Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik Erimesi

Kemik erimesi neden olur?

108,630
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Osteoporoz, kemik yoğunluğunun azalması ile kemik kalitesinin azalması durumuna denir. Kemik erimesi sadece kemik yoğunluğunun azalması değil, kemik yapımının azalması ve kemik yıkımının artması ile de ilgilidir. Dolayısıyla kemik erimesini su dolu bir havuz düşünürsek, havuzun su oranının gitgide azalması gibi düşünebiliriz. Havuzdaki su miktarı azalınca, nasıl ki havuza gelen suyun azaldığı veya havuzda bir kaçak olduğu söz konusu ise, kemik erimesinde de kemik yapımı azalmış olabilir ya da kemik yıkımı artmış olabilir. Önemli olan havuzdaki suyun neden az olduğunu veya azaldığının doğru tespi  edilebilmesidir. Kemik yoğunluğu azaldığı zaman kemik yapımı mı azalmış yoksa kemik yıkımı mı artmış, bunu öğrenmeliyiz.

Kemik erimesi (osteoporoz) sorunu yaşamda çok önemlidir. Çünkü kemik yoğunluğu azaldığında kemiğin mukavemeti azalır.  Bu da travmalara karşı direncinin düşmesi anlamına gelir. En ufak bir travmada kırık gelişme ihtimali artar. Buna ek olarak kırık gelişen bölgede dolaşım da bozulacağından kişide ağrı olur. Bir kırık söz konusu ise kırıklar da çabuk iyileşmez. Ağrının oluşması ile özellikle sırt ve bel bölgesindeki omurlardaki kırıklar, osteoporoz kırıklar yükseklik azalması şeklinde olur ve tüm bunlar sırt ve bel ağrılarına yol açar.

Kemik erimesi nedenleri

Kemik erimesi, yani osteoporoz yüzde 50 genetik özelliklerle, ailesel yapının yatkınlığı ile meydana gelir. Kalan yüzde 50'nin içerisinde ise çevresel faktörler dediğimiz beslenme bozuklukları, egzersiz eksikliği, sabit pozisyonda çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler vardır. 

Kemik erimesinin oluşmasında kas iskelet sisteminin maksimum geliştiği 18-20 yaşına kadar geçen zaman çok önemlidir. Dolayısıyla bu zamanı iyi kullanmak ileride kemik erimesine maruz kalmamak için önemlidir. 

Kemik erimesine karşı alınacak önlemler

Kemik erimesini engellemek için 18-20 yaşına kadar kişinin vücut yapısına uygun egzersiz yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve uzun süre sabit pozisyonda çalışılmamalı, bunlara ek olarak ağır programlı ağırlık kaldırma gibi çalışmalardan kaçınılmalıdır. 

Kemik erimesine karşı dikkat edin!
- Kişinin vücut yapısına uygun şekilde düzenlenecek egzersizler kişinin hem kas hem de kemik yapısının iyi gelişmesini sağlar. 
- Doğru beslenme kemikler için gerekli vitamin ve minerallerin alınması için önemlidir. 
- Sabit pozisyonda uzun süre kalmak, hareketsiz yaşam, uzun saatler bilgisayar başında oturma gibi durumlar da kemik ve kas yapısının gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğinden özellikle gençlerin günlük yaşantısına mümkün olduğunca hareketi katması, spor yapması gerekir. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çocuklar ve gençler masa başında ve elektronik cihazların başında çok uzun süreler harcıyor. Oysaki çocuklar ve gençler için atlamak, zıplamak kemik direncini artıracak hareketlerdir. Bu anlamda çocukların ve gençlerin hayatında mutlaka oyun bulunmalıdır. 

Kemik erimesi menopoza girdikten sonra meydana gelir ancak osteoporozun temelleri ne yazık ki 18-20 yaşlarında çoktan atılmıştır. Bu anlamda 18-20 yaşına kadar olan kazancımız ne kadar fazla ise sonrasındaki kaybımız da buna göre daha az olur. 

Tüm bu nedenlerden dolayı menopoz döneminden sonraki kemik erimesi tedavileri yerine 18-20 yaşına kadar yüksek kemik kitlesini sağlamak çok daha önemlidir. 

Kemik erimesi teşhisi için kan ve idrar testleri

Osteoporoz (kemik erimesi) teşhisinde geçmişte yalnızca kemik yoğunluk ölçümleri kullanılıyordu. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi ve laboratuvar olanaklarının artması ile beraber kemik yapım ve yıkım markerları dediğimiz kan ve idrar tahlilleri önem kazanmıştır.

Kemik yoğunluğu azalmış kişide kemik erimesinin tedavi edilmesinde kemik yoğunluğunun neden azaldığının iyi tespit edilmesi gerekir. Tedavinin başarısında bunun önemi büyüktür. Yani havuzdaki su az ancak neden az? Bunun sebebi belirlenemezse, doğru tedavi de verilemez.

Kemik yapımının azaldığını veya normal olduğunu gösteren belirteçler, yine kemik yıkımının artığını veya normal olduğunu gösteren belirteçler vardır. Kemik yapımı ile ilgili olanlar özellikle osteokalsin, prockolajen gibi maddelerdir ve bunlar kanda bakılırlar. Kandaki kemik yapımı ile ilgili belirteçlerin yanı sıra yıkım belirteçleri de vardır. Yıkım belirteçlerine ise idrarda bakılır. 24 saatlik idrarda bakılan özellikle hidroksiprolin, deoksipridinolin gibi maddeler de kemik yıkımını gösterir. 

Bu nedenle öncelikle biz ne yapıyoruz... Kişide osteroporoz olduğunu düşünüyorsak veya bir risk varsa, kemik erimesinin teşhis edilebilmesi için ilk olarak kemik yoğunluğuna bakılmalıdır. Kemik yoğunluğuna bakılan cihaz da önemlidir. 

Kemik ölçüm cihazları genellikle Amerikan toplumuna göre değerlendirme yapıyorsa, o toplumun genel kemik yoğunluğunu referans alıyorsa, bu durumda Türk toplumundan olan kişnin ölçümünde değerler düşük çıkacaktır. Aynı ölçümü Türk toplumunu referans alan bir cihazla yaptığımızda da Amerikan toplumundan olan kişinin kemik ölçüm değerleri ideal görünecektir. Dolayısıyla geçmişte yapılan en büyük yanlışlardan biri cihazların referans aldığı ölçülerin değerlendirilmemesidir. Çünkü kemik erimesi için kullanılan cihazlarda, ölçümün hangi cihazdan yapıldığı değerlendirilmemiştir.  Buradan alınan ölçümlerden yola çıkarak verilen kemik erimesi ilaçları artmış kireçlenmelere yol açmıştır. Bu da hastaları kalça ve diz protezlerine götürür. 

Tüm bu nedenlerle doğru kemik ölçüm cihazı ile bir kemik yoğunluk ölçümü yaptırmak gerekir. Bunun için de raporun altında "Türk toplumuna göre refere edilmiştir" veya "Amerikan toplumuna göre refere edilmiştir" şeklinde yazar. Bu nedenle kemik yoğunluk ölçümü yapılan cihazın Türk toplumuna göre refere edilmiş olması gerekir, gerçekçi bir sonuç için.

Sonuçlarda kemik yoğunluğu normal görünüyorsa, kişi risk faktörlerine göre takibe alınır. Fakat kemik yoğunluk ölçümünde kişinin yaşına göre bir düşüklük söz konusu ise o zaman kemik yapım ve yıkım markerlarına bakılır. Yapım ve yıkım markerlarındaki dengeye göre de tedavisi belirlenir. 

Kemik erimesinde fizik tedavinin faydası

Kişide kemik erimesi başlamışsa kas ve kemik yoğunluğunu artırmakla ilgili elektrik stimülasyonu gibi, magnetoterapi gibi kemiğin yoğunluğunun artmasına katkıda bulunan değişik fizik tedavi uygulamalarının faydası olmaktadır. 

Kişide bir kas problemi varsa kas içindeki olayı çözmek, kas kemiğe yapıştığı için kas ve kemik dolaşımını düzenlemek, kemiğe yeterince akım gitmesini sağlamak için fizik tedavi cihazları kullanılır.

Osteoporozda özellikle ağrılı bir bölge varsa, ağrının tedavisine yönelik elektroterapi cihazları işe yarar. 

Kemik erimesinde bazen omurga kırıkları veya kalça kırıkları oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan durumlar kalça protezi gerektiren durumlar ve omurgada da stabilizasyon adı verilen platin gerektiren kırıklardır. Bu durumlarda omurganın veya kalçanın çevresindeki kasları güçlendirici elektrik stimülasyonları, ultrason gibi doku içi dolaşımı artırıcı fizik tedavi cihazları, kırığın kaynamasını iyileştirici manyetik alan tedavisi (magnetoterapi) osteoporoz tedavisinde son derece başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. 

Osteoporozun tedavisinde en önemlisi kişinin 18-20 yaşına kadar belli bir yoğunluğu sağlaması, sonrasında ise yine kas ve kemik yoğunluğunu sürdürmeye yönelik egzersizlerine devam etmesi, sabit pozisyondan kaçınması ve dengeli, düzenli beslenme ile yaşamını sürdürmesi önemlidir. 

Osteoporozun fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tedavisi

Kişinin kas ve kemik yapısında, iskelet yapısında bir bozukluk varsa, ağrısı varsa ve bir fonksiyon bozukluğu söz konusuysa fizik tedavi cihazlarını kombine şekilde kullanılabilir. 

Kemik erimesinde ilaç tedavisi

Bütün hastalıklarda olduğu gibi kemik erimesinde de ilaç tedavisinde de gerçekten gerekliyse uygulanmalıdır. Yanlış uygulanan kemik erimesi ilaçları, kemik kalitesinin bozulmasına, kırıklara ve artmış kireçlenme sorunlarına yol açar. 

Geçmişte gelişigüzel bir şekilde, doktor tavsiyesi olmadan kullanılan suda eriyen kalsiyumlar ve kemik erimesi ilaçlarının belirli bir süre, özellikle 5 yıllık kullanımdan sonra kemik kalitesinin bozulmasına yol açtığı saptanmıştır.

Kemik erimesi için yanlış ilaç kullanımı ve takviye alımının sonuçları
- Çene ve eklem bozuklukları
- Diş kökü bozuklukları
- Kalça ve omurga bölgesinde ağrı ve kırıklar

Bilimsel araştırmalar sonucunda kemik erimesi ilaçlarının gelişigüzel kullanılmasının hiç kullanılmamasından daha olumsuz sonuçlara yol açtığı ortaya çıkmıştır. Böylelikle kemik erimesinde mutlaka ilaç kullanılması şart değildir.

Eğer kemik yapımında bir azalma var ise veya kemik yıkımında bir artma söz konusu ise, yani kemik yapım ve yıkım döngüsünde bozulma, oranda sorun varsa ise kemik erimesi ilaçları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

Kemik yapımı ve yıkımı normal ise, kemik yoğunluğu az olsa bile ilaç kullanımı son derece sakıncalıdır. Bu durumda kas ve kemik direncini artırmak için fizik tedavide kullanılan manyetik alan tedavisi (magnetoterapi) gibi tedaviler, özel egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler ile kas ve kemik dayanıklığını artırabilirsiniz.

Önemli olan kemiğin yoğunluğunu kaliteli bir şekilde artırmaktır. Yoksa, kalitesi bozuk bir kemiğin yoğunluğunu artırmaya çalışmak, kişiye daha fazla zarar verecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat