Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

4,100
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Szutest Eğitim Departmanı Şefi

4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan 6645 sayılı kanun ile Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda önemli değişiklikler yapıldı. 

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; "Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.", buna göre mesleki yeterlilik belgesi almak zorunlu hale gelmiştir.

Yani artık bir kaynakçı, asansör montajcısı, aşçı, betoncu ya da elektrik tesisatçısının mesleğini yapabilmesi için mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır, şimdi bu sayı artmıştır ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. 

5544 sayılı MYK Kanunun 2. maddesinde belirtildiği üzere tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık meslekleri ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler MYK Kanunu?nun kapsamı dışındadır ve bu meslekler haricindeki tüm meslekler MYK kanunu kapsamında yer almaktadır.

Szutest'in mesleki yeterlilik alanındaki çalışmaları nelerdir?

SZUTEST, Mesleki Yeterlilik Kurumuna başvurularını gerçekleştirmiş ve ilgili denetim aşamalarını tamamlamıştır. Onaylanması ile birlikte Asansör Bakım Onarımcısı, Elektrik Pano Montajcısı, Elektrik Tesisatçısı, Alüminyum Kaynakçısı, Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı ve Çelik Kaynakçısı alanlarında personel belgelendirme faaliyetlerine başlayacaktır.

Kanuna göre; "Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren 12  ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır."

MYK'nın kanunundaki temel amaç, mesleklerin yetkin kişiler tarafından yapılmasını sağlamaktır. ulusal meslek standartları, bireylerin mesleğini icra edebilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu tanımlamakta, bir diğer ifade ile mesleklerin profilini ortaya koymaktadır. Bu sayede meslek standartları, ilgili meslekte istihdam edilen bireylerden iş piyasasının talep ettiği nitelikleri tanımlamaya imkân sağlamaktadır.

Bu anlamda Szutest de, uygunluk değerlendirme anonim şirketi olarak olarak başvurusu alınmış tüm firmalara/kişilere coğrafi konumuna, büyüklüğüne ve üye olduğu dernek ya da teşekküllere bakılmaksızın her koşulda eşit ve tarafsız olarak muamele etmeyi taahhüt ederek, ilgili mesleklerin uygunluk kriterleri doğrultusunda mesleki yeterlilik sınav prosedürlerini yayınlamıştır. 

Mesleki yeterlilik belgesinin kişi ve kuruluşlara faydaları nelerdir?

Öncelikle temel amaç, mesleklerin yetkin kişiler tarafından yapılmasını sağlamaktır. Eğitim ile iş yaşamının nitelik talepleri arasında işlevsel bir bağ kurmaktır. Bu sistem Türkiye'nin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacaktır. İş dünyasının iş gücüne yönelik mevcut ihtiyaçları ve geleceğe dönük eğilimleri, hazırlanmasına katkı sağlayacağı ulusal meslek standartları yoluyla eğitim sistemine yansıyacaktır. Yine eğitim dünyası da, amaçlarından birisi olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini bu sistem sayesinde etkin ve esnek bir şekilde gerçekleştirecektir. 

Bu sistemin en güçlü yönlerinden birisi, hayat boyu öğrenme anlayışını kabul etmesidir. Bu kapsamda herhangi bir eğitim almadan çalışarak beceri edinen bireyleri sahip oldukları becerileri belgelendirmeleri, bireylere farklı meslekler veya sektörler arasında yatay ve dikey geçişleri sağlaması, bulunduğu sektörde ve icra ettiği meslekte ortaya çıkan yeni gelişmeleri esnek bir şekilde mesleğine yansıtabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gibi imkanlar bu sistem sayesinde mümkün olacaktır. 

Ulusal meslek standartları, bireylerin mesleğini icra edebilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu tanımlamakta, bir diğer ifade ile mesleklerin profilini ortaya koymaktadır. 

Bu sayede meslek standartları, ilgili meslekte istihdam edilen bireylerden iş piyasasının talep ettiği nitelikleri tanımlamaya imkan sağlamaktadır. iş piyasasında faaliyet gösteren kuruluşlara insan kaynakları yönetim süreçlerinde (görev tanımlarının oluşturulması, personel seçiminin yapılması, eğitim, performans değerleme, iş değerleme vb.) kullanabilmeleri açısından önemli girdi sağlamaktadır.

Szutest gibi, MYK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınan belgeler ulusal ve uluslararası düzeyde kıyaslanabilir, sistem tarafından hayat boyu öğrenme desteklenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat