Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lojistik Hakkında Merak Edilenler

3. parti (3PL) lojistik nedir?

7,019
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Lojistik Uzmanı

Bir ürün üretildiği yerde tüketilmiyorsa mutlaka lojistik bir desteğe ihtiyacı vardır. Her lojistik şirketi kendi içinde farklı aksiyonlarda uzmanlaşmış ve bu yönde hizmet vermektedir. Kimi firmalar uluslararası taşımacılıkta, kimileri yurtiçi taşımacılıkta, kimi firmalar depolama ve katma değerli işlerde tecrübe kazanmıştır.

Bir lojistik firmasının iyi bir lojistik firması olmasında ana etkeni "nasıl bir lojistik şirket arayan" hizmet alıcılar belirlemektedir. Hizmeti almayı talep eden firmalar bünyelerinde yaptıkları tüm iş süreçlerini ve bir lojistik şirketinde ne aradıklarını çalışmak istedikleri lojistik şirket veya şirketler ile sözleşme altına almalı, kazan-kazan prensibi üzerinden faaliyetlerini sürdürmelidirler.

Genel itibariyle baktığımızda iyi bir lojistik firması olabilmek için gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:
- Tecrübeli olmak
- Müşteri odaklılık ve ihtiyaçlara cevap verebilme
- Kullanılan teknolojik alt yapı
- Finansal güç
- Lokasyon
- Güvenirlilik
- Hizmet kalitesi
- Hız ve ürün takibin kolaylığı
- Personel sirkülasyonunda ki düşüklük
- Fiyat

Lojistik yönetimi

Lojistik sadece, bir ürünü bir yerden alıp bir yere teslim etme işi değildir. Lojistik o ürünün, doğması, büyümesi, gelişmesi, üretilmesi, teslimi, kullanılması ve kullanım süresi bitip yok edilmesi sürecine kadar tüm aksiyonun bizzat içindedir.

Lojistik birimi olması gereken şirketler

İçinde hammadde tedariki, üretim ve üretim sonrası satış aksiyonlarının olduğu, ithalat ve ihracat süreçlerinin işletildiği tüm işletmelerde lojistik birimi kurulmalıdır. Bu birim doğru ürünün, doğru zamanda, doğru kişiye teslimi, üretim aşamasında ki hammadde tedariklerinin temini, ürün sevklerinin planlanması, en uygun maliyet ile taşımacılık faaliyetlerinin yürütülmesi, kısacası tüm tedarik zinciri aksiyonlarının takibi ve kontrolü için gereklidir. Aynı bir lojistik şirketi gibi aksiyon alan bu birimler şirketlerin tüm tedarik zinciri faaliyetlerini yürütürler.

Lojistik firması seçimi

Cevap; Bir işletmenin bir lojistik firmasından hizmet almak istediği hizmet şekli ve talepleri nasıl olacak ise kendi operasyonuna en yakın ve uygun lojistik şirketi ile görüşmesinde fayda vardır. Burada ki ana kıstas hizmeti alan ile hizmeti verecek olan lojistik şirketinin kazan-kazan prensibi gereği faaliyet göstermelidir.

Bir örnek vermek gerekirse, ürettiği ürünleri sevk edecek olan bir firma alıcısına gönderdiği ürünleri hep full araç şekli ile gönderiyorsa, gidip bir kargo şirketi ile değil, taşımacılık firması ile anlaşmalıdır. Aksi halde taşımacılık maliyetleri 1 olması gerekirken 5'e çıkar.

Bir lojistik firması ile çalışmak isteyen firma, görüşme esnasında tüm talep ve isteklerini görüşme yaptığı lojistik firmasına anlatmalı. Nasıl bir hizmet almak istediğini belirtmeli. Olmazsa olmazlarını açıklamalarıdır. Her iki tarafta mutabık kaldıktan sonra anlaşmaya mutakip sözleşme altına almalı. İleride oluşabilecek problemlere ve hizmet memnuniyetsizliklerine karşı başka bir firma ile de tedarik sözleşmesi yapılmalıdır.

Tersine lojistik

Tedarik Zinciri Yöneten Profesyoneller Konseyi Tersine Lojistiği; ham maddelerin, halen süreçte bulunan envanterlerin, bitmiş malların ve bunlar hakkındaki bilginin tüketim noktasından üretim noktasına tekrar değer elde etme veya düzgün bir şekilde elden çıkarma amacıyla verimli ve maliyet avantajlı akışını planlama, yürütme ve kontrol etme süreci olarak tanımlamaktadır. 

Tersine lojistiğin kullanılmasının 3 sebebi vardır. Bunlar, ekonomik, ekolojik ve yasal sebeplerdir. Yasalar ürünün geri toplanmasını ve yeniden değerlendirilmesini veya uygun şekilde imha edilmesini zorunlu tutabilir. Çevreye zarar vermeyen, sağlıklı,dost üretim ve tüketim sebebi ile tersine lojistik uygulanıyor olabilir. Ürünün yeniden değerlendirilmesi kaynak ve malzeme kullanımı açısından ekonomik fayda sağlayacağı için tersine lojistik önem arz etmektedir.

3. parti (3PL) lojistik

Şirketler kendileri için her daim külfet olarak gördükleri ve daha çok satışa kanalize olmak cirolarını arttırmaya yönelik faaliyetler içine girmek istemelerinden dolayı lojistik faaliyetleri uzman şirketlere devretmek isterler. Bu durum 3.Parti (3PL) lojistiğini doğurmuştur.

Burada,
1. parti; Üretici, imalatçı, gönderici, toptancı vs. malın ve/veya hizmetin üreticisidir.
2. parti; Birinci partinin doğrudan müşterisi veya akışa göre tedarikçisi olan işletmedir.
3. parti; Dolayısıyla bu iki taraf arasındaki mal ve hizmet akışına giren şirkettir.

Kısaca; halihazırda şirket bünyesindeki lojistik aktivitelerini kendi gerçekleştiren bir firmanın, bu işi, 3. bir şirkete devretmesidir. Bu bağlamda şirketler uluslararası nakliye, depolama, stok, paketleme, etiketleme, katma değerli işlemler, sevkiyat, dağıtım, kargo vb. işlerinde bu alanda uzmanlaşmış ve gerekli tesis, ekipman ve personele sahip şirketlere devretmektedirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat