Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nişan Masası Düzenleme

Nişan masasında neler olmalı?

9,873
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Düğün ve Davet Organizatörü

Nişan masası süsleme hakkında merak ettiklerinizi uzmanımız anlatıyor. 


Nişan masalarında genellikle pastel ve soft renkler kullanılır. Nişanların misafir sayısı düğünler kadar olmuyor. Bu sayede daha butik bir hazırlık yapılıyor. Nişanlarda çiçek renkleri genellikle toz pembeler, somonlar ve daha krem rengi ağırlıklı olur. Çünkü nişan kıyafetlerimizdeki renkler de özellikle son senelerde pudra ve bunun gibi açık renklerden oluşuyor. Bu nedenlerle nişan masalarında da pudra renkleri, lilalar ve daha açık tonlara yer verilir. 

Nişanda, nişanlanan kişiler genellikle kıyafetleri ile nişan dekorasyonunu birbiri ile uyumlu olmasına dikkat ediyor. Bu sebeple seçilen renkler kıyafetleri ile bir bütünlük arz etmesine özen gösteriliyor. 

Bir nişanda da tıpkı düğünde olduğu gibi, mumlar, masaların ortasında canlı çiçekler, birbirini destekleyen suplalar, peçeteler ve nişana gelen davetliler için küçük hediyeler kullanılır. Masalarda yer alan çiçeklerin çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Daha sade ve alçak çiçekler olmalıdır. Nişan daha samimi ve daha az insanın katıldığı bir organizasyon olduğundan sofrada insanların birbiri ile sohbet edebilmesi sağlanmalıdır. 

Nişan davetinde sofrada menülerin de olması tercih edilir. Bir nişan davetinde genellikle bir düğünde olabilecek pek çok aksesuar rahatlıkla kullanılabilir. 

Nişan masası düzeni ve nişan organizasyonunda gerekenler

Nişan masasında her zaman olduğu gibi taze çiçekleri bol ve zengin kullanmak gerekir. Masa örtüleri dantelli olabilir ya da parlak renklerde masa kapakları, runnerlar kullanılabilir, bunları tamamlayan suplalar olabilir. Bir nişan masasında misafirler için minik eşyalar, peçete bilezikleri kullanılabilir. Nişan organizasyonundaki yemeklerin ne olduğunu bilmeleri için her masada nişan menüsü bulunmalı. Bu menüler nişanlanan kişilere özel olarak farklı bir şekilde tasarlanarak sofrada bulundurulabilir. Keza hangi misafirin hangi masada oturacağını bilebilmesi için masa numaraları da bir nişan masasında olması gereken unsurlardan. 

Masa düzenleri oluşturulduktan sonra her zamanki gibi girişte bir karşılama masası bulunur. Böylece misafirleri giriş kartları ile karşılayıp masalarına yönlendirme şansı sağlanır. 

Bir diğer önemli nokta ise nişan yüzüklerinin takılacağı alanın süslenmesidir. Buranın bir merkez, organizasyonun ana alanı olduğunu gösterilmek için bu alanda daha yüksek çiçekler, genel konseptle uyumlu ancak farklı bir şekilde dekore etmek gerekir. Çünkü seramoni burada yapılır. Bu alanda mutlaka bir nişan tepsisi, nişan kurdelesi, şık bir makas ile yüzüklerin konulacağı küçük ve konsept ile uyumlu kutular olmalıdır. 

Nişan çiçeği seçimi

Nişan masası için çiçek seçimi genellikle daha pastel tonlarda olmalıdır. Çiçek seçiminde gelin adayımızın nişan kıyafeti de ilham verebilir. Mekanın yeri, mevsim, dekorasyon da çiçek seçiminde önemli etkenlerden. Bu anlamda mekanla bir bütünlüğü olması için pastel tonlarda ve taze çiçekler olması tercih edilir. Çiçekler zengin, canlı olmalıdır. 

Nişan organizasyonu işi sadece çiçekleri ve süslemeleri hazırlamakla bitmez. Bu anlamda bir nişan davetinin girişinden, merasim alanına kadar her şey bir bütündür ve tüm bir organizasyon alanı bir bütün olarak değerlendirilmeli, her detay birbirini desteklemelidir. Girişteki çiçeklerle masaların üzerindeki çiçeklerin ahengi, hatta en önemlisi bütün misafirleri bu tören için davet edildiğinden, tören alanının daha itinalı hazırlanması gerekiyor. 

Tören alanınını yapılacağı alanın arka tarafında daha yüksek çiçekler veya bir tak kullanılabilir. Tak kullanılması mekanın daha görkemli ve şık görünmesini sağlar. 

Nişan için kullanılacak tepsinin gümüş olması tercih edilir. Nişan masasında yine taze çiçekler, konseptle uyumlu yüzük kutuları bulunmalıdır. Kurdele ve makas da unutulmamalıdır. 

Nişan masası aksesuarları ve hediye seçimi

Nişan masasında ilk olarak süsleme materyalleri bulunur. Çiçekler, mumlar, peçete bilezikleri ve hediyelikler bunların başında gelir. Bunların dışında nişan yemeği için, konsepte uygun kadehler, bardaklar, tabaklar, suplalar, çatal ve bıçak takımları ile nişan konsepti rengi ile uyumlu kumaş peçeteler bulunmalıdır. 

Nişan davetinde tabak çanaklar ile çatal bıçaklar genellikle standarttır ancak bardaklar davetin alkollü olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Alkollü davetlerde kırmızı ve beyaz şarap seçenekleri için farklı büyüklüklerde kadehler ve yine şarabı tamamlayacak, mümkünse yine kadeh şeklinde bir su bardağı bulunmalıdır. Alkolsüz davetlerde ise meyve suyu bardağı türünde bardaklar tercih edilir.

Peçete aksesuarları daha kalıcı seçilebilir. Gümüş ya da altın kaplama, pleksi veya cam malzemeler kullanılabilir. Bazı peçete bilezikleri ise sadece fiyonklardan, kumaşlarla süslenerek de hazırlanabilir. 

Kimi nişan masalarında daha güncelik hediyeler olurken, kimi nişan sahipleri ise misafirlerine daha kalıcı hediyeler vermek ister. Masa düzeninde de hediyeler bu konuya uygun olarak yerleştirilir. 

Nişan hediyesi olarak, hemen çöpe gitmeyecek, misafirlerin saklayabileceği, magnet olarak kullanabileceği, o günün hatırası olarak evinde bulundurmak isteyeceği türde seçim yapmak çok daha iyi olacaktır. Altın, gümüş veya bronz anahtarlıklar, farklı şekillerde de kullanılabilecek çeşitli şeker ya da çikolata kutuları, kristal ya da cam objeler, tuğralı tabaklar veya koku taşları bunlara örnek olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat