Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kış Lastiği Seçimi

Kış lastiği hangi aylarda takılmalı?

29,447
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama
Teknik Eğitmen

Ortam sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda kış lastiği kullanmaya başlamak gerekiyor. Ortam sıcaklığı 7 derecenin üstüne çıktığında ise kış lastiklerimizi çıkarıp yaz lastiklerimize dönmeliyiz.

Yaz lastiklerini kış lastiklerini ayıran en önemli özellik malzeme yapısıdır. Kış lastiklerini yaz ayları geldiğinde aracımızdan sökmeyip kullanmaya devam edersek bu önemli bir tehlike oluşturur. 

Hava 7 derecenin altındayken kış lastikleri hem malzeme yapısının, hem de desen yapısının farklı olması sayesinde sürücülere ekstra güvenlik ve konfor sağlar. Aynı zamanda kış aylarındaki fren mesafesini de kısaltır. 


Yaz ve kış lastiklerinin malzeme ve desen yapısı farklı olduğundan lastiklerde erken aşınma sorunu ortaya çıkar. Bu lastikleri kış aylarında kullanmak istediğinizde istediğiniz performansı vermeyecektir. Ayrıca desen farkı kış lastikleri sürücü ve yolcular açısından ekstra bir ses yapar ve sürüş sırasında rahatsızlık verebilir. 

Mevsimsel olarak yaz ve kış lastiklerinin değişimleri sırasında profesyonel yetkili servisler veya özel servisler çıkarılan lastikleri saklama hizmeti vermektedir. Otel hizmetinden faydalanmak istemiyorsanız lastikleri saklama poşetleri ile beraber, size uygun bir yerde saklayabilirsiniz. 

Lastiklerinizi saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu lastiklerin güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edilmesidir. Çünkü güneş ile beraber lastikler üzerinde korozyon çatlaklar oluşur. 


7 derecenin altında kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir. Kış lastikleri ile yaz lastiklerini ayıran en önemli özellik farklı desen yapısı ve kullanılan malzeme özellikleridir. 

Normalde kış lastiği aracımızın lastik ebatını bilmemiz gerekir. Aracımızın lastik ebatlarını bilmiyorsak, aracımızın altında bulunan lastiklerimiz üzerinden okuyabiliriz. Araçlarımızın ön iki kapısının kapı içlerinde veya benzin depolarının kapakları içinde araç üreticileri tarafından tavsiye edilen lastik ebatları bulunmaktadır. 

Aracınızın lastik ebatını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını da üzerinde bulunan kristal işareti veya M+S ibaresinden anlayabiliriz. 


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu son yönetmeliğe göre yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu vardır. Bu tarihler arasında kış lastiği kullanmayan sürücüler için 2013 yılı itibari ile 500TL para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

1 Aralık - 1 Nisan arası yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği takmak zorunlu!

Şu anda ticari araçlarda olan bu zorunluluk diğer binek araçlar için herhangi bir zorunluluk teşkil etmemektedir. Ancak biz herhangi bir kanuni zorunluluk yerine tüm sürücülerin kış aylarında kış lastiği kullanmasını tavsiye ediyoruz. 


Kış lastikleri hava 7 derecenin altındayken kullanılmalıdır. Bu sayede güvenli bir sürüş yaparsınız. Yaz lastiklerinde kullanılan silikanın kış aylarında sertleşmesi sebebiyle kış aylarındayken fren mesafeniz uzar, buna bağlı olarak güvenli sürüş sağlamanızı engeller. Bu da sürücü açısından büyük bir tehlike oluşturur. 

Yaz lastiklerini kış aylarında kullanmaya çalışırsak, sürücünün direksiyon vasıtası ile vermeye çalıştığı komutları lastikler yola aktaramaz. Bu da sizin yoldan çıkmanıza yol açabilir veya fren yaptığınız zaman fren mesafenizin uzamasına neden olur. Bu özellikle buzlu havalarda büyük tehlike arz eder.

Kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçları ile oynamak, basınçlarını aşağıya doğru düşürerek kullanılmaya devam ettirilmesi aracın yola daha iyi tutunacağı anlamına gelmez. Çünkü bu kış lastiklerinin tek özelliği değildir. Kış lastikleri hem desen hem de malzeme anlamında yaz lastiklerinden tamamen farklı üretilmektedir. 

Bu anlamda araba lastiklerinin basıncının düşürülmesi herhangi bir şekilde güvenlik ya da sürüş konforu sağlamaz. Güvenlik ve sürüş açısından konfor isteniyorsa, araçlarda mevsime uygun şekilde lastik kullanılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat