Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öpüşme Hakkında Her Şey

Öpüşürken vücudumuzda neler oluyor?

34,894
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İnternet Editörü

İnsanlar binlerce yıldır öpüşüyor. Öpüşmenin kökeni konusunda birçok farklı teori var. Bunun ilk memeli atalarımızdan miras kaldığı düşünülüyor. Bazı teoriler ise öpüşmenin anne karnındaki şartları hatırlattığı için yetişkinlikte de sürdürüldüğünü söylüyor. Ne olursa olsun öpüşmek hayatımızın bir parçası ve gerçekten çok ilginç yanları var. İşte onlardan bazılar:

- İnsanlar öpüşürken kafalarını genellikle sağa yatırır. Alman biliminsanları bununla ilgili bir araştırmada 100 çifti öpüştürmüş ve gözlemiş. Ortaya çıkan sonuç, deneklerin 3'te ikisinin öpüşürken kafalarını sağa yatırdığı gözlemlenmiş. Bilimadamları bunun anne rahminde kazanılan bir içgüdüsel durum olduğunu düşünüyormuş.

- Dudaklarımız vücudun en çok sinir düğümü içeren bölgelerinden biri. Bu sinirler uyarılınca beyinde mutluluk ve heyecan yaratan hormonlar salgılanıyor. Bu yüzden öpüşmek çok hoşumuza gidiyor. Hoşumuza gittiği içinde tekrar tekrar öpüşmek istiyoruz.

- Her gün düzenli olarak öpüşen erkeklerin, öpüşmeyen erkeklere göre ortalama 5 yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıkmış. Sigarayı bırakıp, beyaz ekmeği, şekeri keserseniz, bir de her gün 45 dakika egzersiz yaparsanız hiç ölmezsiniz.

- Bazı ülkelerde sokakta öpüşmek yasalarla suç olarak kabul ediliyor. Türkiye'de yasal olarak suç değil sanıyoruz ama öpüştüğünüz yere göre değişir bu. Ahlak bekçisi, namus kumkuması esnaf sizi sıkıntıya sokabilir.

- En uzun dudak dudağa öpüşme rekoru 58 saat 35 dakika ve 58 saniye ile Taylanlı çift Ekkachai ve Laksana Tiranarat'a ait.

- İngiliz araştırmacılar bir çifti MR cihazına sokup öpüştürmüş. Öpüşürken neler olduğuna göz atan araştırmacılar öpüşürken vücuttaki 142 farklı kas grubunun aktif hale geldiğini görmüş. Bunların sadece 34'ü yüz bölgesindeki kaslarmış. Öpüşürken dakikada 2-3 kalori yakılıyormuş.

- Ortalama, normal bir insan hayatının toplam iki haftasını öpüşerek geçiriyormuş.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat