Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanarya Türleri

Kanarya türleri nelerdir?

104,492
kez izlendi
Puan: 4.31 / 5
Detaylı Açıklama
Veteriner Hekim

Kanaryalar renklerine ve şekillerine göre ikiye ayrılır. Kanaryaların hemen hemen her ırkının çeşitli renkleri vardır. Sarı, yeşil, turuncu, mavi, siyah; çeşitli kombinasyonlarla eşleştirildiklerinde çok farklı renkte yavruları olur. Ancak renk kanaryası dediğimiz, dışarıdan renklendirme ile ya da doğal renginin güzelliği ile dikkat çeken bir başka grup kanarya daha bulunur. 

Renk kanaryalarında Roller soyundan gelen kırmızı renkte özel kanaryalar bulunur. Roller kanaryalarına dışarıdan verilen renk maddeleri ile kanaryaların renklerinin sarıdan kırmızıya dönmesi sağlanır. Bu kanaryalarda renk almış yerler ve renk almamış yerler çok belirgin şekilde görülür. 

Erkeklerin yüzünde maske olan, dişilerin gözlerinde sürme olan tip kanaryalar mozaik olarak adlandırılır ve bu kanaryalar da dışarıdan çeşitli renk ajanları ile farklı renklere kavuşur. Mozaik kanaryaların siyah ve çizgili renkte olanları da mevcuttur. Bu kanaryalara Agate mozaik denir. 

Irk kanaryaları

Irk kanaryaları kendi içinde şekil ve duruş olmak üzere ikiye ayrılır. Şekil kanaryaları dediğimiz kanaryalar Yorkshire, Norwich ve tepesi ile meşhur Gloster kanaryalardır. Gloster ırkının tepesinde şapka gibi tüyleri vardır ve ayırt etmesi çok kolaydır.

Gloster kanaryalar hem sevimli hem de canayakındır. Sesi ile de sahibini mutlu eder. Norwich kanaryalar geniş kafalıdır ve çok hareketli değildir. Fakat tüm kafesi doldurur. Bakımı diğer kanaryalara göre daha fazla özen ister. Norwichleri eşleştirecek kişilere en önemli ipucu, tüyleri farklı olan kanaryaların eşleştirilmesidir. Çünkü bu kanaryalarda ince ve kalın tüy ayrımı yapılarak eşleştirme yapmak, en önemli eşleştirme kuralıdır. 

Irk kuşlarından bir diğeri ise Türkiye'de de çok tutulan Yorkshire dediğimiz kanarya türleridir. Yorkshire'ın en önemli özelliği kafeste tek bırakıldığında çok dik durması ve kabadayı bir görünüm sergilemesidir. Yorkshirelar tıpkı Norwichler gibi kafesi dolduran, yüksek oktav ötümleri olan kanaryalardır.

Diğer şekil kanaryaları kıvırcık, kambur olarak tanımlanabilir.

Kanarya türleri hakkında daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat