Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın Duvarı Fıtığı

Karın duvarı fıtığı nedir?

32,387
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karın duvarı dediğimizde karın ön duvarı, karın yan duvarlarını kastediyoruz. Yine karnın sınırları içinde karnın alt duvarı ve karnın üst duvarını da söylemek mümkündür. Karnın üst duvarı, karınla göğsü ayıran bir bölmedir ve buna diyafram adı verilir. Bu bölgeden de fıtıklaşmalar olabilir. Bu fıtıklara diyafram fıtıkları adı verilir. Bunların da tespit edilir edilmez onarılması gerekiyor. 

Karın içindeki pelvis döşemesinde de fıtıklar oluşabilir. Bunlara az rastlanıyor ancak bunlar fark edilmezse hayatı tehdit eden tablolar ortaya çıkabiliyor. 

Karın ön duvarı ya da yan duvarı fıtıklarında bir fıtık çeşidi doğal açıklıklardan kaynaklanır. Bunlar erkeklerde kasık kanalı, kadınlarda da rahmi yerinde tutan bağın geçtiği kanallardır. Kimi zaman da göbek halkası gibi doğal oluşumlardan fıtık oluşabilir. Bir diğer tarafta, daha sonra zayıflayan yerlerden de karın içindeki organın dışarı çıkması şeklinde de fıtıklar olabilir. Bu, zayıf olan yerler kimi zaman zayıflamaya müsait olan yerlerden, ameliyat yaralarından olabilir. Daha önce geçirilmiş ameliyatlardan dolayı o bölgenin tam olarak iyileşememesi ya da zayıf kalması nedeniyle organlar oradan dışarı taşabilir. Bunlara da ameliyat yara yeri fıtıkları adı verilir. 

Karın duvarı fıtığı belirtileri

Karın duvarı fıtığında öncelikle fıtık bölgesinde bir şişlik söz konusu olabilir. Bu şişlik içeri girip çıkan bir şişlik şeklinde olabilir. Özellikle bebeklerde anneler göbek halkasında parmaklarının girdiği bir boşluk fark edebilirler. Bu göbek halkasının açık kalmasıdır. Bu, aylar veya yaşlar içerisinde halka daralacak ve normal göbek halkası oluşacaktır. Bunlara, çok büyük olmadıkça bir müdahale yapmaya gerek yoktur. 

Bebeklerde ya da yetişkinlerde kasık bölgelerinde bir şişlik olabilir. Buradaki şişlik devamlı olabildiği gibi içeri girip çıkan bir şişlik de olabilir. Yaşlılarda veya kilolu insanlarda özellikle kasık bölgelerindeki şişlikler veya fıtıklar bazen gözden kaçabilir, bebeklerde olduğu gibi. Bir küçük şişlik olabilir. Bunu ifade edemeyen hastalar, hasta yakınları da fark etmezse bu küçük şişliğin içerisine giren bir bağırsak parçası, orada beslenemez ve saatler veya ilk birkaç gün içerisinde oradaki bağırsak parçası delinebilir; akut karın ya da karın zarı iltihabı adı verilen bir tabloya yol açabilir. Buna da fıtığın boğulmasına yol açtığı bir komplikasyon adı verilir. 

Karın duvarı fıtığının sık görüldüğü kişiler

Karın duvarı fıtıklarında bebeklik ve çocukluk çağı fıtıkları olarak söylemek gerekir. Bunlar da kasık bölgesinde ve göbek bölgesinde daha sık görülen fıtıklar olabilir. Bunların önemi bebeklik çağında bebeğin kendini ifade edememesi, annesinin de bebekte bir fıtık olup olmadığını bilememesinden kaynaklanır. Çocuk ağladığında veya ıkındığında fıtık bölgesinde bir şişlik oluşur. Bağırsak o fıtığın içine girer ve bu da bebeğin hayatını tehdit eder. Dolayısıyla huzursuz, ağlayan ya da mama alamayan, kusan bebeklerin kasık bölgelerinde fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Diğer hasta grubu ise yaşlı ve kendini ifade edemeyen hastalar ile kilolu ve şişman hastalardır. Bunlarda da genel durum bozukluğu, gıda alamama, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler varsa, fıtık açısından kasık bölgesine bakılması ve burada boğulmuş bir fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu, hasta yakınları tarafından daha önce bilinen bir fıtık olabilir, içine organların girip geriye ittirilememesi tablosu gerçekleşebilir. Bu durumda bu hastalar için "fıtığı boğuldu" ifadesi kullanılır. Bu hastaların mutlaka hastane şartlarında tedavi edilmesi, fıtıklarının tamir edilmesi gerekir. 

Karın duvarı fıtığı tedavisi

Karın duvarı fıtığı tedavisinde mutlaka bir operasyon yapılması gerekir. Buradaki amaç, fıtık halkasının içinde geçen dışarıya taşan organların canlılığının kontrol edildikten sonra karın içine tekrar ittirilmesi ve geriye kalan boşluğun mutlaka kapatılması gerekiyor. bu, hastanın kendi dokuları ile kapatma şeklinde olabilir ya da bir sentetik malzemenin buradaki bir deliğe yapıştırılması ya da dikilmesi, tespit edilmesi şeklinde olabilir. Bunların dışında erimeyen bir dikiş malzemesinin orada ağ şeklinde örülmesi ile kapatılmalıdır. 

Aynı yöntemi bazen laparoskopik yöntemle, göbek altından küçük bir delik açarak karın içine alttan bakarak, oradaki fıtık halkasının içindeki organlar geriye çekilir, oradaki defekt (açıklık) içeriden bir yama ile onarılması söz konusudur. Burada cerrahi olan fark, açık yaranın olmaması ya da bir delik olması şeklinde tarif edilmektedir. 

Fıtık onarımında, tamirinde, nüks denilen sorun halen güncelliğini korumaktadır. Fıtık tamirlerinde nüks adı verilen tekrarlama oranları sıfıra yaklaşmış ancak henüz sıfır olmamıştır. Sentetik yamaların kullanılması ya da ağ örme teknikleri ile bu fıtıkta tekrarlama sorunları sıfıra yakın dereceye kadar düzelmiştir. 

Karın duvarı fıtığının yol açabileceği sorunlar

Karın duvarı fıtıkları boğulduğunda, fıtık boğulması dediğimiz tablo oluştuğunda hayati tehlike söz konusudur. Burada mevcut olan bir açıklıktan, delikten, karın içindeki organlar dışarıya taşar. Bu genellikle bağırsak parçasıdır. Bu dışarıya taşan bağırsak genellikle önce şişer, ödem denilen durum söz konusu olur. Bir süre sonra bu dışarıya çıkan parçaya kan gitmemeye başlar. Bunun sonucu olarak orada beslenememekten dolayı oradaki bağırsak parçası, nekroz yani kangren olur ve oradaki bağırsak parçası ölür. Bu durum erken fark edilmezse, erken ameliyat yapılmazsa, bu hastalarda septik tablo oluşabilir; karın zarı iltihabı veya ölümcül sonuçlar oluşabilir.

Fıtığı boğuldu, hasta kaybedildi ifadesi duyduğumuz şeylerdir. Ancak hastaneye ulaşım şartlarının olduğu yerde, kasık bölgelerinde ya da daha önce göbek bölgelerinde mevcut bir şişliğin geriye gidememesi durumunda mutlaka hastaneye gitmek gerekir. 

Fıtık bölgesinde oluşan şişliğin geri gitmemesi durumunda karşılaşılan ilk belirtiler kusma, karın ağrısı ve enfeksiyona bağlı ateşlenmedir.

Karın duvarındaki defektten, yani açıklıktan dışarıya çıkan bağırsağın beslenip beslenmediğini ya da beslenmesinin bozulup bozulmadığının mutlaka cerrahi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bunu bazen ameliyat öncesi tespit etmek mümkündür. Bu durumda orada ölmüş olan, yani hayatiyetini kaybetmiş olan bağırsak parçası çıkartılıp tekrar birbirine eklenebilir. Daha sonra onu karın içine ittirdikten sonra asıl fıtık onarımı gerçekleştirilebilir. 

Karın duvarı fıtığı nedenleri

Karın duvarı oluşabilmesi için karın içindeki basıncın artması gerekir. 

Karın içindeki basıncı artıran nedenler
- Kabızlık
- Tuvalette aşırı ıkınma
- Yaşlı erkeklerde prostat şikayetleri
- İdrar yaparken zorlanma
- Karın içinde asit birikmesi
- Kadınlarda tekrarlayan gebelikler
- Aşırı öksürme
- Öksürük nöbetleri
- Karın duvarında zayıflık

Bu fıtıkların oluşabilmesi için karın duvarında da bir zayıflıktan bahsetmek gerekir. Karın duvarında zayıf halkalar var. Zayıf halkalarından bir tanesi orta hatta, göbekte ve kasların bitiştiği orta hatta ya da her iki kasık bölgesinde olabilir. 

Her iki kasık bölgesinde, erkeklerde kasık kanalından, testislere giden damarlar ve sinirler geçiyor. Bu zayıf bölgeden karın içi basınç artığında, dışarıya doğru bir fıtıklaşma olabilir.

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi böyle bir kanal mevcut ama bu kanalın içinde rahimi yerinde tutan bir bağ geçmektedir. Daha dar bir kanal olmasına rağmen onlarda da kasık bölgesinde fıtıklar olabilir. 

Kadınlarda daha önemli olan kasıkta, uyluk bölgesinde bir fıtık söz konusu olabilir. Burada, daha dar bir halkadan karın içi organların ya da bir yağ dokusunun dışarıya taşması şeklinde bir fıtık söz konusu olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat