Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon Kanı ve Kordon Dokusunun Saklanması

Kordon kanının saklanması ne işe yarar?

33,113
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kordon kanı, bebeğin doğumundan sonra artık anneye ve bebeğe gerekmeyen ancak doğum öncesi hayati görevleri olan plasenta ve göbek kordonu içindeki kandır. Bu kan kök hücre açısından son derece zengindir. Kordon kanındaki kök hücreler yeni doğmuş bir bebeğin kök hücreleridir. Yetişkin kök hücreleri ile kıyaslandığında çoğalma ve farklılaşma yetenekleri çok yüksektir ve çok kıymetli bir kaynak oluşturmaktadır.

Günümüzde kordon kanı saklanması yöntemiyle elde edilen kök hücrelerden, lösemi, talasemi, kemik iliği kanseri gibi kan hastalıkları başta olmak üzere şimdilik 80?den fazla hastalığın tedavisinde faydalanılmaktadır. Dünya çapındaki yoğun araştırmalar yöntemin kullanım alanlarını hızla geliştirmektedir. 


Göbek kordonunda kordon kanından farklı kök hücreler bulunur. Bu kök hücreler kemik, kas, kıkırdak, yağ, sinir, karaciğer dokusu gibi pek çok dokuya dönüşebilir. 

Kordon dokusunda bulunan kök hücreler tip-1 diyabet, kalp ve damar Hastalıkları, felç, Alzheimer, Parkinson, kemik ve kıkırdak hasarı gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrenin birlikte verilmesi, yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp, naklin başarısını artırmaktadır. 

Kordon dokusu kök hücreleri ile yapılacak nakilde alıcı ve verici arasındaki doku uyumu gerekliliği minimumdur. Yani kordon dokusu kök hücreleri sadece bebeğin kendisi için değil, kardeşleri, anne-babası, hatta büyükanne ve büyükbabası için bile kullanılabilir. Ayrıca kordon dokusu kök hücreleri laboratuvarda kültür ortamında çoğaltılabilir. Böylece ihtiyaç dahilinde tüm aile için kullanılabilir. 


1988 yılında Fankoni Aplastik anemi hastalığı bulunan bir çocuğun ilk kez kordon kanı ile tedavi edilmesinden bu yana, yüzlerce hasta bu yöntem ile tedavi edilmiştir.

Kordon kanını dondurup saklamanın aslında temel olarak 2 amacı vardır. Bunlardan ilki, bebeğin ilerde kök hücre tedavisi gerektirecek kan hastalıkları veya organ ve doku hasarı gibi bir durumla karşılaştığında, doku uyumu olan verici aramaya gerek kalmadan kendine ait sağlıklı bebeklik çağı kök hücreleriyle tedavi edilebilme fırsatını sağlamaktır. Kişinin kendi hücre ve dokuları ile uyum sorunu olmayacağından, bu çok önemli bir avantajdır. 

Diğer bir amaç, bebeğin kardeşlerinde ya da yakın akrabalarında çıkabilecek hastalıkların tedavisidir. Aile bireylerinde meydana gelebilecek birçok kan hastalığında uygun donör aramak yerine ellerinin altında böyle bir kaynak olması çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bilindiği gibi, doku grubu uyma ihtimali birinci derece akrabalar arasında en yüksektir. Bu oran en yüksek kardeşlerdedir. Daha sonrasında anne, baba yer alır. 


Kordon kanı ve dokusu alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez veya komplikasyon oluşturmaz. Kordon kanı alımı sırasında direkt olarak anne veya bebekten kan alınmadığı için herhangi bir acı hissi kesinlikle duyulmaz. Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı, içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan kan torbasına alınır. Daha sonra yaklaşık 10 - 15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesilir ve içinde koruyucu maddeler bulunan sıvı içeren ayrı bir kaba konulur. Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz. 

Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuvara yollanır. Bu aşamada kordon kanı ve dokusu ayrı ayrı kök hücrelerine ayrıştırılır. Özel Laboratuvar tetkiklerinden geçirilir. Daha sonra azot tanklarında dondurularak saklanır. 


Toplanan kordon kanı en geç 48 saat içinde laboratuvara ulaştırılmak üzere kordon kanı bankası yetkilileri tarafından alınmaktadır. Laboratuvara ulaşana kadar bu kan kadar oda sıcaklığında muhafaza edilir. Hava aşırı sıcak olmadığı müddetçe buz, kuru buz gibi soğutucular kullanmaya veya buzdolabına koymaya gerek yoktur. Asla derin dondurucuya konulmaz.

Laboratuvar ortamına ulaşan kan ve doku, kök hücrelerine ayrılır. Daha sonra, dondurma tekniklerinden biri olan kademeli dondurma metodu ile kök hücreler dondurulur ve azot tanklarına yerleştirilerek -196 santigrat derede saklanmaya başlanır. Saklama süresi olarak tıbben belirlenmiş bir zaman bulunmamaktadır. Yapılan en son araştırmalara göre, azot tankında muhafaza edilen kök hücreler, canlılıklarını kaybetmeden ömür boyu saklanabilmektedir.


Kordon kanı, doğumu yaptıran hekim tarafından alınmaktadır. Kordon kanı ve dokusu bebeğe ve anneye herhangi bir zarar vermeden, bebeğin göbek bağı kesildikten hemen sonra, sadece 2 - 3 dakika süren bir işlemle kolayca alınabilmektedir. Doğumun vajinal veya sezaryen yoluyla olması kordon kanı alım işleminde herhangi bir fark yaratmamaktadır. Sadece alım esnasında kordon dokusunun dezenfekte edilmesine dikkat etmek gerekir. Özellikle normal doğumda mutlaka kordon kanı alınmadan önce iyice temizlenmeli ve sonra kan alınmalıdır. 


Kordon kanı ve dokusunun saklanması her geçen gün artan önemi sebebiyle, başta ailesinde kan hastalıkları öyküsü bulunanlar, tüp bebek tedavisi görenler veya ilerleyen yaş gebelikleri başta olmak üzere, tüm ailelerin doğumdan önce mutlaka bu konuyu araştırması ve hekimlerine danışmasını tavsiye edilir.

Kordon kanı ve dokusu sadece doğum sırasında alınabildiğinden, bu telafisi mümkün olmayan bir karardır. Elde edilen kök hücreleri, diğer kaynaklardan elde edilebilecek kök hücrelerden daha üstün kaynaktır. Tedavide tam doku uyumu gerektirmediği için, birinci planda bebeğinizin kendisine, var olan veya olacak kardeşlerine, hatta ebeveynlere kullanma imkanınız olabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat