Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolay Hamile Kalma Yolları

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?

1,433,877
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bir kadın kolay hamile kalabilmek için yumurtlama gününü iyi takip etmelidir. Takvim yöntemi olarak özetlenebilen bu yöntemle, âdetin 1. gününden bir sonraki âdetinin 1. gününe kadar olan sürec hesaplamalıdır. Sonra bu tarihten itibaren beklenen âdet gününden 14 gün öne gelerek yumurtlama gününü hesaplayabilir. 

Yumurtlama gününün her ay aynı günde olacağının bir garantisi olmadığından, yumurtalama günlerine yakın olan 2-3 gün öncesi ve 2-3 sonrası; yani o haftada daha sık 2-3 günde bir olan cinsel ilişki sıklığı ile gebelik şansı artırılabilir.

Bunun yanı sıra cinsen ilişkide çok bilimsel olmamakla birlikte, klasik olarakkadının altta, erkeğin üstte olduğu misyoner olarak adlandırılan pozisyonun tercih edilmesi, kullesak denilen boşlukta daha çok canlı sperm hücresinin uzun süre kalmasını sağladığı için gebelik oranını artırabilir. İlişki sonrasında vajinal duş alınmaması, 20-30 dakika yatarak istirahat edilmesi de gebe kalma şansını arttıracaktır. 


Bir ay içerisinde verimliliğin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe en yakın olan 3 - 4 günlük dönem. 28 günde bir âdet gören bir kadında âdetin ilk gününden diğer ilk gününe 28 günlük süreci olan bir kadında âdetin 14. günüdür. 

14. güne yakın olan 10 ile 14. günler arasında gebelik şansının en yüksek olduğu, yumurtlamanın olacağı süreçtir. Ama siklusun uzunluğuna göre bu kadından kadına değişken bir süreçtir. 

Örneğin 30 günde bir âdet gören hastada, yumurtlama günü 16. güne kayar veya 26 günde bir âdet gören bir hastada 12. güne kayar. Bunu hesaplayabilmesi için çok basit bir yöntem vardır ancak dönemi hesaplamak için âdet periyodunu bilmek gerekir.

Âdetin ilk gününden diğer ilk gününe kadar olan süreci sayısal olarak bulduktan sonra, bundan 14 çıkartarak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplanabilir. Ama yumurtlamanın tam hesaplanan gün olacağının da bir garantisi yoktur. 

Dolayısıyla örnekteki hesaba göre gebeliği yakalayabilmek için bugüne yakın olan son 4 günlük aşamada, yani 10 ile 14. gün arası cinsel ilişkinin en sık yapılması gereken süreçtir.


Bebek sahibi olmak isteyen çiftler oldukça düzenli bir şekilde ortalama olarak haftada 2 kez cinsel ilişkiye girmelidir. Bir çiftin cinsel ilişki sayısı 3 ve 3'ten fazla ise gebe kalabilirliğini artmış olur, haftalık ilişki sayısı 1'in altındaysa gebe kalabilirlik azalmış olur. 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin özelikle yumurtlama günlerine yakın dönemde ve tam yumurtlama döneminde ilişkiye girmeye çalışmalıdır. Bunun için de tavsiye edilebilecek klasik yöntem, adetin 1.gününden itibaren sayıldığında 9-10.günden başlanarak 17-18. güne kadar 2-3 günde bir düzenli ilişkiye girmektir. 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler çok sık cinsel ilişkiye girmek yerine, yumurtlama gününü takip etmeli, özellikle de yumurtlama gününü ortaya almak koşuluyla 2-3 öncesi ve 2-3 gün sonrası şeklinde o hafta daha sık, 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girerek hamile kalma şansını artırmalıdır.


Bazal vücut ısısını ölçmek artık pek gündemde olmayan biraz daha eskide kalmış bir yöntemdir ama hayla uygulanabilir. Bir kadının bütün ay boyunca, adetinin 1.gününden bir sonraki adetin 1.gününe kadar olan sekrusu boyunca hergün yataktan kalkmadan ve henüz hiçbir günlük aktivite yapmadan önce vücut ısısını hassas bir derece ile ölçmesiyle bu yöntem kullanılabilir. 

Yumurtlamanın olduğu günlerde artan hormonların neticesinde vücut sıcaklığı ortalama olarak 1 santigrat derece yükselecektir. Bunun takibinin yapılması hastanın yumurtlama günü tanısını daha kolay koymasını sağlayabilir. Çok duyarlılığı olan bir yöntem değildir. Yaklaşık olarak %60-70 oranında tanı koydurucudur. Gene de basit olabilmesiyle günlük pratikte yer almaktadır. 


Hamile kalmayı artırdığı saptanmış herhangi bir besin maddesi yok aslında. Yani böyle bir çalışma bulunmuyor. Dolayısıyla bağlantı kurulmuş herhangi bir besin maddesi de yok. Fakat gebelik öncesinde ve gebelik sırasında tavsiye edilen bazı besin grupları var

Folik asit, demirden, çinkodan ve kalsiyumdan zengin olan gıdalar hamile kalmak isteyen kadınlara tavsiye edilen gıdalardır. Süt ve süt ürünleri, omega 3'ten zengin olan ceviz, omega 3'ten zengin olduğu bilinen balık eti, kırmızı et, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve salatalar sağlıklı beslenmenin de temelini oluşturur.

Anne adayının dengeli, düzenli beslenmeye çalışması, hem gebelikten önceki süreçte hem de gebelik sırasında çok önemlidr. Çünkü bebeğin hem fiziksel, hem zihinsel gelişimi intrauterin yani anne karnındaki süreçte başlar ve ilk 2 yaşına kadar da bu süreç devam eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat