Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Obezite Cerrahisi Sonrası Geri Kilo Alımı

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?

19,222
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Tüp mide ameliyatından sonra hastalardaki kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlar. Özellikle 1. yılın sonuna kadar da kilo kaybı devam eder. 1 yıl tamamlandıktan sonra, 18. aya gelindiğinde hastalardaki kilo kaybı durur. 

Ancak ikinci yıldan sonra özellikle dikkat edilmesi son derece önemlidir. Çünkü bu tüp midenin kendisi ikinci yıldan sonra bir parça büyüyebilir ve yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle hastalarda geri kilo alımı söz konusu  olabilir. 

Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımını önleme

Tüp mide ameliyatı sonrasında geri kilo alımını önlemek için hastaların ameliyat sonrası süreçte hem cerrahları hem de bu hastalara özel beslenme eğitimi veren bariatrik beslenme uzmanları ile yakın temas halinde bulunması gerekir. 

Tüp mide ameliyatı sihirli bir değnek değil, bir araçtır. Aracı çok iyi kullandığınız takdirde hem kaybedeceğiniz kilo miktarı artar hem de bu kiloyu çok iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. 

Tüp mide ameliyatı gerçekleştirilen hastalarda ameliyat sonrası süreçte beslenme takibinin altının özellikle çizilmesi gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrasında midenin önemli bir kısmı alındığı için beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi son derece kolaydır. Bariatrik beslenme uzmanları hastalara bu konuda ciddi bir destek verir. Bu değişimin sağlanmasını son derece hızlandırmaktadır. 

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme değişiminin sağlanması ile birlikte ameliyatın da temek etkisi ile hastalar çok iyi kilo kaybeder, bu kilolarını da çok uzun süreler rahat bir şekilde koruyabilirler. 

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı revizyon cerrahisi grubunda geçen en etkili ameliyatlardan birisidir. Distal gastrik bypass ameliyatını yaparken hastamız daha önce tüp mide ameliyatı geçirmişse ve biz distal gastrik bypass ameliyatı planlamışsak, bu hastamızın ameliyatı da yine laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Bu durumda hastanın midesi bir parça daha küçültülür, daha sonrasında ince bağırsağın tamamı sayılıp, ardından belli bir oranlama ile kalın bağırsağa yakın olan bölümde, distal dediğimiz bölümden alıp yukarıya getirip mide ile ince bağırsak arasında bir bağlantı gerçekleştirilir. 

Distal gastrik bypass sonrası hasta hem daha az miktarda yemek yer hem de oluşturulan emilim kusuru sayesinde daha rahat kilo verir. 

Aynı ameliyat daha önce mini gastrik bypass ya da Ruox-en-y gastrik bypass geçirip tekrar kilo alan hastalarda da uygulanabilir. Bu yöntem de laparoskopik yöntemle yapılır. Temelde ince bağırsağın tamamı sayılır, belli bir oranlama yapılır, bağlantı bozulur; yeniden distal adı verilen alt kısımdan bir bağlantı yapılır. Böylece hasta tekrar kilo kaybetmeye başlar. 

Distal gastrik bypass ameliyatı özellikle tercübeli cerrahlar tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Teknik anlamda ilk ameliyata göre oldukça zordur ve kendi içinde bazı komplikasyonlar barındırır. Ancak başarılı bir distal gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların uzun vadedeki kilo kayıpları çok daha fazladır. Aynı zamanda revizyon cerrahisi sonrasında pek çok yandaş hastalıkları tekrar geriler ve ortadan kalkar. 

Bilgi almak için tıklayın: Metabolik cerrahi (diyabet cerrahisi) nedir?

Revizyon obezite cerrahisi (distal gastrik bypass)

Revizyon obezite cerrahisi özellikle obezite cerrahisi geçirmiş hastaların bir grubunda, yetersiz kilo kaybederse veya iyi kilo kaybetmesine rağmen aradan geçen yıllar nedeniyle tekrardan normalden daha fazla geri kilo alımı olursa söz konusu olur. 

Revizyon cerrahisi, sadece tüp mide ameliyatlarından sonra değil, aynı zamanda gastrik bypass ameliyatı geçirmiş ancak tekrar geri kilo almış hastalara da uygulanabilir. Tüp mide ameliyatı geçirmiş ancak tekrar kilo almış hastalarda da revizyon obezite cerrahisi uygulanabilir. 

Obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımı nedeniyle revizyon cerrahisi yapılma oranı yüzde 10 ile 20 arasında değişir. Revizyon cerrahisinde temel amaç tekrar kilo almış hastalarda hem alınan kiloların tekrar kaybedilmesini sağlamak hem de geri kilo alımı sonucu ortaya çıkan; diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastaları ortadan kaldırmaktır. 

Revizyon obezite ameliyatlarında dünyada en sık uygulanan yöntem distal gastrik bypass yöntemidir. Distal gastrik bypass ameliyatında hasta ister tüp mideli ister distal gastrik bypasslı olsun; bunu distal gastrik bypass'a çevirirken mide tekrar küçültülür, mide ve ince bağırsak arasındaki emilimi engelleyici olan bağlantı daha alt seviyeye getirilir. Böylece hastaların çok daha fazla kendisine bağımlı olmadan kilo kaybetmeleri sağlanır.

Distal gastrik bypass ameliyatı olan hastalar hem az miktarda yemek yer hem de bilinçli olarak oluşturulan emilim kusuru sayesinde daha rahat kilo verir. Buna ek olarak revizyon cerrahisi, ilk ameliyata göre daha başarılı olur. 

Ancak revizyon ameliyatı olan hastaların unutmaması gereken önemli bir konu vardır. Distal gastrik bypass sonrası bu hastalar  düzenli ve devamlı bir şekilde vitamin ve mineral takviyesi almalıdır. Bunların takibi de mutlaka yapılmalıdır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımlarında revizyon cerrahisi

Tüp mide ameliyatı sonrasında özellikle ikinci yıldan sonra hastaların yüzde 10 - 20'si arasında geri kilo alımları görülebilir. Böyle durumlarda geri kilo alımı miktarı fazla olursa bu hastalarda revizyon cerrahisi altında yeniden bir obezite ameliyatı gündeme gelebilir.

Böyle durumlarda tüm dünyanın tercih ettiği birtakım ameliyat yöntemleri mevcuttur. Biz, hastalarımızda tüp mide ameliyatı sonrasında geri kilo alımı görürsek öncelikle hastaları genel bir tetkikten geçiririz. Çünkü tüp mide ameliyatı sonrası obezite cerrahisi için hastaların endoskopileri, mide kapasiteleri ve beslenme alışkanlıkları tekrar değerlendirilmelidir. Hasta ikinci bir ameliyat için uygun görülürse, bu durumda farklı bir cerrahi yöntemi de tercih edilebilir.

Özellikle tüp mide ameliyatı geçirip geri kilo alan hastalarda öncelikli olarak distal gastrik bypass yöntemi tercih edilir. Bu ameliyatta mide daha fazla küçültülür, ince bağırsak ile mide arasında emilimi engelleyici bir işlem yapılır ve tekrar kilo verilmesi sağlanır. 

İkinci kez uygulanan revizyon obezite cerrahisi hastaların çok daha etkili bir şekilde kilo kaybetmelerini ve kaybettikleri kiloları çok daha rahat bir şekilde korumalarını sağlar. Tüm dünyadaki tıp otoritelerinin ortak kararı neticesinde özellikle tüp mide ameliyatı sonrası distal gastrik bypass ameliyatı son derece etkili ve tercih edilen yöntem olarak seçilmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat