Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lazer ile Dövme Sildirme

Picosure lazer ile dövme tamamen silinebilir mi?

6,199
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Piyasaya 2012 yılında çıkmış özel bir lazer türü olan Picosure lazerin en önemli özelliği dövme tedavisinde ve leke tedavisinde yeni bir çığır açması. Çünkü daha önceki lazer sistemlerine göre bazı üstünlükleri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi lazerin yaptığı atımı çok dar bir zaman aralığında yapabiliyor olması. Bundan önceki jenerasyon lazerlerde nanosaniye aralığında atım yapılırken, Picosure gibi cihazlarda ise saniyenin trilyonda 1'i süresi anlamında kullanılan picosaniyede atım yapılabiliyor. Bunun getirdiği avantajlardan bir tanesi Picosure ile yapılan dövme silme tedavisinde seans sayılarının azalmış olmasıdır. Örneğin eski jenerasyon lazerlerle 10 - 15 seans sürecek dövme silme işlemi Picosure lazerle 3 - 4 seans tedavi süresine inmiştir. 

Picosure lazerin kullanıldığı alanlar
- Dövme silme
- Doğum lekelerini silme
- Benler
- Hamilelik lekeleri 
- Güneş lekeleri
- Melazma
- Akne izi tedavileri
- Cilt gençleştirme

Picosure lazer ile işlem esnasında lokal anestezik krem kullanılarak ağrının büyük oranda önüne geçilmiş olur. Tedaviden sonra yer yer su dolu kabarcıklar gözlemlenebilir. Bunlar da uygun kremlerin kullanılması ile genellikle 1 hafta içinde ortadan kalkar. 

Picosure lazerin diğer lazerlerden farkı

Picosaniyeli lazerlerden biri olan picosure lazer bu teknoloji ile dövme silmede, lekeleri çıkarmada, hatta cilt yenilemede kullanılabilir. Dövme silmedeki farkı picosaniye teknolojisi sayesinde dövmeyi çok daha küçük parçalara ayırabilmektedir. Çünkü picosaniye demek saniyenin trilyonda 1'i sürede atış yapabilme kapasitesi demektir. Bu kadar sürede yüksek enerjiyi dövme partiküllerine ya da bir renk maddesine verdiğinizde çok küçük parçalara ayırır ve vücut bunu kolaylıkla temizleyebilir.

Picosure'un diğer bir üstünlüğü ise 532 ve 755 nanometre dalga boyuna sahip olduğu için yeşil, mavi, siyah dövmelerde başarı ile kullanılabilir. Aynı zamanda 532 dalga boyu ile sarı, kırmızı, turuncu dövmeler de çıkarılabilir. 

Dalga boyu, picosaniyelerde atış yapabilmesi gibi özellikleri sayesinde bütün dövmelerin silme işleminde picosure lazer rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda çok kısa sürede atış yaptığı için deriyi etkilemez. Çünkü ısı etkisinden çok ses dalgaları ile etkili olur. Bu sayede deriye zarar vermez ve iz kalması beklenmez.

Picosure ile cilt lekesi tedavisi

Picosure'un bir diğer özelliği ise cilt lekelerinde kullanılabilmesidir. Picosure ile melazma, çil, güneş lekesi ve yaşlılık lekelerinde başarılı sonuçlar elde edilebilir. 

Picosure lazer diğer leke silme lazerlerine göre hem daha kısa sürede etkinlik sağlar, hem de yara ve kabuk olmadığı için reaksiyonel leke ya da iz bırakma riski son derece düşüktür. 

Picosure lazerin bir başka özelliği ise, focuslu başlığı ile cilt yenileme ve akne izlerini temizleme gibi işlemlerde başarılı sonuçlar elde edebilmesidir. Bu teknoloji sayesinde yara ve kabuklanma yaratmadan kişi kolaylıkla iş hayatına ve sosyal hayatına geri dönebilir.

Doğum lekeleri için Picosure lazer

Picosure lazer doğumsal lekeler olarak adlandırabileceğimiz sütlü kahve lekeleri (café-au-lait lekeleri) ve ota nevus dediğimiz bir grup leke tedavisinde de başarı ile kullanılabilir. Sütlü kahve lekeleri genellikle doğumsaldır ve yaşla beraber yavaş yavaş büyür. Açık ya da koyu kahverengi görünümdedirler. Genellikle elips şeklinde yerleşirler ve vücudun her bölgesinde görülebilirler. 

Sütlü kahve lekeleri ve ota nevus lekelerinin silinmesi için yapılan lazer tedavileri genellikle orta düzeyde yanıt verir. Picosure lazeri sütlü kahve lekelerinin tedavisinde kullanmak mümkündür. Ancak Picosure lazer uygulanan doğum lekeleri bir süre nüksedebilse de bu lazer yöntemi önemli bir tedavi alternatifidir. 

Picosure lazerin kullanılabileceği ikinci leke türü ota nevus lekeleridir. Ota nevus doğum ile birlikte ortaya çıkabileceği gibi bir grup hastada da ergenlik döneminde çıkar. Genellikle yüzün üst ve orta bölgesinde göz çevresine yerleşir. Kahverengi, siyah ya da mor lekeler ile karakterizedir. 

Lazer ile renkli dövmelerin silinmesi

Picosure lazerin en büyük özelliklerinden biri tüm dövmeleri hedefleyebiliyor olmasıdır. Lazer iki farklı dalga boyutu taşır. Bunlar 532 ve 755 nanometrelerdir. 755 nanometrelik dalga boyu siyah, lacivert, mavi ve yeşil renkleri hedeflerken, 532 nanometrelik dalga boyu ise sarı, kırmızı, mor gibi renkleri hedefler. Bu sayede aslında tüm renk spektrumu hedeflenebiliyor duruma gelir. 

Picosure lazer ile dövme silme seans süresi

Eski nesil lazerlele 10 - 15 seans sürecek dövme silme işlemi, Picosure lazer ile 3 - 4 seansa iner. Bunun yanı sıra Picosure lazer özellikle mavi ve yeşil renkleri çok iyi hedefler. Diğer cihazlarda çok başarı sağlanamayan mavi ve yeşil renkler Picosure lazer ile başarı ile tedavi edilebilir. Ayrıca 2015 yılı itibari ile Picosure dışında sarı rengi tamamen silen bir lazer çeşidi yoktur. Bunlar Picosure'un en önemli avantajlardır.

Yeni dövmelerin dışında geçmişte yapılmış ve diğer lazer sistemleri ile tedaviler denenmiş ancak tam silinme gerçekleşmemiş dövmeler de Picosure lazer sıklıkla ve başarılı bir şekilde kullanılabilir.Özellikle el sırtı ve ayak bileği gibi bölgeler dövme tedavisinde zor alanlardır. Picosure tedavisi bu alanlarda da öne çıkmaktadır. 

Picosure lazer ile leke tedavileri

Picosure lazer çillerde, güneş lekelerinde, melazma olarak adlandırılan ve farklı bir güneş lekesi olan lekelerinde kullanlabilir. Aynı zamanda doğum lekesi olarak bilinen ota nevus gibi lekelerde café-au-lait olarak adlandırılan sütlü kahve rengindeki lekeleri çıkarmakta kullanılır.

Picosure lazerin buradaki avantajı 755 nanometre dalga boyuyla renk hücrelerine çok daha duyarlı olması sayesinde çok etkili olmasışdır. Aynı zamanda picosaniye teknolojisi ile cildin diğer hücrelerine zarar vermeden renk hücrelerinde etkili olarak hem iz ve yara bırakmadan lekeleri giderebilmesi, hem de daha kısa seanslarla etkili olabilmesi sayesinde başarı ile kullanılabilir.

Lazerle dövme silmenin başarısını etkileyen faktörler
- Dövmenin kalınlığı
- Profesyonel dövme olup olmaması
- Dövmede kullanılan renkler
- Kişinin ten rengi
- Dövmenin yapılma zamanı
- Kişinin bağışıklık sistemi

Picosure lazerde dövme ne kadar kalın olursa olsun picosaniye gibi çok kısa sürede atım yaptığı için dövmeyi çok daha küçük tarihlere ayırabilmektedir. Bu nedenle dövme seansları çok daha kısa sürer.

Diğer lazer sistemlerinde 10 veya 20 seansta geçen dövmeler picosure lazerle 3 - 5 seansta geçirilebilir. 

Renkli dövmelerin silinmesi

Eski dönemde çok renkli dövmelerde sorun yaşanabiliyordu. Picosure lazer alexandrite dalga boyu 755 ve KTP dalga boyu 532 içerdiği için kırmızı, sarı, tutuncu, yeşil, mavi, lacivert ve siyah dövmeleri başarı ile silebilir. Bu nedenle çok renkli dövme olsa bile picosure lazer her tür dövme renginde rahatlıkla kullanılabilir.

Picosure lazerin bir diğer avantajı ise dokulara etkisi. Bu tür lazerler derin dokulara çok fazla girmediği için iz bırakma potansiyeli az olan lazerlerdir. İşlemden sonra kanamalar olmaz, su toplamalar olur ve 1 hafta içerisinde iyileşir. Deride hafif bir renk açılması olabilir ancak picosure lazerin derin bir yara izi bırakmasını asla beklemeyiz.

Picosure lazer acı verir mi?

Picosure lazer kullanılırken kişi tabii ki lastik çarpması gibi bir durum ve ısı hissedebilir. Bunun için işlemden önce anestezik kremler ve özel soğutucu makineler kullanılır. Eğer kişi çok hassas ise lokal anestezi de yapılabilir. İşlemden sonra herhangi bir hassayet olmaz ancak o bölgede bir ödem ve su toplaması söz konusu olabilir. Bunlar zaten 1 hafta içerisinde iyileşir.

Picosure lazerin dövme silme mekanizması

Dövme silmedeki mekanizma şöyle işler: Dövme boyası parçalandıktan sonra hücrelerimiz alıp onu götürür. Bu nedenle dövme silme seanslarının en az 6 hafta arayla yapılması gerekir. Bu aralık daha da uzatılabilir. Çünkü o zaman bütün boya parçalarının vücuttan giderilmesi için gerekli vakit tanınmış olur 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat