Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ketojenik Diyet ile Dirençli Epilepsi Tedavisi

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi öncesi değerlendirme nasıl yapılır?

12,232
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Nöroloji Uzmanı

Beynimiz, nöron adı verilen milyonlarca hücreden oluşmaktadır. Bu hücreler kimyasal aracılar yoluyla birbirleriyle iletişim halinde bulunur. Nöbet dediğimiz durumlarda, beyinde anormal aşırı aktiviteler meydana gelir ve bunun sonucunda vücudumuzda anormal hareketler, duyular veya hisler ortaya çıkmaktadır. Epilepsi ise tekrarlayan nöbetlerle karakterize bir hastalıktır. Nöbet tipine uygun olarak seçilmiş, tolere edilebilir ve uygun dozda kullanılmış 2 ilaca rağmen nöbetlerin devam ettiği epilepsilere ise ilaca dirençli epilepsi, kısaca dirençli epilepsi denilmektedir. Uluslararası rehberlere göre iki antiepileptik ilaç almasına rağmen nöbetleri kontrol edilemeyen çocuklar dirençli epilepsi tanısı almaktadır. Çocukluk çağına baktığımızda dirençli epilepsi hasta sayısının 55 bin olduğu söyleyebiliriz.

Dirençli epilepsisi olan çocuklarda eğer cerrahi olarak çıkarılabilecek bir lezyon yoksa diğer bir deyimle çocuğun cerrahi şansı yoksa ilaç dışı tedaviler düşünülmelidir.  İlaç dışı tedaviler arasında ketojenik diyet ve epilepsi pili tedavileri bulunmaktadır. Ketojenik diyet tedavisi ilaç dışı tedavilerden biridir. Dirençli epilepsi tedavisinde etkili bir yaklaşım olan ketojenik diyet tedavisi uygulanması düşünülmelidir.

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi etkinliği

Günümüzde ketojenik diyet tedavisidirençli epilepsi için kanıtlanmış bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Ketojenik diyet yüksek düzeyde yağ, düşük düzeyde karbonhidrat ve büyümeye yetecek kadar proteinden oluşan ve dirençli epilepsi tedavisinde yüzyıldan beri önerilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, vücut ve beyni başlıca yakıt olarak, glikoz yerine, yağ ve keton cisimcikleri kullanmaya zorlar. Ketojenik diyetin etkileri antikonvulsan etkiyle ilişkili fakat bununla kısıtlı değildir. Ketozis, glikoz azalması, yağ asitlerinin artması, biyoenerji depoların artması ile etki etmektedir.

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi öncesi değerlendirme

Dirençli epilepsi için ketojenik diyet tedavisine, tecrübeli bir nörolog, metabolizma uzmanı ve diyetisyenden oluşan bir epilepsi merkezinde başlanmalıdır. Ülkemizde son yıllarda bu merkezlerin sayısı giderek artmaktadır..

Tedavi başlamadan önce laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir. Epilepsinin altında yatan neden belli değilse teşhise yönelik kan ve idrar metabolik testleri ve beyin omurilik sıvısı incelemesi yapılmalıdır. Cerrahi ihtiyacın değerlendirilmesi açısından EEG ve MRI ile değerlendirme yapılması gerekir.

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi alan çocuğun takibi

Ketojenik diyet tedavisinin etkinliği hastanın ve ailenin tedaviye uyumuyla artar. Hastanın ketojenik diyet tedavisi altında olduğunu, tedaviyi uygulayan hekim ve ana babası dışında, diğer hekimleri ve yakın çevresi de bilmelidir. Aile ve/veya bakıcıların eğitimi çok önemlidir. 

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisi

Dirençli epilepside ketojenik diyet tedavisine yavaş geçişle başlanmalıdır. Bazı merkezlerde ketojenik diyet uygulaması sırasında hastane yatışı yapılırken, bazı merkezler ketojenik diyet tedavisine ayakta başlamaktadırlar. Ketojenik diyet başlanan hastalar ilk üç ay, ayda bir takibe çağrılır. İzlemde komplikasyon görülmezse üç ayda bir takibe çağrılır. Ketojenik diyet tedavisinden fayda gören hastalarda özellikle nöbeti kesilen hastalarda aralıksız 1 ya da 2 yıl uygulanmasından sonra diyetin kesilmesi düşünülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat