Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Maden Suyu Tüketimi Hakkında Sorulanlar

Maden suyu ve soda arasındaki fark nedir?

37,560
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Maden suyu ve soda aynı şey değildir. Doğal maden suyu yeraltı kaynaklarından uzun bir yolculuk sonucu kendiliğinden veya teknik usullerle çıkar ve bu yolculuğu 60 yılda tamamlar. Yani yağmur yağıp yeraltına doğru inerken bu yolculuk başlamış olur ve yıllar itibari ile bu yolculuk esnasında o su yerlatındaki çeşitli madenleri ve zengin kaynakları dolaşarak kendiliğinden çıkar. İşte bu kendiliğinden çıkma esnasında içinde çok kıymetli mineraller barındırır ve doğal olarak karbondiyoksit içerir. Soda ise içme suyuna dışarıdan karbondiyoksit ilavesi ile yapılmış yapay bir içecektir. Siz sağlığınız için lütfen doğal maden suyu tercih edin. 


Maden suyu her yaşta tüketilebilir. Peki ne kadar tüketeceğiz... Aslında bu vücudun sıvı ihtiyacı ile ilgili. Vücudumuz her bir kaloriyi metabolize edebilmek için 1 kalori başına 1 mililitre suya ihtiyaç duyuyor. Kadınların günde ortalama 2000 kalori aldığını düşünürsek bu demektir ki, kadınların günde 2 litre suya ihtiyacı vardır. Erkekler ise ortalama günde 2500 - 3000 kalori tüketmelidir. Bu da günde 2,5 - 3 litre su anlamına gelir. İşte günde ihtiyacımız olan suyun yarısını maden suyundan karşılayabiliriz, hem de doğal bir şekilde aynı zamanda mineral almış oluruz. Ancak sıcak günlerde, spor yaptığınız günlerde terle birlikte kayıp olduğu için suya ve maden suyuna daha fazla ihtiyacınız olabilir. Bu dönemde su ve maden suyu tüketiminizi biraz daha artırabilirsiniz.

Çocuklar da maden suyu tüketebilir. İleri yaşlardaki kişiler de maden suyu tüketebilir. Özellikle ileri yaşlarda yetersiz besin ve sıvı tüketimi hayati tehlike yaratabiliyor. Bu nedenle su ile birlikte maden suyu tüketmeyi ihmal etmeyin. 


Doğal maden suyu günün her saati içilebilir. Yemek sonrasında sindirime iyi gelebilir düşüncesi ile zamanı sınırlamak doğru değildir. Suyu nasıl ki günün her saati içebiliyorsanız, maden suyunu da günün her saati içebilirsiniz. Diyetisyen olarak ben de her gün 1 - 2 şişe içmeye özen gösteriyorum. 

Günlük sıvı ihtiyacımızı 2 - 2,5 litre gibi düşünürsek, bunun yarısını, yani 1 litre kadar miktarını maden suyundan karşılarsanız eğer, su ile birlikte en iyi sıvı kaynağını tamamlamış olursunuz .


Doğal maden suları dengeli mineral içeriğine sahiptir. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bikarbonat ve florür içerikleri ile genel sağlığımızı destekleyicidir. Doğal maden suyu kolesterol, kafein, kalori içermez. Bu özelliklerinin yanı sıra içerisindeki mineraller de kolayca  emilir ve vücut tarafından kullanılır. Bu sebeple gebelik, diyabet, yüksek tansiyon gibi durumlarda, her yaşta; genç, çocuk ya da ileri yaştaki bireylerde su ile birlikte maden suyu sağlıklı bir sıvı kaynağıdır ve rahatlıkla tüketilebilir. 

Günlük sıvı ihtiyacımızı 2 - 2,5 litre gibi düşünürsek, bunun yarısını, yani 1 litre kadar miktarını maden suyundan karşılarsanız eğer, su ile birlikte en iyi sıvı kaynağını tamamlamış olursunuz .


Doğal maden suları dengeli mineral içerikleri ve bikarbonat sayesinde mide dostudur ve sindirime yardımcıdır ama sindirimle ilgili mideyi tembelleştirdiğini söyleyemeyiz. Tam tersi mideyi destekler, tüm hücre ve organlarımıza yardım eder. Ama şöyle de düşünmeyin: Maden suyu sadece yemek sonrası içeceği değildir. Maden suyu günün her saatinde, çocuk, genç, yetişkin veya ileri yaştaki bireyler için rahatlıkla tüketilebilecek sağlıklı ve doğal bir içecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat