Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kına Masası Düzenleme

Kına masası için çiçek seçimi nasıl yapılır?

2,126
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Düğün ve Davet Organizatörü

Kına masası aksesuarları kınanın temasına uygun şekilde olmalıdır. Biz son zamanlarda kaftan şeklinde, lale desenli Osmanlı motiflerini çok sık kullanır olduk. Kına gecesi davetlileri için bir anahtarlık olabilir, lavanta kesesi olabilir ya da püsküllerle süslenmiş bir bakır çanak olabilir. Bu aksesuarları kullanmanın esas amacı hem kınanın dekorasyonunu tamamlamak, hem de misafirlere o geceden hoş bir anı bırakmaktır. ,


Kına geceleri için bir de daha özel, tasarım çalışmaları yapılabilir. Örneğin gümüş bir anahtarlığın üzerinde gelinin ismi yazabilir. Baş harflerini peçetelerde kullanabiliriz. Bunun gibi farklı motifleri hem anahtarlıklarda, lavanta keselerinde, hem de suplalarda, menülerde aynı desenleri bir konsept halinde sunabiliriz. 

Kına masası düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler

Kına masası düzenlerken öncelikle gelinimizin ve ailenin istekleri ön planda bulundurulmalı. Ama bu istekleri ön planda bulundururken de o mekanın büyüklüğü, tavanlarının yüksek olması ve renk seçimlerine çok dikkat edilmeli. 

Bir kına organizasyonunun iyi yapılabilmesi için misafirlerin karşılanması, karşılanırken misafirlerin doğru ve güzel bir şekilde yerlerine yerleştirilmesi için iyi bir ekip gerekir. Kına gecelerini unutulmaz kılmak için çok düzenli, titiz bir çalışma gerekir. Karşılama, doğru müzik seçimi, eğlenceye doğru aksesuarlarla eşlik edilmesi, ikramlar ve ışıklandırma ile ses sistemi kına gecesi organizasyonunun iyi olabilmesi için vazgeçilmezlerdir. 

Kına mekanı seçimi

Kına mekanı seçimi kişi sayısına göre belirlendikten sonra geleneksel veya son zamanlarda trend olan konseptli kınaların olup olmayacağına karar verilmelidir. Sonrasında, diyelim ki standart, Osmanlı usulü bir kına yapılacaksa bindallı modeli seçilmelidir. Şalvarlı bistüyerli modeller geline rahatlık sağlarken elbise modeller içinde hareket etmek zor olduğundan sadece kına yakım sırasında tercih edilebilir. 

Kına yakma seremonisi Türk adetlerine göre evliliğinde mutlu mesut olan ve evliliğini uzun süredir devam ettiren bir kişi tarafından yakılmalıdır. Bunun gelin için aynı kaderi sağlayacağına inanılır. Müzik seçimleri girişte eğer bir organizasyon şirketi tarafından düzenlenmişse koreografiye göre değişebilir. Giriş kısmından sonra hareketli parçalar, Mezdeke diye tabir edilen darbuka ve ritimlerin bol olduğu ya da pop parçaları seçilebilir. Kına gecelerinin olmazsa olmazı halay, damat havası gibi seçimler de yapılması muhtemeldir.  Süs seçimleri temaya göre değişebilir. Popnpon tüller, kına temalı flamalar veya giriş için değişik totemler uygulanabilir, çimler yapılabilir.

Kına gecesi için mekan süsleme

Kına gecesi dış mekanda kapı önü ya da kır ortamında düzenlenecekse değişiklik renkli fenerlerle aydınlatılıp gelin için podyum kurularak taht bu podyuma yerleştirilebilir. Yine konseptli tasarımda diyelim ki gelinimiz Hint stili seçtiyse mekanda Hint havasını anımsatacak fenerler, kumaşlar ya da fil figürleri yerleştirilebilir.

Klasik kına gecelerinde ise yani Osmanlı temalı olanlarda ise tahtın konulması mekanın kırmızı ponpon tüller kırmızı objelerle süslenmesi uygun olacaktır. Kapalı mekanlarda masa ve sandalyeler kırmızı tüllerle giydirilebilir.

Kına gecesi için menü hazırlama

Kına gecelerinde geleneksel olarak tuzlu çerez ikramı yapılsa da yeni trendlerden biri de yine Şeker hamurundan yapılan kına temalı kurabiyelerdir. Bunun yanı sıra klasik olarak meyve suyu, çerez, kuru pasta ve zeytinyağlılar davetlilelere masalarında ikram edilmektedir. Bazı gelinlerimiz ise son zamanlarda yemekli kınaları da tercih etmektedir. Açık havada tavuk veya et pilav, ayran gibi kolay tüketilebilir yemek seçimleri daha uygun olacaktır.

Kına gecesi hazırlığı

Hayatınızda yaşayacağınız en özel anlardan biri olarak kabul ettiğiniz kına gecenizi kendiniz yapmaya kalkarsanız bu düğün stresi ve evlilik telaşıyla eksiksiz hazırlayamayabilir, hatta aksiliklerin oluşması bile muhtemel olabilir. Oysaki bir organizasyon firmasıyla çalıştığınızda mekanın süslemesinden muzik seçimlerine konuklarınıza verilecek ikramlıklara hediyeliklere ve geceyi eğlendirebilecek eğlenceli kılabilecek bazı oyunlar sizin için üretilmiş değişik fikirleri hayata geçirebilirsiniz. Böylelikle konuklarınız ve sizin için unutulmaz bir gece yaşamış olursunuz. 

Kına tahtı

Kına tahtı son 3 yıldır yayılmış olup çeşitli modeller üretilmiştir. En çok tercih edilen geleneksel Osmanlı kınalarında kubbeli dediğimiz ve ferforje olan Altın sarısı ve kırmızı tonlu tahtlar moda olmuştur. Bu tarz tahtlar yanlarında nedime yastıklarıyla olduğundan çok tercih edilir durumdadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat