Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lojistik Eğitimi

Lojistik iş tanımı nedir?

4,752
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Lojistik Uzmanı

Türkiye'de lojistik sektörü, diğer gelişmiş birçok ülkeden gecikmiş olarak son 10 yılda büyük bir ivme kazanmıştır. Bununla birlikte üniversitelerimiz ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere, lojistik, uluslararası lojistik ve dış ticaret bölümleri açarak lojistik eğitiminin temellerini oluşturmuş ve bu yönde yetişmiş insan ihtiyaçlarına cevap vermiştir.

Lojistik eğitimin özellikleri, teorik anlamda yapılması gerekenlerin ki bunların içinde; yasal mevzuatlar, işletme faaliyetleri, pazarlama, mühendislik, uluslararası ticaret, finans, müşteri ilişkileri, lojistik aksiyonlar, lojistiğin temel ilkeleri, lojistik iktisadı, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi sayabileceğimiz bazı konularda eğitimleri kapsar. 

Bu eğitimlerden sonra lojistik eğitiminin en temel unsuru olan pratik çalışmalara geçilir. Bu çalışmalar daha çok öğrenim süresince belirlenen tarihlerde yapılan stajları kapsamaktadır. Öğrenci staj süresince okulda öğrendiği teoriksel bilgileri bizzat yaşayarak pratiğe döker. Yapılan pratik ölçüsünde bilgi ve beceri artar.

Lojistik bölümüne giriş

Son yıllarda üniversitelerimizde lojistik sektörü ile ilgili olan birçok bölüm açılmıştır. Bunun yanı sıra sadece lojistik eğitimi veren özel üniversitelerimiz de mevcuttur. Şu an Türkiye'de ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ön lisans, yetişmiş insan ihtiyaçları için lisans bölümleri mevcuttur. Lisans bölümünün bitiminin ardından, isteyenler yüksek lisans ve doktora ile bilgi ve tecrübelerini arttırabilir veya akademik kariyer yapabilirler. 

Lojistik bölümünde eğitim görmek isteyenler üniversite sınavı sonunda alacakları puanlar çerçevesinde devlet veya özel üniversitelerde lojistik, uluslararası ilişliler veya dış ticaret öğrenimi görebilirler.

Lojistik bölümünde öğrenilecekler

Lojistik bölümlerinde alınan dersler ve öğrenilecek bilgiler okulun süresi ve derecesine göre faklılık gösterebilir. 

Genel itibariyle baktığımızda lojistiğin teori kısmını kapsayan, yasal mevzuatlar, yönetmelikler, resmi belgeler, işin yapılması için gerekli şartlar, yaşanmış vaka örnekleri, işletme yapıları, finansal gereklilikler, bilgi sistemleri, depo otomasyon teknolojileri sayabiliriz. Bununla birlikte sektör ile ilgili faaliyetler içine girebilir. 

Firmaların depolarını, işletmelerin tedarik zinciri faaliyetlerini bizzat yerinde pratik yapma şansı bulabilirsiniz. 

Tedarik Zinciri Yönetimi faaliyetleri içine giren birçok konuda bilgi sahibi olur, sektöre fayda sağlayacak bir insan olarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Lojistik iş tanımı

Lojistik bir faaliyetler bütünüdür. Kısa bir tanım yapmak gerekirse;
 
"Lojistik" sadece, bir ürünü bir yerden alıp bir yere teslim etme işi değildir. Lojistik o ürünün, doğması, büyümesi, gelişmesi, üretilmesi, teslimi, kullanılması ve kullanım süresi bitip yok edilmesi sürecine kadar tüm aksiyonun bizzat içindedir.

İşte bu tanım eşiğinde herkesin bir görevi ve üstlendiği bir aksiyon vardır. Buna göre belirlenmiş iş tanımları ve o işin yetkili sorumlusu mevcuttur. Özünde aynı lakin her şirketin farklı olmak üzere lojistik iş tanımı ve bu tanıma müdahil iş süreçleri mevcuttur.

Lojistik sektöründe yapılabilecek işler

20. YY ile birlikte lojistik konusu dünyada hızla ivme kazanmış Tedarik Zinciri Yönetimi adı altında daha gelişmiş bir versiyona bürünmüştür. 

Lojistik sektöründe yapabilecekleriniz sizin hayal edebilecekleriniz ile ilgilidir. Teknolojinin lojistik ile entegresi, ulaşım araçlarının daha teknolojik ve hızlı olması, ulaşabilirlik noktasında sınırların kalkması, müşteri odaklı hizmet anlayışının öneminin artması lojistiğin yapabileceklerini sınırlamamış, aksine geliştirmiş ve zamanında ütopik sayılan birçok şeyin aslında ne kadar kolay bir şekilde yapılabileceğini göstermiştir. 

Lojistik mezunları için kariyer fırsatları ve ilk işe giriş!

Hali hazırda lojistik okuyan ve mezun olan gençlerimizin sordukları ana sorudur: Nasıl iş bulabilirim

İlk kural, "Başvuru yaptığınız yerin aradığı personel kriterlerini iyi anlayın"

Firma eğer istihdam edeceği yerde tecrübe istiyorsa, zaten gidip iş başvurusu yapmayın. Ama birçok firma özellikle lojistik firmaları, ilk iş başvurusunda tecrübesiz eleman alıp, yetiştirmek ister. 

Bir firmanın yönetim kadrosunda bir yere müracaat ederseniz tabii ki sizden tecrübe isteyecektir. Sakın işten kaçmayın. En alt kademe neyse ondan başlayarak işe talip olduğunuzu, iş görüşmesi yaptığınız kişiye söyleyin. 

Staj yaptığınız yerler ile diyaloglarınızı sıcak tutun ve mümkünse staj süreniz boyunca bizzat işe gidin ve çalışın. Bu sizin okul bitiminde hemen bir iş sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır.

"Ben üniversite mezunu bir lojistikçiyim, öyle küçük işler ile uğraşamam, evrak dosya işi yapmak, sahada çalışmak için üniversite okumadık" gibi egolara kapılmayın. 

"Teori iyidir, lakin saha her şeydir" 

Unutmayın, sahada öğreneceğiniz her bir bilgi ve tecrübe ileride kariyeriniz için çok önem arz etmektedir. 

Örnek vermek gerekirse, üniversite mezunu olmasına rağmen bir kişinin lojistik sektörüne kurye olarak başlaması, o başka hiçbir yerden öğrenemeyeceği çok önemli bir deneyim fırsatı yaratır. Üstelik bunlar kitaplarda yazmaz. Bu sebeple, eğer gerçekten lojistikçi olmak istiyorsanız, işe alt kademeden başlamaktan korkmayın. Her sorunu, çözerken tespit edin.

Kadın mezunlar için tabii ki kuryelik pek söz konusu değil ama iş süreçleri içinde onlara da uygun iş öğretileri mevcuttur. Evrak takibi, operasyon süreç takibi, proje bazlı işlerin telefon trafiği, müşteri ilişkileri vb işler de kadın mezunların yapabileceği işlerdir. 

Lojistik sektörü her zaman aktiftir. Kendinizi iyi yetiştirirseniz her zaman çok kolay iş bulabilirsiniz. Çünkü lojistik sektöründe her zaman personel aranır. Tecrübeniz yok diye korkmayın. Tecrübe kazanmak için çaba sarf edin. Kendinizi işe iyi adapte eder, gerçekten öğrenmek için çalışırsanız başarı merdivenlerini teker teker çıkarsınız.

Yine unutmayın ki, "kimse başarı merdivenlerini eli cebinde çıkmamıştır"

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat