalara gelebilir. Erkeklerde daha sık rastlandığı belirtilmektedir. Erkeklerde özellikle impotence'a (iktidarsızlık), ereksiyon problemlerine, cinsel ilişkiden kaçınma problemlerine yol açabilir. Kadınlarda karikatürlere konu olan "başım ağrıyor, istemem" ifadeleri ile cinsel ilişkiden kaçınma davranışına neden olabilir. 

Partnerlerden herhangi birisi bu ağrıyı yaşıyorsa o çiftin düzenli cinsel hayatında orgazm baş ağrısının ciddi olumsuz etkileri vardır. Orgazm baş ağrısı, tehlikeli bir durumdan kaynaklanmıyorsa, genellikle migren ve gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kişilerde görülür. Bu kişiler migren ve gerilim tipi baş ağrısı için tedavi olabilir. Baş ağrısı kontrol altına alınırsa, orgazmik baş ağrısı da azalacaktır. Orgazmik baş ağrısı genellikle gece uykuda diş sıkma sorunu olan kişilerde görülür. Bu nedenle buna yönelik tedavi yapan, diş protezi uzmanlarının hazırladığı gece plaklarını kullanmak da orgazmik baş ağrılarını azaltır. Bu tür önlemler, bazen cinsel ilişki öncesi ağrı kesici bir ilaç almak koruyucu olmaktadır. 

Orgazmik baş ağrılarının her zaman rastlanmadığını, tedbirlerinin olduğunu bilmek, bundan korkarak cinsel hayattan kaçınmamak gerekir. 


Orgazmik baş ağrıları orgazm sırasında ortaya çıkan şiddetli, ani, patlayıcı baş ağrılarıdır. Aksi ispatlanıncaya kadar orgazmik baş ağrıları tehlikelidir ve acil durumdur. Çünkü bu baş ağrıları çok nadir de olsa beyin kanamalarının bir belirtisi olabilir. Bizim atardamarlarımızda doğuştan baloncuklar, yapısal bozukluğu olan alanlar olabilir. Bunlar hayat boyunca kalabilir. Ancak bir gün bir efor nedeniyle, zorlanma olduğunda kanama yapabilir. Cinsel ilişki de doğal olarak efor sarf edilen zorlayıcı bir eylemdir. Bunun sonucunda bu damarlarda kanama olursa, yırtılma olursa, sızdırma oluşursa ani ve şiddetli baş ağrısı görülür ve bu hayati tehlike oluşturur. Orgazma bağlı bir baş ağrısı yaşadıysak, hemen acile başvurmamız gerekir. Acil serviste bir tomografi çekilebilir, gerekirse bel suyu alınabilir. Bunların hepsi temiz çıkarsa, ancak o zaman orgazmik baş ağrılarının önemli nedene bağlı olmadığı söylenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat