Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kestane Pişirmeyi Öğrenin

Fırında kestane nasıl yapılır?

626,455
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde kestane yapmayı öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. Kestane alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden, pratik kestane kabuğu soyma yöntemlerine ve fırında kestane ile haşlama kestane yapmanın inceliklerine kadar her şeyi uygulamalı olarak anlatıyoruz. 


Kestanenin bilinen iki çeşit pişirme şekli vardır. Bunlardan bir tanesi de kestanenin haşlanmasıdır. Kestaneleri haşlamak için aldığınız zaman kestaneyi yıkamayın. Bunun yerine temiz bir bezle üzerindeki tozunu alın. Çünkü zaten kestanelerin kabuklarını yemiyoruz. Bu nedenle kestaneleri yıkayarak içine su geçirmeyin. Aksi durumda soyulmaları da zor olacaktır. 

Kestanelerin düz kısmını bir çarpı işareti verecek şekilde kesin. Ancak çok dibine girmemeye çalışın. Ardından haşlanmakta olan suya kestaneleri atın. Ancak her seferinde sadece ortalama büyüklükte 4 ya da 5 tane kestane olacak şekilde koyun. Çünkü kaynamakta olan suya herhangi bir malzeme eklediğiniz zaman suyun derecesi düşer. Tencereye daha fazla kestane koyduğunuzda, hepsi aynı anda pişmeyeceği için bir kısmı yeterince pişmemişken, bir kısmı ise daha fazla pişmiş olur. 

Kestaneleri kaynamakta olan suyda 2-3 dakika beklettikten sonra diğer kestaneleri sıra ile atın. Çünkü kestiğimiz kabuk bu kadar süre içinde yukarı doğru lale biçiminde dönmeye başlar. Bu durumda kestaneleri sudan alabiliriz. 


Seçtiğimiz kestaneleri yuvarlak kısmı aşağıda, düz kısmı yukarıda olarak, derinlemesine, çok ete girmeden bir X yapıyoruz.

Kestaneye atacağımız çizikte çok içeri girmemek gerekiyor. Çiziklerini attığımız kestaneleri fırın ızgaramızın üzerine dilediğimiz kadar yerleştiriyoruz. Yerleştirme sırasında X yaptığımız kısımları yukarıda kalacak şekilde ayarlıyoruz. Çünkü kestaneler kızardığı zaman tepeleri lale gibi açılacak ve piştiklerini belli edecekler. Artık kestaneleri fırınlamaya geldi sıra. Kestaneleri, önceden 200 - 250 derece ısıtılmış fırında ortalama 20 - 25 dakika kadar pişirebilirsiniz. Ortalama bir fırında bu süre yeterli olacaktır. 

Kestane soymanın püf noktaları

Kestane soyarken kabukları genellikle tırnağınızın arasına girer, sıkıntı verir. Tabii ki siz geleneksel usul ile soymaya devam edebilirsiniz ancak kestane soymanın bir de başka bir püf noktası var. 

Temiz bir havlu parçasının içine pişirdiğiniz kestaneleri koyun. Ardından havluyu bağlayın ve kestaneleri bu havlu içinde biraz sıkıştırın. Böylece kestanelerin kabuklarını daha kolay soyulabilir hale getirmiş, iyice çatlatmış olacaksınız. 

Kestanenin tadı, tabii ki soğuk havada yolda kese kağıdı içinde aldığımızda çok daha farklıdır ancak buna imkan olmadığında evinizde kestane yapmak da hiç zor değil. 

Afiyet olsun. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat