Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lazerle Yakın ve Uzak Görme Tedavisi

Görme bozukluklarının lazerle tedavisinde en yeni teknolojiler nelerdir?

19,301
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Sinan Göker Göz Grup Başkanı

Görme bozukluklarının lazerle tedavisinde en yeni teknolojiler...

Göz bozukluklarının lazerle tedavisi ilk olarak Excimer lazer ile başladı. Sinan Göker bu tedavilere 1992 yılında PRK / LASEK | Lazer ve Göz İçi Lens adı verilen bir teknikle başladı. Ardından iki yıl sonra Lasik adı verilen başka bir yönteme geçildi. Bu zaman içinde lazer cihazlarının teknolojilerinde ilerleme oldu ve  başarı oranları arttı. Artık, göz bozukluklarında; miyop, hipermetrop ve astigmat için gerçekleştirilen Lasik ameliyatlarında başarı oranı yüzde 96-97'lere çıkmış durumda. 

Bu süreç içinde pek çok yeni cihaz piyasaya sürüldü. Bir kısmı "daha iyi" denilerek sürüldü ancak bunlar eski bazı cihazların isminin değiştirilerek tekrar piyasaya sürülmesinden başka bir durum değil. O nedenle buradaki kafa karışıklığını netleştirmek gerekiyor. 2018 itibari ile miyop, hipermetrop ve astigmatın lazerle tedavisi için uygulanan en iyi yöntem büyün dünyada geçerliliği olan en başarılı lazer yöntemi Lasik yöntemidir. Bu yöntemde korneada flap adı verilen kapak kesilerek kaldırılır ve altına lazer yapılır ve kapak tekrar kapatılır.  Bu yöntemin adı Lasiktir. Lasik ile beraber kullanılan bir diğer yöntem ise Wavefront adı verilen lazer ışınının kalitesi ile ilgili bir fark ortaya sunan yöntemdir. 

Son dönemde görme kalitesi en iyi olan, en geçerli yöntem, Wavefront adı verilen, halk arasında kartal göz olarak bilinen yöntem ile Excimer lazer olarak da adlandırılan lasik yöntemidir. Çıkan No Touch, Smile göz ameliyatı vb. pek çok yeni yöntemden de bahsediliyor ancak bu yöntemler daha iyi, başarı oranları daha yüksek yöntemler değil. Şu an için tüm dünyada geçerliliğini koruyan başarı oranı yüzdesi en yüksek olan yöntemler Lasik ve Wavefront yöntemidir. 

Bahsi geçen "Göze Dokunmadan Lazer / No Touch Laser" gibi yeni gibi sunulan teknikler ise eski tekniklerin tekrar sunulmasıdır ki, güncel göz tedavilerinde artık bu tür teknikler yer almamaktadır. 

Lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisinde en yeni teknolojiler

Şu anda göz bozukluklarının tedavisi için uygulanan en geçerli, en kendini kanıtlamış, başarı oranı yüksek olan yöntem Wavefront ve Lasik adı verilen yöntemlerdir. Excimer lazer olarak da adlandırılan Lasik yönteminde korneadaki flap adı verilen kapak kesilerek kaldırılır, göz içine lazer yapılır, ardından kapatılır. Wavefront yöntemi de halk arasında "kartal göz" olarak bilinen lazer teknolojisidir. 

Excimer lazer kullanılarak tedavi edilebilen göz bozuklukları
- Excimer lazer (Lasik) ile 10 numaraya kadar miyoplar yüzde 95 başarı oranı ile düzeltilebilmektedir. 
- Excimer lazer ile hem miyop hem de hipermetrop; astigmatların yümü yüzde 95 başarı oranı ile tedavi edilebilir durumdadır. 
- Hipermetroplar ise Excimer lazer ile 7 numaraya kadar tedavi edilebilmektedir. 
- 10 numaranın üzerindeki yüksek miyoplar için göz içi lensi adı verilen, akıllı lens olarak da bilinen göz içi mercekleri kullanılır. 

Excimer lazer ile hipermetropların 7 numaraya kadar düzeltilebilmesi çok iddialı bir rakam çünkü 7 numara hipermetroplar için oldukça yüksek bir numaradır. Avrupa'da da Türkiye'de de genellikle 4'e kadar hipermetroplara müdahale edilebilmektedir ancak Sinan Göker'in özel bir deneyimi ve kullandıkları bir cihaz sayesinde bu numara 7'ye kadar çıkabilmiştir. 

Lens ve lazer teknolojisindeki gelişmeler sonucunda, 28 numaraya kadar olan miyoplar ve 7 numaraya kadar, beraberinde astigmatları olan hipermetroplar yeni geliştirilen göz içi lensleri sayesinde düzeltilebilmektedir. 

Lazerle yakın ve uzak görme problemlerinin bir arada tedavisi

Uzak numaraları; miyop, hipermetrop ve astigmat 1992-1993 yılından bu yana Excimer lazer ile düzeltilebiliyor ancak yakın düzeltilmesi en zor olan konu iken bu sorun da, yakın görme problemi de 2009 yılından bu yana Supracor adı verilen yöntem sayesinde yüzde 90 başarı oranı ile tedavi edilebilmektedir. 

Yakın görme sorunu 40 yaşından sonra başlayan bir yöntemdir. 40 yaşından sonra ister uzağı bozuk olsun, ister uzağı 0 numara olsun; her kişi 40 yaşından sonra, 45 yaşına doğru yakın görme problemi yaşamaya başlar. Bu kişilere Supracor adı verilen lazer ile yüzde 90 başarı oranı ile yakın görme tedavisi yapılabiliyor. 

Eğer bu kişilerin aynı zamanda uzak görme sorunu varsa, uzak gözlüğü de kullanıyorsa; uzak gözlüğü kullanan kişi 40 yaşını geçtikten sonra görme sorununa yakın görme sorunu da eklenir, dolayısıyla uzak ve yakın olmak üzere 2 numara kullanmaya başlar. Supracor sayesinde uzak ve yakın görme sorunu aynı seansta düzeltilebilir. 

İster uzak miyop, yakın hipermetrop olsun; ister uzak hipermetrop, yakın da hipermetrop olsun, Supracor yönteminde hem uzak hem de yakın görme sorunu aynı seansta yüzde 90 başarı oranı ile düzeltilebilir. Bu, şu anlama geliyor: Tedavi edilen her 10 kişinin 9'u Supracor tedavisinden sonra uzağı da yakını da gözlüksüz görebilmeye başlar. Supracor her iki göze birden uygulanır. Dünyada başarı oranı en yüksek, en kendini kanıtlamış yöntem Supracor yöntemidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat