Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lens Kullanımı

Duşta lens çıkarılmalı mı?

16,023
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Göz Hastalıkları Uzmanı

Duş yaparken lens kullananlarda, kontakt lens ile kornea arasına musluk suyunun girmesi göz için ciddi sorunlara yol açabilir. Musluk suyunun içerisinde bulunan bakteriler veya parazitler kontakt lensin altına girerse ve göz kapağının da yaptığı hareketlerle kontakt lensin daha önce biraz yıpratmış olduğu kornea yüzeyinden kolayca korneanın içerisine geçebilirler. Bu da korneanın kaybına yol açabilecek önemli ve çok çok ağrılı bir enfeksiyona neden olabilirler.

Tüm bu nedenlerle, duş yaparken musluk suyundan enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olduğundan, duş sırasında kontakt lensler mutlaka çıkarılmalıdır. Tabii duşa ek olarak havuz konusu da aynı şekildedir. Havuza girerken kontakt lensler mutlaka çıkarılmalıdır. 

Duşta lens çıkarılmazsa...

Duşta lens çıkarılmazsa gözünüz için çok risk teşkil eden bir harekette bulunmuş olursunuz. Musluk suyu zannedildiği gibi temiz bir su değildir. Şehir hatlarında musluk suyunun geçtiği borular ile diğer borular arasında bazen yakın temaslar olabilmektedir. Bu da suyun içerisinde bazı bakteri ve parazitlerin çoğalmasına neden olabilmektedir. Duş sırasında kontakt lensiniz varsa, mustluk suyu bu kontakt lensin altına girdiğinde, daha önce zaten kontakt lens tarafından tahriş edilmiş olan kornea yüzeyinden kolayca korneanın içerisine girebilmektedir. 

Korneanın içerine bir kere bile olsa acanthamoeba adlı bir parazit türü girerse bunun tedavisi de ilaçları da yetersizdir. Aynı zamanda gözün kaybına, korneanın kaybına gidebilecek, kornea nakli gerektirecek problemlere yol açabilir. Bu nedenle duş yaparken ve tabii ki havuzda asla ve asla lens kullanılmamalıdır. 

Gece lensle uyumanın zararları

Gece yatarken kontakt lensleri mutlaka çıkarmalıyız. Çünkü kontakt lensler korneaya temas eder ve onun oksijenlenmesini bozar. Orada aynı zamanda yaptıkları mekanik tahrişler de vardır ve lens çıkarılmadığında bu durum gece boyunca devam eder. Geceleri gözler kurur ve kontakt lensler gözün en yüzey tabakasına çok sıkı yapışıp o tabakanın yerinden oynamasına veya irritasyonuna ya da orada küçük delikler oluşmasına neden olur. Bu da gözde enfeksiyon sorununa zemin hazırlar. 

Tüm bu nedenlerle, kontakt lens kullanıyorsak, miyop ya da hipermetrop isek, bu bir aylığına unutulabilecek bir konu değildir ve geceleri kontakt lensler mutlaka çıkarılmalıdır. 

Lens takarken ellerin ıslak olmasının göz sağlığına zararları

Lens kullanırken ellerinizi mutlaka kalıp sabun ve su ile yıkamamız gerekir. Yıkayıp elimiz temizlendikten sonra, elimizde halen musluk suyu var ise bu musluk suyu temiz değildir. İçerisinde özellikle göz doktorlarının en fazla korktuğu; bakteri ile parazit arasında olan acanthamoeba adı verilen, gözle görülemeyen parazitler vardır. Bu parazitler kontakt lens kullanmayan insanlarda herhangi bir problem yaratamaz. Fakat siz kontakt lens kullanıyorsanız, eliniz de musluk suyu ile ıslak bir durumdaysa, onun içindeki parazit, kontakt lensin altına geçer. Normalde korneayı delip geçemeyen bu parazit, kontakt lens ile kornea arasında kaldığında, göz kapağı hareketleri ile kontakt lens ile birlikte parazit de korneaya doğru itilir. Bu durum, parazitin kornea içerisinde nüfuz etmesine yol açar. Bu da korneada çok ciddi enfeksiyonların oluşmasına, kornea kaybı gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle lensinizi takarken elinizdeki çeşme suyu kalıntılarını mutlaka temizlemeniz, ellerinizi tamamen kurulamanız, su damlalarından arındırmanız gerekir. 

Lens takmadan önce ellerin yıkanma şekli

Lens takmadan önce veya lense dokunmadan önce ellerin mutlaka yıkanması lazımdır. Bu yıkama sırasında jel yerine kalıp sabun kullanılması önerilir. Çünkü jel veya sıvı sabunlar ellerden tamamen arındırılamayabilir. Buna ek olarak sıvı sabunların içinde bulunan kimyasallar, gözde alerji oluşma riskine neden olabilirler.

Bunun dışında, ellerinizi iyice yıkadıktan sonra tamamen kurulanması da lazımdır. Çünkü şehir şebeke sularında göz doktorlarının çok tehlikeli bulduğu, lens kullanmayan insanlar için sorun olmayan ancak lens kullanan kişilerin kornea sağlığını çok ciddi tehlikeye sokabilecek parazit ve bakteriler vardır. Nemli bir elde, o çeşme suyunda kalacak parazit veya bakteriler, lensi takarken lense değebilir. Bu da parazitin lens ile kornea arasında kalmasına yol açar. Tüm bu nedenlerle eller iyice ovuşturularak yıkamalı, ardından çok iyi bir şekilde durulanmalı. Son olarak da hiçbir şekilde nemli kalmayacak şekilde kurulanmalıdır. Lens takan insanların göz sağlığını korumak için yapabilecekleri en önemli adım budur.

Lens takmadan önce elleri kurulama yöntemleri

Lens takmadan önce ellerinizi kalıp sabun ve çeşme suyu ile yıkadıktan sonra, elleriniz halen ıslaksa, el temizliği işlemleriniz henüz bitmemiş demektir. Çünkü musluk suyunda var olan bakteriler ya da parazitler gözünüz için çok büyük bir tehlike arz eder. Bu nedenle lensinizi takarken elinizdeki çeşme suyu kalıntılarını mutlaka temizlemeniz, ellerinizi tamamen kurulamanız, su damlalarından arındırmanız gerekir. 

Ancak elleri kurularken genel olarak yapılan yanlış kağıt havlu yerine el havlusu kullanmaktır. Bir başkası kullanmasa bile lens takmadan önce elleri kurulamak için el havlusu kullanılmamalıdır. Çünkü havluda bulunan lifler ve nemli bir havlunun barındıracağı parazitler ve mikroplar göz için çok tehlikelidir. Bu nedenle kontakt lens kullanan kişinin banyosunda mutlaka kağıt havlu bulunmalıdır. Ellerinizi kağıt havlu ile kurularsanız, hem hijyen hem de gözünüzün sağlığı açısından çok doğru bir şey yapmış olursunuz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat