Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kış Mevsiminde Hamilelik

Nezle, grip gibi hastalıklar anne karnındaki bebeği etkiler mi?

7,520
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Nezle, grip gibi hastalıkların anne karnındaki bebeğe etkisi

Hamileliği kış mevsiminde devam eden anne adaylarının soğuk havalarda dikkat etmesi gerekenler hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Grip ve nezle kış aylarında çok sık görülen bir hastalıktır. Bu virüsler ilerleyen dönemlerde anne adayında kalıcı etkiler bırakabilir. Hastalığın oluşumu sırasındaki semptomlar da anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkiler. Hamilelik döneminde grip ya da nezleye bağlı ateşin yükselmesi, ilk 3 ay içinde olan bebeğin sinir sistemini etkileyebilir. Aynı şekilde anne adayının halsiz olması da bebeği olumsuz etkiler. Bu nedenle anne adaylarının nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan hem kendileri hem de bebekleri için korunmaları gerekir. Anne adayları gebelik döneminde kalabalık ortamlarda bulunmalı, hasta kişilerden uzak durmalıdır. Bu tarz ortamlarda bulunmak zorunda kalan anne adaylarının ise maske takması gerekir. Aynı şekilde ev içerisinde de gerekli havalandırma yapılmalıdır. 


Özellikle hamilelik dönemindeki anne adaylarında gebeliğin 15. haftasından hava nasıl olursa olsun ek kalori gerekir. Bu ihtiyaç kışın herkeste olduğu gibi anne adaylarında da artar. Ancak anne adayı kalori ihtiyacını karşılarken fazla şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. Bu dönemde anne adayının tatlı ihtiyacında da artış görülür. Çünkü tatlılar da yüksek kalorilidir. Yine de anne adaylarının hamilelik dönemindeki tatlı ihtiyacını yüksek kalorili baklava ya da şöbiyet gibi tatlılar yerine sütlü tatlılardan alması gerekir.

Kış aylarında anne adaylarının C vitamini bakımından zengin turunçgilleri tüketmesi vücut direnci güçlendirir, ayrıca diğer vitaminlerin emilimini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra anne adaylarının beslenme programlarında vitamin ve mineral bakımından zengin kuruyemiş, kuru meyveler de olmalıdır, fakat bu gıdaların hepsi ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Hamilelik döneminde genel olarak protein ağırlıklı ve hazmı kolay yiyeceklerin sık aralıklarla fakat az miktarda tüketilmesi gerekir. 


Anne adayları kış aylarında nezle, grip gibi hastalıklara karşı üşütmemeye dikkat etmeli, ancak üşümemek için çok sıkı, dar kıyafetler de gitmemelidir. Hamilelik döneminde güneş ışığını emecek koyu renk ve anne adayının rahatsız etmeyecek, bol kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı zamanda anne adaylarının vücut ısılarında artış olacağından, onları çok terletmeyecek, rahatlıkla çıkarıp giyebilecekleri kıyafetler seçilmelidir. Gebelik döneminde anne adayları kesinlikle sentetik ve naylon içerikli kıyafetler giymemelidir. Kış aylarında terlemeye yardımcı olacak yünlü ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. 

Gebelik döneminde vücutta olan ödemden dolayı şişkinlik olacağından anne adaylarının kıyafet kadar ayakkabına seçimine de özen göstermesi gerekir. Anne adayının karlı ve buzlu havalarda düşmeyecek şekilde tabanı lastik, topuksuz ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kış aylarında anne adayının dışarı çıkarken atkı ve bere takması, onu üşütmeyecek ve nezle, grip gibi mevsimsel hastalıklardan koruyacak şekilde giyinmesi gerekir. 


Kış aylarında güçlü güneş ışınları olmadığı için anne adaylarının ekstra vitamin takviyesine ihtiyacı vardır. D vitamini bu dönemde önemli vitaminlerdendir. 

Hamilelik döneminde D vitamini faydaları
- Tip 1 ve Tip 2 diyabeti azaltır
- Erken doğumların bir kısmını önler
- Gebelik döneminde ortaya çıkan hipertansiyonu engeller 
- Vücuttaki kalsiyum ihtiyacını artırır ve emilimini hızlandırır

Gebelik döneminde alınması gereken bir diğer vitamin de C vitaminidir. Antioksidan özelliği bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini hamilelik dönemindeki anne adayları tarafından mutlaka alınmalıdır. Özellikle portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgillerde bol miktarda C vitamini vardır ve bu meyveler gebelik döneminde bol miktarda alınmalıdır. 

Aynı şekilde gebelik döneminde kullanılan multivitaminler de diğer vitamin ihtiyaçları için oldukça önemlidir. Anne adayının bu vitamini düzenli olarak alması gebeliğin sorunsuz ilerlemesi için önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat