Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda Sağlıklı Cinsel Yaşam Önerileri

Kadınlarda sağlıklı cinsel yaşam için genital bölge temizliği nasıl olmalı?

11,523
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınlarda sağlık bir cinsel yaşam için pek çok kriter önemlidir. Genital bölgenin hijyenik koşullarda temizliği, jinekolojik muayenelerin zamanında yapılması, uygulanması gereken doğru doğum kontrol yöntemi hakkında pek çok önemli husus vardır. Sağlıklı bir cinsel hayat için nelere dikkat etmeniz gerektiğini UZMANTV videolarından öğrenin.


Kişinin kendisine ya da karşısındakine zararı dokunmayan cinsel davranışlar, kaygı ve korku duygusu yaşamaksızın cinsel doyuma ulaşmasını sağlamak sağlıklı cinsel yaşam olarak tanımlanır. Cinsel hayat için beden, ruh ve zihin önemlidir.  En güzel cinsel hayat ortamın huzurlu ve sakin olduğu bir hayattır.  Bu bakımdan cinsel yaşamın başlangıcındaki bu ortamın sağlanması çok önemlidir. Kendinizi huzurlu, mutlu ve rahat hissettiğiniz bir ortam olmalı. Cinsel hayatı başlatırken aşırı aç veya tok olmamalısınız. Cinsel konulardaki bilgi eksikliği ve yanlış bilgilenmeler insanın zihninde cinsellikle ilgili hatalı düşünce şemalarının oluşmasına yol açar. Sağlıklı bir cinsel yaşam iki tarafın da doyum yaşamasıyla mümkündür. İki taraf için de doyum verici bir cinsel yaşamı sağlayabilmek, cinsel uyumu yakalayabilmek için iki tarafın da birbirini anlama ve beklentilerini kabul etme sorumluluğu vardır.

Kadınlarda jinekolojik muayene
Bir kadın hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi yılda bir defa mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmelidir.  Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı koyularak tedavisin yapılması sağlanmış olur. Jinekolojik muayene elle ya da ultrason ile bir muayene yapılır. Bununla birlikte rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı smear testi muayene sırasında yapılır. Cinsel yaşamı aktif olan her kadın  yılda bir defa mutlaka smear testi yaptırmalıdır. Smear testi menopoz döneminden sonra her yıl yapılmasına gerek yoktur. Menopoz döneminden sonra 2 - 3 yılda bir yapılmasında sakınca yoktur. Burada önemli olan kişinin herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığıdır. Jinekolojik muayene adet zamanında veya adetli değilken yapılabilir. Ancak adetli iken kanamadan dolayı rahim ağzı net görülemeyebilir ve smear testi alınamaz. Bu nedenle acil bir durum yoksa adet dışındaki dönemler tercih edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat