Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolay Limonata Tarifi

Kolay limonata nasıl yapılır?

87,211
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Gastronomi Eğitmeni, Şef

Bugün sizlere ev tipi limonata yapacağız. Tarif için yapmanız gereken tek şey Şef Özlem Mekik ile hazırladığımız Kolay Limonata Tarifi videolarımızı izlemek.  

Limonata için malzemelerimiz çok basit. 6 - 7 adet limon, 12 çorba kaşığı toz şeker, 1 litre ılık su ve 4 - 5 yaprak taze nane kullanacağız.

Ev usulü limonata yapmanın incelikleri

Limonata için limon seçerken mümkün olduğunca sarı ve sulu olanlarını seçmenzi gerekir. Bunun  için seçtiğiniz limonların olabildiğince yumuşak olmasına özen gösterin. İyi bir limonata için Adana ve Mersin yörelerinin limonlarını kullanabilirsiniz. Çünkü bu bölgelerin limonları daha suludur. 

Limonatanızı isterseniz sarı limon yerine yeşil bir limon çeşidi olan lime'dan da yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, lime'ın aroması daha kuvvetlidir. Bu nedenle bu tarife göre 6 - 7 adet değil, 5 adet kullanmanız yeterli olacaktır.

Limonata yapımında şeker kullanımı da tamamen kişiye özeldir. Bu tarifte 10 - 12 çorba kaşığı kullanılan şekeri, siz isterseniz çok daha az ya da çok daha fazla kullanabilirsiniz. Şeker ölçüsü fazla gelirse, çözüm kolay. Limonatanızın içine biraz su katarak şekerli tadını azaltabilirsiniz.

Limonatada şeker ölçüsünü ayarlarken dikkat edilecekler

Pancardan yapılan şeker fazla tat verdiği için miktarı buna göre ayarlanmalıdır. Limonatanızın fazla tatlı olmasını istemiyorsanız, verilen ölçüden daha az kullanabilirsiniz. Ancak kamıştan yapılan şekerler tadı daha az verdiği için bu şekerleri ölçüsünü daha fazla tutabilirsiniz. 

Kolay limonata tarifi
- Kabuklarını rendeleyeceğimiz için limonları iyice yıkayın ve kabuklarını mutlaka rendeleyin. Ancak rendeleme sırasında beyaz tarafını çok fazla almamaya dikkat edin. Beyaz tarafını da alırsanız, limonatanızda acı bir tat oluşabilir. 
- Rende işlemi bitince limonları sıkmaya başlayın.
-Limon kabukları ile şekeri karıştırın ve sıktığınız suyu eklemeden önce limon kabukları ile şekerin iyice bütünleşmesini sağlayın. Buradaki amaç limonun tadının şekere geçmesini sağlamak.
- Şeker ile limon kabukların iyice özdeşleştirdikten sonra limon suyunu şeker ve limon kabuklarının üzerine dökün. Ardından şeker eriyene kadar isterseniz blendır, isterseniz çırpıcı, isterseniz bir kaşık ile iyice karıştırın. Böylece çok iyi bir limon özü ortaya çıkmış olacak. 
- Şeker iyice eridikten sonra 1 litre ılık suyu karışıma yavaş yavaş ekleyin. Yavaş yavaş ekler ve bu sırada karıştırmaya devam ederseniz aromasını daha iyi vermesini sağlarsınız. 
- Ardından nane yapraklarını da ekleyip tekrar karıştırın.
- Limon özünü bir streç filme sarın. En az 2 saat, en fazla 1 gün dolapta bekletin. 
- Limon özünü 2 saat dolapta beklettikten sonra limon kabuklarını süzün. Süzme işleminden sonra limon kabuklarını hemen atmayın, elinizle tekrar sıkıp süzdüğünüz bölüme özlerinin karışmasın sağlayın.
- Limon kabuklarını ve nane yapraklarını süzdükten sonra limonatanız servise hazır. Afiyet olsun. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat