Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın İçi Kanserlerinin Tedavisi

Karın içine yayılmış ileri evre tümörler tedavi edilebilir mi?

37,218
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Genel Cerrahi Uzmanı

Karın içi kanserlerinin tedavisine başlamadan önce kanserin hangi organdan, hangi sistemden kaynaklandığını bilmek gerekir. İkinci nokta ise hastalığın evresidir. Karın içinde çok sayıda organ ve sistem bulunur. Karaciğer, kalın bağırsak, ince bağırsak, pankreas; kadınlarda overler (yumurtalıklar), rahim gibi organların hangisinde veya hangilerinde olduğu ile bu kanserin ulaştığı evre tedavi prosedürünün hazırlanmasında etkilidir. 

Erken evrede yakalanmış kanserlerin öncelikli tedavisi cerrahi tedavidir. Hatta sadece cerrahi ile tedavi edilebilen kanserler de bulunur. Ancak bazen bu hastalıklar daha ileri evrelerde yakalandıkları zaman cerrahiye ek olarak kemoterapi, bazen de radyoterapi gibi ek tedaviler gerekebilir. Kimi zaman da kanserin evresi daha ileri seviyedeyse, kemoterapi ya da radyoterapi gibi bir tedaviyi cerrahi öncesine çekmek gerekebiliyor. Dolayısıyla, karın içi kanserlerin tedavisinde tedavi protokolü kanserin hangi evrede ve hangi organda olduğuna göre değişmekle birlikte, karın içi kanserleri multidisipliner bir yöntemle tedavi edilir. 

Bazen karın içinde organlardan kaynaklı kanserler, periton adı verilen karın içi zarını da tutabilir. Oldukça yaygınlaşabilir, karın içinde asit dediğimiz sıvı birikimine gidebilir. Böyle durumlarda ise bu tedaviye ek  olarak yine cerrahiyi takiben sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulanır. 

Karın içi kanserlerinde karın zarının da tutulduğu ve karın içinde sıvı birikmesi durumunda sıcak kemoterapi uygulanır.

Karın içine yayılmış ileri evre tümörlerin tedavisi

Karın içine yayılmış ileri evre tümörler elbette tedavi edilebilir ancak bu tedavi kolay değildir. Çünkü karın içine yayılmış tümörlerde cerrahinin yanı sıra yandaş tedavilerin de eklenmesi gerekir. Kimi zaman da araca cerrahi uygulamalarının yapılması gerekebilir. 

Örnek vermek gerekirse, bir kalın bağırsak kanserinde bazen cerrahiyi uyguladıktan sonra kalın bağırsakta geçici de olsa karın duvarını ağızlaştırmak gerekebilir. Dışkılama buradan olur ve torbaya toplanır. Tedaviler tamamlandıktan sonra bunların kapatılması gerekir. Kimi zaman da tedavi süresince ciddi komplikasyonlarla karşılaşılabiliyor. Ancak kanserler tedavi edilebilir. 

Cerrahi tedavilere ek olarak damardan verilen kemoterapi (sistemik kemoterapi), bazen de karın içindeki zarda tamamen tutuluma bağlı çok ciddi radikal bir cerrahiyi takiben yine ameliyat sırasında sıcak kemoterapi (HIPEC) gerekebilir. 

Kanser tedavisi süreçleri zorludur ama hali hazırda günümüz koşullarında gelişmiş modern teknoloji ciddi cerrahi beceri ve enstrümanlar ile yoğun bakım hizmetleri sayesinde hastaların tüm bu problemleri tedavi edilebilir düzeye gelmiş durumdadır. 

Yaygın karın içi kanserlerinin sıcak kemoterapi ile tedavisi

Sıcak kemoterapi (HIPEC) tek başına bir tedavi değildir ve ciddi radikal cerrahiler sonucunda uygulanır. Bu anlamda Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy | HIPEC cerrahiye eklenmiş bir tedavidir. Bazı yanlış anlamalar nedeniyle hastalara sadece sıcak kemoterapi yapıldığı zannedilebilmektedir ancak sıcak kemoterapi, kombine, büyük bir cerrahi tedavinin aşamalarından biridir. 

Sıcak kemoterapi, komplikasyonlara gebe, riskleri olan, ancak aslında belki de hayatının son periyoduna girmiş hastalara uygulanan bir tedavi olduğu için son derece değerli bir tedavidir. Burada cerrahi rezeksiyonlar, organ çıkarımları, hastanın hayatını etkilemeyecek düzeyde organlar ya da yapılar bırakılarak uygulanır. Örnek vermek gerekirse aynı hastada kalın bağırsağın bir kısmı, ince bağırsağın bir kısmı, midesinin bir kısmı, safra kesesi; kadınsa overleri, rahmi çıkarılan; periton dediğimiz kalın içi zarının tamamen temizlendiği bir cerrahi tedavidir. Bu anlamda hem hasta hem de cerrah için oldukça travmatik bir cerrahidir. Karın içindeki görülebilir tüm tümörlü doku çıkarıldıktan sonra aynı seansta, aynı ameliyat masasında sıcak kemoterapi uygulaması yapılır. 

Sıcak kemoterapide başarı oranları organlara, sistemlere, hücrelere göre değişir. Ancak bu aynı zamanda hastaların ömürlerine katkı sağlıyor ve kalan ömürlerinin konforlarını artırıyor. Çünkü karın içi kanserleri olan hastaların çoğunda ciddi kilo kayıpları, karın içinde asit toplanması, yatamama, giderek zayıflama gibi hastalığın yayılımının getirdiği ve giderek artan sıkıntılar söz konusudur. Dolayısıyla karın içine sıcak kemoterapi tedavisi tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırır veya azaltır. Bu nedenle günümüzde karın içine yayılmış kanserlerde öncelikli düşünülmesi gereken tedavilerden biri olarak yer alır. 

Karın içi kanserlerinde cerrahi ve HIPEC uygulamasının hemen ardından hastalar genel kondüsyonlarına bağlı olarak 1 ya da 2 gece yoğun bakımda tutulur. Çünkü bu hastaların çoğunluğu yaşlı, daha öncesinde kemoterapi  ya da diğer tedavileri almış, cerrahi tedaviler geçirmiş ve bütün bunların sonucu olarak bedensel kondüsyonu zayıflamış hastalardır. Dolayısıyla yoğun bakım süreçler, sonrasında servis süreçleri, kimi zaman da uzayan bazı servis süreçleri sonrasında bu hastalar mutlaka medikal onkoloji bölümünce takip edilir ve yine mutlaka intravenöz (damardan) kemoterapilerle hastalığın gidişatı hem tedavi hem de takip anlamında izlenir. 

İleri evre kanserler için sıcak kemoterapi (HIPEC)

Karın içinde ciddi yayılmış kanserler, periton dediğimi karın içi zarını tutmuş kanserler ki bunlar bütün organlara yayılabilir çünkü karın içindeki periton yalnızca karın ön duvarını örtmekle yetinmez, aynı zamanda organların da üzerini örttüğü için bütün karın içindeki organlar tutuluma adaydır. Dolayısıyla bu evreye yayılmış hastalarda sıcak kemoterapi (HIPEC) dediğimiz uygulama eklenmelidir. 

Sıcak kemoterapi uygulaması basit bir uygulama değildir. Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulamasından önce hastalara ciddi bir kanser cerrahisi uygulanır. Sıcak kemoterapi uygulaması 3 basamaklı bir tedavidir. 

Sıcak kemoterapi (HIPEC) tedavisi aşamaları
- Radikal cerrahi
- Karın içine sıcak kemoterapi (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy | HIPEC) uygulaması
- Sistemik kemoterapi

Uzun ve zor bir ameliyat olan kanser cerrahisi 6 -10 saat sürebilir. Bu ameliyatta ciddi bir tümör temizliği yapılır. Bu cerrahinin hemen ardından hasta uyanmadan yine ameliyat masasında özel bir cihazla ısıtılmış kemoterapi solüsyonu karın içine verilir. Uygulanan ilaca göre 30 dakika ile 1,5 saat arasında sürer. 

Sıcak kemoterapide sıcağın etkilerinden faydalanılır. Anında, direkt olarak karın içine kemoterapi yapılır. Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulamasının direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi vardır. Ayrıca sıcağın, kemoterapik ajanın tümör hücrelerine nüfuz etme, öldürme etkinliğini artırma etkisi bulunur. Buna ek olarak sıcak kemoterapinin ameliyat sırasında uygulanan radikal cerrahi nedeniyle yayılan tümör hücrelerine de ölümcül etkisi bulunur. Böylece bu tümör hücreleri de öldürülür. 

Sıcak kemoterapide sıcak ve kemoterapik ajan aynı anda uygulanır. Yan etkisi bulunmayan sıcak kemoterapi sırasında karın içindeki tümörlere 41 - 43 derece sıcaklıkta kemoterapi uygulaması yapılır. HIPEC ameliyat sonunda uygulandığından hasta sıcak kemoterapi uygulamasını hissetmez. 

Tüm bu radikal cerrahi ve HIPEC uygulamasının ardından hasta taburcu olduktan sonra hastanın sistemik kemoterapi adı verilen damardan kemoterapi tedavisine devam edilir. 

Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulanabilecek kanser hastaları

Sıcak kemoterapi (HIPEC) her erken evre veya orta evrelerdeki karın içi kanserlerine uygulanabilen bir yöntem değildir. Dokularda en sık olarak kolon (karın bağırsak) ve yumurtalık (over) kanserlerinde kullanılır. Buna ek olarak karın içi zarının kendi kanserlerinde, başka organlardan karına yayılmış kanserlerde (metastaz durumlarında), apandisitin kendi tümörlerinde tümör karın içine (peritona) yayılmışsa, hastaya sıcak kemoterapi uygulanabilir. ,

Sıcak kemoterapi kimlere uygulanamaz?
- Karın dışına taşmış, karın dışındaki bir organa metastaz yapmış tümörlere (Örn. beyne metastaz yapan kalın bağırsak kanseri, kemiğe metastaz yapan mide kanseri) 
- Hastalık tamamen karında sınırlı değilse
- Genel durumu kötü olan hastalara
- Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi yandaş ciddi problemleri olan ya da tedavi edilemez düzeyde olan hastalara
- Yaşları 75 ve üzeri olan hastalar
- 75 yaşın altında ancka ağır kemoterapiler görmüş hastalar
- Yeni bir cerrahi tedaviyi kaldıramayacak kadar ağır hastalar

Sıcak kemoterapi en sık olarak yumurtalık ve kolon kanserlerinde uygulanır.

Sıcak kemoterapi sonrası hastaların 5 yıllık sağ kalım oranı yüzde 50'yi bulmaktadır. Bu oran kulağa ilk anda az gelse de tıbbi olarak değildir. Çünkü bu hastalar tıbbi olarak yaklaşık ömür beklentisinin 3 ay, 5 ay, 6 ay olduğu hastalardır. Örneğin bir mide kanserinde karın içine yayılmış bir durum varsa, bu hastaların ömrü bu evreden itibaren genellikle kemoterapilere rağmen 6 ayı geçememektedir. Mide kanseri karın içine yayılmışsa, bu hastalara damardan verilen sistemik kemoterapiler tek başına yeterli gelmez. Karın zarını yeterince tedavi edecek düzeye ulaşılamamaktadır. Dolayısıyla bu hastalarda cerrahların bu tümörleri temizlemesi ve bunu takiben sıcak kemoterapi uygulaması yapılması gerekir. Bu hasta gruplarında hastaların yüzde 50'sine 5 yıllık yaşama şansını ekleyebilmek gerçekten ciddi bir orandır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat