Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal Doğum Evreleri

Normal doğum sancısı neye benziyor?

38,689
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Normal doğum ve evreleri hakkında merak ettikleriniz UZMANTV'de... Doğumun 1. evresindeki aktif ve pasif dönemlerin ne anlama geldiğinden ve normal doğum sancısının neye benzediğinden, normal doğumun tüm evrelerine ve bu evrelerde neler olduğuna kadar bilmeniz gerekenler için UZMANTV'yi izleyin...

Normal doğumda evreler

Normal doğumun üç evresi vardır. Birinci evre ağrı ve sancıların başlaması, rahim ağzının açılması ve incelmesi; ikinci evre bebeğin doğumu ve üçüncü evre ise bebeğin beslenme organının çıkarılması şeklindedir. 

Normal doğumun birinci evresini etkileyen faktörler:
- Annenin daha önce doğum yapmış olması
- Annenin kilosu ve boyu
- Bebeğin kilosu

Birinci evrenin süresi, hamilenin ağrıların başlaması ile doğumun meydana gelmesi arasında geçen süre annenin kaçıncı hamileliğini gerçekleştireceğine göre değişmektedir. Bu nedenle ilk çocuğunu doğuran bir gebe ile ikinci çocuğunu dünyaya getirecek bir gebe için birinci evrenin süresi farklılık gösterecektir. Ortalama süre ise şöyledir: 

İlk çocuğunu doğuran bir kadında birinci evrenin süresi 10-20 saat arasında olabilir. İkinci çocuğunu doğuran bir kadında birinci evrenin süresi 6-12 saat arasında olabilmektedir. 

Doğumun ikinci evresinde süre ortalama 20 dakika ile 2 saat arasında olabilmektedir. Üçüncü evre, yani beslenme organının çıkarılması ise bebek çıktıktan sonra 5 ile 20 dakika arasında olabilmektedir.

Normal doğumda birinci evre

Normal doğumun birinci evresi üç aşamada değerlendirilir. Latent faz dediğimiz pasif dönem diyebileceğimiz, ağrıların başladığı, rahim ağzının yavaş yavaş inceldiği ve açılmaya başladığı dönemdir. Bu dönem 

için süre vermek her zaman için çok doğru olmaz ama daha önceden doğum yapmamış olmak bu süreyi etkileyebilmektedir. Ağrıların ilk başladığı andan itibaren ilk çocuğunu doğuran bir kadında birinci evrenin süresi ortalama 10 - 20 saat olabilmektedir. İkinci çocuğunu doğuran bir kadında ise birinci evrenin süresi 6 - 12 saat arasında olabilir. Ağrıların başlamasından itibaren rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya, rahim ağzındaki mesafe kısalmaya başlar. Silinme dediğimiz olay meydana gelir. 

Pasif ağrıların etkileri
- Rahimde kasılmalar
- Rahimde incelme
- Rahimde açılma

Rahim ağzı 4 santimetre olana kadar latent faz dediğimiz ağrıların pasif hissedildiği dönem tamamlanır. Bu süreden sonra ağrılar daha da şiddetlenir ve mesafeleri kısalır. Sancılar ortalama 1 dakika kadar sürebilir. 2 - 3 dakikada bir ağrılar meydana gelir ve rahim ağzı 4 santimetreden 10 santimetreye kadar açılır. Hamile ağrılarını daha fazla hisseder ve bebeğin aşağıya doğru bası hissi artar.

İlk evrenin 3. aşaması, geçiş dönemidir. Bebeğin başı 10 santimetre açılmış olan rahim ağzından yavaş yavaş inmeye ve bası yapmaya başlar. Bundan sonra doğumun ikinci aşamasına girmiş oluruz. Yani doğum aşaması meydana gelir.

İkinci evre

Normal doğumun ikinci evresi, doğum dediğimiz bölümdür. İkinci evrede rahim ağzı tam olarak açılmıştır ve rahim ağzında silinme dediğimiz incelme tam olarak meydana gelmiştir. Artık bebeğin başı aşağıya doğru bası yapmaya başlar. Annede ıkınma hissi meydana gelmiştir. Bebeğin başı iyice aşağıya indikten sonra rahim ağzında bebeğin saçlı derisinin gözle görülecek kadar belirginleşmiş olması ve dışarıya doğru saçlı derinin gerilmesi meydana gelir. Bu gerilme bebeğin birkaç ağrıdan sonra doğacağının bizim için göstergesidir. 

Bebeğin başı iyice dışarıya doğru taştığı zaman kontrolsüz bir yırtığın meydana gelmesini engellemek amacıyla, özellikle ilk doğumunu yapan kadınlarda epizyo dediğimiz düzenli kesiyi yapıp doğum kanalı genişletilir ve bebeğin başının daha rahat dışarıya çıkması sağlanır. Bebeğin başı birkaç ıkınmadan sonra dışarıya çıkar. Ardından bebeğin tüm vücudu dışarıya çıkarılır. Göbek kordonu kesilir.

İkinci evrede ıkınma sırasında bilinmesi gerekenler

Normal doğumun ikinci evresinde yani doğumun meydana geldiği aşamada ağrıların şiddeti, düzenli gelmesi ve süresi oldukça önemlidir. Düzenli ağrı bizim için bu aşamada 2 - 3 dakikada bir meydana gelen, ortalama 60 saniye civarında süren ve çocuğu aşağıya doğru iten ağrılardır. Başlangıçta rahim bebeği aşağıya doğru iterken, ıkınma hissinin meydana gelmesiyle beraber anne de bebeğin aşağıya doğru itilmesine yardımcı olur. Ikınma ile yardımcı olur. Burada ıkınma bizim için oldukça önemlidir. 

Annenin ıkınma esnasında çok kontrollü olması ve ağrılar esnasında, doktorunun tavsiyesi ile beraber doğru şekilde ıkınarak doğuma destek vermesi, bebeğin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olacaktır. Böylece bebek daha rahat, kolay ve çabuk bir şekilde rahimden dışarıya çıkacaktır. 

Bebeğin başının aşağıya inmesi eğer yeterli olmazsa bazen yardımcı bir doğum personelinin, doğum esnasında yukardan annenin karnına bastırması ile destek vermesi gerekebilir. Bu sayede, bebeğin başının daha güçlü bir şekilde aşağıya inmesi sağlanabilir. Ikınmanın bizim için önemi oldukça fazladır. Ağrılarla beraber yapılması oldukça etkili olmaktadır. Böylece bebeğin başının daha uygun bir şekilde aşağıya inmesine olanak sağlanacaktır.

Doğum sancısı

Hamileliğin 37. haftasından önce zaman zaman yalancı doğum sancıları yaşanabilir. Yalancı doğum sancıları yorgunlukla ortaya çıkar ve dinlenmekle kaybolur. Bu ağrılar ortalama 30 ile 60 saniye aralığında 

sürebilir. Belli periyodik aralıklarla 5 dakikada, 10 dakikada bir gelebilmektedir. Ancak bu ağrılar özelliği gereği dinlenildiği takdirde sona erecektir. 37 haftasını tamamlamış bir hamilede, düzenli aralıklarla gelen, belden başlayıp kasıklara kadar yayılan, şiddeti giderek artan, başlangıçta 30 saniye kadar süren ancak daha sonra 1 - 1,5 dakikaya kadar süresi artan ve şiddetlenen ağrılar bizim için doğum sancılarıdır. 

Normal doğum sancısının kendine özgü bir yapısı vardır. Gerçekte âdet sancılarının daha şiddetli daha konsantre olmuş bir şeklidir. Neticede âdet sancısı da rahimde bir kasılmadır. Doğum sancısı da rahimde bir kasılmadır. 

Doğum sancılarının özellikleri
- Karında şekil değişlikliği
- Belden başlayıp karından kasıklara yayılan kasılma/kramp şeklinde ağrı
- Rahim ağzında açılma/incelme 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat