Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyunun faydaları nelerdir?

161,304
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Zengin mineralli doğal maden suları sindirim sistemimizin dostudur. Böbrekler, idrar yolları ve mide için faydalı etkisi vardır. Safra kesesi ve pankreas fonksiyonlarını da destekler. Doğal maden suyundaki kalsiyum içeriği çocuklar, gençler ve kadınlar için önemlidir Bununla birlikte kalp ve damar sağlığına içerisindeki magnezyumun da olumlu etkisi vardır. Bu anlamda maden suyu tüketmeye özen gösterilmelidir. 


Doğal maden suyunun içerisinde eriyik halde bulunan mineraller vücudumuzda pek çok farklı sistemi destekliyor. Kalsiyum, başta kemik sağlığı olmak üzere kalp ve damar sistemi için, sinir iletileri için çok önemli. Magnezyum, damar sağlığımız, hücresel sağlığımız ve stres ile baş etmemiz için ihtiyacımız olan bir mineral. Sodyum ve potasyum, elektrolit dengesinde yani vücudumuzun sıvı dengesi için çok önemli rol oynuyorlar. Yine doğal maden suyu içerisinde bulunan florürler diş sağlığımız için önemli ve doğal maden suyu dişlerimiz için en iyi içeceklerden biri. Bununla birlikte bikarbonat ve bu vücudumuzda sindirime, özellikle mide ve bağırsaklara yardımcı oluyor. 


Doğal maden suyu kadınlar için çok önemli. Özellikle kadınlarda âdet dönemleri nedeniyle vücutlarında ödemler oluşur. Sabah uyandıklarında her zaman kullandıkları yüzükler parmaklarına girmez veya parmaklarını sıkar. İşte bu dönemlerde sodyum potasyum açısından dengeli maden suları bu problemi çözmeye yardımcı oluyor. Cilt ve güzellik pek çok kadın için çok önemli. Maden suyunu bu anlamda tonik olarak kullanabilirsiniz veya yüzünüzü maden suyu ile yıkayabilirsiniz. Osteoporoz sorunları ve kemik sağlığı da kadınlar için çok önemli. Osteoporoz kadınlarda daha fazla görülür. Bu nedenle kadınların doğal maden suyu içerisindeki kalsiyumdan yararlanmak için maden suyu tüketiminde daha özenli olması gerekiyor. 

Spor yapıyorsanız, sporcunun en iyi içeceği, içerisindeki dengeli mineral bileşikleri sayesinde maden suyu. Maden suyu sadece sağlık değil, tat anlamında da kadınların yardımcısı. Böreklerinizin, keklerinizin daha lezzetli, daha çıtır çıtır olması için maden suyu kullanabilirsiniz. 


Erkekler spordan önce, spor esnasında ve spor sonrasında; günün her saatinde maden suyunu rahatlıkla tüketebilir. Erkeklerin kemik sağlığı için de doğal maden suyunun önemi var. Doğal maden suyu kemik sağlığı, kas ve iskelet sistemi ile kalp sağlığını korumak için çok önemli. Doğal maden suyu kalp damar sistemini korumaya çok yardımcı olur. Doğal maden suyunun içesindeki magnezyum, strese karşı koruyucudur. Aynı şekilde florür de diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu anlamda doğal maden suyu erkekler için en iyi içeceklerden biridir. 


Sporcuların performansında beslenme, yiyecek içecek dengesi çok önemlidir. İçecek dediğimizde de yeterli sıvıyı, yani yeterli hidrasyonu alıyor olmaları hem müsabaka hem de sağlık için yapılan sporda olumlu anlamda çok ciddi farklar yaratıyor. Bu anlamda baktığımızda spor yaparken terle birlikte kaybettiğimiz elektrolitleri de düşündüğümüzde, bu, doğal maden suyunu sporcunun ideal içeceği haline getiriyor. Düzenli spor yapıyorsanız gün içerisinde en az 2 - 2,5 litre su ve doğal maden suyu tüketin. Bunu yaparken, öğün aralarında, spor öncesi ve spor sonrası bölmeye çalışın.


Maden suyunun içinde dengeli bir şekilde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum ve florür ileri yaşlar için önemlidir. Kalsiyum kemik sağlığını destekler, florür dişlerimizi korur, magnezyum hücre, damar ve kalp sağlığı için önemlidir. Üstelik kolesterol ve kalori de içermez. İleri yaşlarda yaşlanmanın etkilerine karşı koymak için su ile birlikte maden suyu tüketmeye özen gösterin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat