Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik Üretrit

Kronik üretrit neden olur?

16,954
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üretra adı verilen organ, idrar yapılan penisin uç noktası ile idrar kesesi arasında, idrar kesesinden penisin ucuna kadar idrarı taşıyan ve atılımını sağlayan organdır. Her organın bir enfeksiyonu olduğu gibi, üretranın da bir enfeksiyonu vardır. Nasıl ki bademciklerde bir enfeksiyon olduğunda bunlara tonsilit, sinüsler iltihaplandığında buna sinüzit diyorsak, üretra dediğimiz organda bir iltihap olduğunda da buna üretrit deriz. Üretrit, idrarın atımınını sağlayan üretranın iltihaplanmasıdır. 

Üretrit, erkeklerde özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle enfekte olan, mutlaka tedavi edilmesi gereken, tedavi edilmezse kronikleşen ve sürekli akıntıya neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu akıntı sonucunda darlıklardan tutun, prostatın ve yumurtalığın iltihabına kadar giden sorunlar oluşabilir. Bunlar ürolojik açıdan önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle tedavi edilmeyen ya da yetersiz tedavi edilen hasta grubunda, üretra enfeksiyonu kronik bir hal alır ve buna da kronik üretrit adı verilir. 

Kronik üretrit nedenleri

Üretritin nedenleri arasında en önemli risk faktörü, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Halk arasında belsoğukluğu olarak bilinen gonore, bir çeşit mikroorganizmanın, özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle üretraya gelmesi, en sık üretrit nedenidir. Bu, yüzde 70-80 oranında gonore (belsoğukluğu) hastalığından kaynaklanır. 

Belsoğukluğu dışında bazı mikroorganizmalar, bazı ajanlar da üretrite sebep olabilir. Bu da kalan yüzde 20'lik kısmı oluşturur. Ancak genel olarak cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.  
 
Çok fazla partneri olan, tek partner ile yaşamayan ve kondom kullanmayı ihmal eden hasta grubunda özellikle kronik üretritin görülme sıklığı normal popülasyona göre çok daha fazladır. Hem Türkiye hem de dünyada cinsel ilişki açısından partner sayısının fazlalaşması, cinsel ilişki esnasında kondom dediğimiz prezervatifin kullanılmasının ihmal edilmesi ile görülme sıklığının son yıllarda artmıştır.

Kronik üretrit görülen kişiler

Kronik üretrit, özellikle genç yaştaki erişkin erkeklerde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk grubunda yer alan kişilerde daha çok görülür. Son yıllarda, hem Türkiye hem de dünyada cinsel ilişki açısından partner sayısının fazlalaşması, cinsel ilişki esnasında kondom dediğimiz prezervatifin kullanılmasının ihmal edilmesi ile görülme sıklığının son yıllarda biraz daha arttığı, ürologlara müraacatın fazlaca olduğu hastalık grubudur. Açıkçası çok fazla partner sayısı ve cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmaması cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile birlikte, üretrit riskini de berberinde getirir.  Bu anlamda halkın dikkat etmesi gereken en önemli konu budur. 

Yaş grubu olarak belirtmek gerekirse, kronik üretrit 25 - 45 yaş arası yaş grubunda daha sıktır. Geçiş olarak, üretritin erkekten kadına bulaşma riski daha fazladır. Çünkü kadında üretra adı verilen organ erkeğe oranla çok daha kısadır. Bunun dışında erkeklerde prostattan salınan çinko, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya üriner enfeksiyonlar açısından koruyucudur. Tüm bu nedenlerle kronik üretritte erkekten kadına geçiş daha kolay ve fazladır. 

Kronik üretrit belirtileri

Üretrit, cinse yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle olur. Halk arasında belsoğukluğu adı verilen gonore yüzde 80 oranında üretrit nedenidir. Yüzde 20 oranında ise trikomonas ya da herpes gibi virüslerle olan, akıntı ile seyreden bir rahatsızlıktır.

Üretrit belirtileri

Üretritte mutlak surette bir akıntı mevcuttur. Şüpheli bir cinsel ilişki öyküsünden, hastalığın tipine göre, gonorede daha çok 4 ile 7 gün arasında, trikomonasta, daha uzun olmak üzere, kuluçka dediğimiz 4 ile 15-20 gün süresinde gelişen akıntı ile kendini gösterir. Bu akıntının rengi genellikle sarı, kahverengi veya yeşil renkte olabilir. Buradaki renk farkları bulaşan mikroba, hastalığın tipine göre değişir. 

Akıntı dışında, çok sık tuvalete gitme, özellikle kasık bölgelerinde şiddetli ağrı, göbek altında, idrar kesesi üzerinde ağrı, bir rahatsızlık hissi gibi birçok semptom ve bulgu ile hasta üroloji uzmanına müracaat edebilir. 

Kronik üretrit rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekenler

Üretrit, tedavi edilmezse kronikleşen, hem hasta hem de ürolog açısından tedavisi sıkıntılı olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası akıntı, yanma, sık tuvalete gitme, kasık ağrısı gibi belirtiler sonucu hastalık erken teşhis edilirse, üretritin tedavisi çok kolaydır. Basit bir iğne tedavisi veya 1 hafta - 10 kadar süren antibiyotik tedavisi ile yüzde 100'e yakın bir oranda tedavi edilebilir.

Tedavi edilemeyen, doktora başvurulmayan, yeterli tedavi edilmeyen olgularda ise üretrit kronikleşir. Kronikleşmede, üretra dediğimiz idrar yaptığımız yoldan hastalık prostata ya da yumurtalıklara nüfuz edebilir. Bu da kronik prostatit, kronik orşit gibi, ömür boyu devam eden, ömür boyu hastanın özellikle hayat konforunu bozan, ciddi anlamda yanmalarla, ciddi anlamda sık tuvalete gitmelerle tekrarlayan ve tedavisi uzun süreli olan, hatta pek de mümkün olmayan bir hal alabilir. Bu açından üretrit, belirtileri görüldüğü anda üroloji uzmanına başvurulması gereken ve tedavisi son derece kolay olan bir hastalıktır. Burada en önemli nokta, hastalık kronikleşmeden doktora başvurmak ve tedavi sürecini aksatmamaktır. Kişinin bundan sonraki cinsel ilişkilerinde de kondom ile korunması önemlidir. 

Kronik üretrit tedavisi

Üretrit, tespit edildiğinde tedavisi çok kolay olan bir rahatsızlıktır. Bu açıdan, hastanın üroloji uzmanına erken müracaatı, her hastalıkta olduğu gibi üretritte de çok önemlidir. Dolayısıyla, akıntısı olan; yeşil, kahverengi, grimsi veya sarımsı akıntı sorunu görülen, idrarda yanma oluşan, sık tuvalete gitme ihtiyacı çeken ve kasık ağrısı yaşayan hastaların en kısa sürede bir üroloji uzmanına görünmesi gerekir. 

Üretritin, doktora müracaat sonrasında tanısı çok kolaydır. Fizik muayene dışında, hastalık öyküsüyle bile tanısı koyulabilir. 

Üretritin tedavisinde çok basit bir şekilde yapılabilir. Tedavi istenirse sadece tek doz sefalosporin adı verilen iğne tedavisi ile yapılabilir. Bir diğer yöntem ise, hastalığın tipine göre 5 gün ile 7 gün arasında süren basit antibiyotik ilaç tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerinde başarı oranı yüzde 100'e yakın orandadır. 

Üretrit tedavi edilmeze, hasta, üroloji uzmanına müracaat etmezse, akıntı devam eder, hastalık kronik bir hal alırsa, üretra darlığı adı verilen idrar yapılan yolda daralma ile seyreden, ciddi anlamda hem hastayı hem de üroloji uzmanını sıkıntıya sokan olaylar gelişebilir. Bu açından bu şikayetleri olan hastalar mutlaka en kısa sürede üroloji uzmanına müracaat etmeli ve çok basit bir tedavi prosedürü olan üretrit tedavisine en kısa sürede başlamalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat