Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karda ve Buzda Yürüme Teknikleri

Karda nasıl yürünür?

9,676
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Görüntülü Hayat Ansiklopedisi

Karlı ve buzlu zeminlerde yürümek gerçekten de büyük dikkat istiyor. Yanlış bir adım atmanız ya dikkatsizce bastığınız yer yüzünden bir anda kaymanıza ve ciddi bir şekilde düşmenize, hatta sakatlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle karda yürürken, güzel havalarda olduğu gibi geniş adımlardan, hızlı hareketlerden kaçınmanız, mümkünse dengenizi sağlamak için kollarınızı iki yanda denge sağlamanızı sağlamak için normalden biraz daha açarak yürümeniz gerekebilir. 


Karda ve buzda yürüme teknikleri

Karlı ve buzlanmanın olduğu havalarda öncelikle kalın, yumuşak, tırtıklı ve kaymayan tabana sahip bir ayakkabı giyin. Düz tabanlı ayakkabılar karlı yolda zemine tutunamadığı için kolayca kayar ve düşmenize neden olabilir. 

Buna ek olarak karda yürürken düşmemek için küçük adımlar atın. Basit fizik kurallarına göre; adımlar büyüdükçe adım atarken vücudunuzda oluşan momentum da artar. Bu da kaygan zeminlerde denge sağlamayı güçleştirir ve düşersiniz. 

Bir önemli püf noktası ise karlı ve buzlu havalarda sürüden ayrılmanın sizi düşmelere ve kaymalara karşı koruyacağı. Böyle havalarda herkesin yürüdüğü çizgiden yürümeyin. Çünkü kar ezildikçe sıkışır ve sıkıştıkça yüzeyi daha kaygan hale gelir. Bu nedenle kaldırımın henüz basılmamış karlı taraflarından yürümeye çalışın. 

Son olarak, ellerinizi mutlaka cebinizden çıkarın. Çünkü elleriniz cebinizdeyken ağırlığınızı dengelemeniz de daha zor olur. Bu nedenle iki eliniz de açıkta kalacak şekilde, hatta belki de kollarınızı biraz açarak yürümeniz karda dengenizi sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Ben karda yürümek yerine, aracımla güvenli bir şekilde gitmeyi tercih ediyorum diyorsanız, bu durumda sizi karlı ve buzlu havalarda araç kullanmanın püf noktalarına dair hazırladığımız videolarımızı önerebiliriz. Karlı ve buzlu havalarda araç nasıl kullanılır, uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat