Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik Yorgunluk Tedavisi

Sabahları yorgun uyanıyorum, ne yapabilirim?

80,965
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama
İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı

Kronik yorgunluk, çok uzun zamandır bilinen, nevrasten adı verilen, fiziki incelemeler ve tektiklerde herhangi bir sorun görülmese de kişilerin hayat kalitesini düşüren gerçek bir hastalıktır. Burada, kişide hem fiziksel hem mental hem de duygusal bir aşırı yük vardır. Kişi bu stresi tolere edemez, stresle baş etmekte zorlanır. 

Genel güçsüzlük, çabuk yorulma ve konsantrasyon güçlüğü belirtileri ile kendini gösteren kronik yorgunluk, toplumda çokça görülen bir sorundur. Bu durum kişinin sadece iş hayatını değil, sosyal ilişklerini ve aile yaşantısını da olumsuz etkiler.

Aşırı egzersiz yapma, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme veya yetersiz beslenme, düzenli egzersiz yapmama, solunum yolu enfeksiyonları, çeşitli tiroit hastalıkları, akciğer sorunları, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar kronik yorgunluğa sebep olarak gösterilebilir. Özellikle ilaç kullanımı, sakinleştiriciler, alerji ve tansiyon ilaçları, kas gevşeticiler, antibiyotik kullanımı da yorgunluğa neden olabilir ancak yorgunluğun 6 aydan uzun sürmesi kronikleştiği anlamına gelir. 

Kronik yorgunluk sorunu olan kişilerin 3'te ikisinde psikiyatrik hastalıklar; özellikle depresyon, panik bozukluk ve somatizasyon bozuklukları görülür. Hatta, kronik yorgunluk görülen kişilerin ancak yüzde 10'luk bir kısmını direkt kronik yorgunluk sendromu oluşturur. Bu da tıbbi olarak tam olarak açıklanamamış, mental ve fiziksel yorgunluk hali ile birlikte uyku sırasında dinlenememe, konsantrasyon bozuklukları, grip benzeri hastalıkların semptomları söz konusudur. 

Kronik yorgunluk hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma ve tedavisi hakkında detayları öğrenmek için videolarımızı izleyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat