Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lamaze Yöntemi İle Doğum

Lamaze tekniği ile doğum nasıl gerçekleşir?

3,463
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Lamaze yöntemi ya da lamaze eğitim metodu gebelerin doğal, sağlıklı ve mutlu bir doğum süreci geçirmelerini amaçlar. 1951 yılında Ferdinand Lamaze isimli Fransız bir hekimin Rusya'da öğrendiği bazı teknikleri uygulaması ile geliştirilmiş bir metottur. Lamaze yöntemi ile doğum hakkında tüm merak edilenler UZMANTV'de!


Lamaze yöntemi ile doğum anne adayının bilinçli bir şekilde eğitilmesini, bebeğe odaklanmasının sağlanmasını ve birtakım egzersiz ve nefes teknikleriyle doğumunu kolaylaştırmasını sağlamak esasına dayanır. 

Lamaze tekniği ile doğum

Lamaze bugün dünyada çok fazla takip edilen bir internet sitesine de sahiptir. Eğitim tekniklerinin kurumsallaştığı kuralları içerir. Lamaze yönteminde Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği altı temel prensip söz konusudur. Bunlardan birincisi doğumun tamamen kendiliğinden gerçekleşmesidir. Doğum herhangi bir müdahaleyle başlatılmamalı ve doğum sırasında anne adayı özgürce hareket edebilmelidir. Doğum sırasında tıbbi bir sorumluluk olmadıkça herhangi bir müdahale yapılmamalıdır.

Lamaze tekniği ile doğum gerçekleştiren anneye, doğum sırasında yeterli fizyolojik ve moral destek sağlanması gerekir. Lamaze yöntemine göre doğumdan hemen sonra emzirme yapılabilir.

Lamaze yöntemi ile doğumun faydaları

Lamaze yöntemi, doğuma hazırlanan anne adaylarının kendine güvenmeleri ve bunun için birtakım hazırlıklar yapması konusunda anneye destek sağlar. Lamaze eğitimi alan anne adaylarına nefes ve odaklanma teknikleri öğretilerek doğumda bunları nasıl kullanacakları anlatılır. Lamaze yöntemi, isteyerek ve annenin aktif bir şeklide katılarak yaptığı doğumlar anne ve bebeğin hayatı boyunca önemli izler bırakır. Lamaze yönteminin amacı doğumun doğal, güvenli ve mutlu bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat