Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal Doğum ile İlgili Sık Sorulanlar

Normal doğumda bebek ne kadar sürede doğar?

29,649
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Normal doğum hakkında merak ettiğiniz her şey... 


Normal doğum
Normal doğum ve sezaryen çok sık konuşulan iki konu. Her ikisinin de kendine göre pek çok avantajı ve dezavantajı vardır. Normal doğum doğaya daha uygundur. Sezaryen bir ameliyattır ve sonuçta batının açılması ve katları açarak çocuğa ulaşılmasını gerektirmektedir. Bebek dışarıya çıkarılır. Tekrar aynı dokular dikilir. Bu bir cerrahi işlemdir ve riskleri vardır. Normal doğum ise,  her şey normal prosedürde ilerlediği sürece gayet başarılı bir doğum şeklidir.

Normal doğumun avantajları
Annenin iyileşme süresi çok kısadır. Sancılı bir doğum geçirmediyse, doğumdan hemen sonra ayağa kalkabilir. Ancak tersi durumlarda vajen travmatik bir şekilde hasar görebilir. Bu durumda hastanın iyileşmesi çok uzayabilir.
Normal doğumda anne, bebeğini hemen kucağına alıp emzirmeye başlayabilir. Vücudu forma sokmak daha kolaydır çünkü ameliyat olmadığı için egzersizler daha kolay yapılabilir. Normal doğum ameliyat olmadığı için maliyeti daha düşüktür. Güzel giden bir normal doğumsa kan kaybı daha azdır. Cerrahi operasyonun getireceği riskler minimumdadır. 

Epidural anestezi ve normal doğum
Epidural anestezi, sık kullanılan bir anestezi şeklidir. Özellikle normal doğumlarda oldukça kullanışlıdır. Rahim ağzı 4 cm. Kadar genişledikten sonra uygulanır. İlk doğumunu yapan hamilelerde 4 cm açılma beklenirken, çoklu doğum gerçekleştiren hamilelerde 3-4 cm'lik açılma da yeterli kabul edilecektir. Epidural uygulanabilmesi için doğumun başlamış olması gerekmektedir. Hipotansiyon yapabileceği için öncelikle damardan yaklaşık 500-1000 cc?lik sıvı verilerek damar yatağı doldurulur. Daha sonra alanında tecrübeli anestezi uzmanları tarafından özel iğnelerle lokal anestezik madde uygulanır. Epidural anestezi çok konforludur ancak mutlaka işinin uzmanı kişiler tarafından uygulanmalıdır. Nadiren de olsa kalıcı komplikasyonlara yol açabilir. Geçici komplikasyonlar ise baş ağrısı, kaşıntı, bazen nadir de olsa menenjit, idrar yapamama gibi durumlar meydana getirebilir. Kan hastalığı olanlar, kanama, pıhtılaşma bozukluğu olanlar, işlem yapılacak bölgede yara enfeksiyonu olanlara bu işlemin uygulanmaması gerekir. 

Evde normal doğum
Tıp dünyası evde doğumu tavsiye etmez. Evde doğum sırasında pek çok problem meydana gelebilir. İmkansızlıklar nedeniyle aseptik bir ortam yakalanamayabilir. Tıbbi teçhizatın eksik olması sorun yaratabilir. Anne ve bebeğin sağlığı ciddi anlamda riske girer. Bu nedenle evde doğum önerilmez. Bazen evden çıkıp hastaneye yetişmek mümkün olmayabilir. Bazı doğumlar evden çıkmaya fırsat vermeyecek şekilde çok hızlı gerçekleşebilir. Özellikle çoklu doğum yapan anne adaylarında bu sık rastlanan bir durumdur. Ancak evde doğum gerçekleşse dahi mutlaka hastaneye gelip muayene olmakta fayda var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat