Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda Estetik Operasyonlar

Meme büyütme ameliyatının avantajları nelerdir?

10,426
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Tıpkı burun estetiği ameliyatında olduğu gibi meme küçültme ameliyatı da içinde hem psikolojik hem fizyolojik avantajları barındırmaktadır.
 
Bu avantajları örneklemek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz: Meme büyüklüğünün önemli fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açabileceği uzmanlarca bilinen bir gerçektir. Ağırlık nedeniyle sırt ve boyun ağrıları, omurga problemleri, omuzlarda sutyen askı izleri, meme altı terlemesi ve pişikleri en sık görülen fizyolojik sorunlardır. Bu sorunların çözümü olan cerrahi müdahale de, kişinin yaşadığı problemlerin minimum düzeye indirilecek, hatta tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik olacak şekilde planlanarak işleme koyulur.
 
Meme büyüklüğünden kaynaklanan göğüs bölgesindeki ağırlık, meme küçültme ameliyatından sonra kalmayacağı için bahsetmiş olduğumuz tüm bu fizyolojik problemler son bulur.
 
Meme küçültme ameliyatı olmak isteyen kişilerin pek çoğunda görülen ortak noktaların başında; gündelik hayatta göğüs bölgesini tamamen gizleme gerekliliği hissi ve bulmakta çoğu zaman zorluk çekilen büyük beden sutyen ihtiyacı yok olur.
 
Meme küçültme ameliyatı olan kişiler özgüven anlamında olumlu olarak etkilenmekte, giymekten korktukları açık renk kumaşlı kıyafetleri gönül rahatlığıyla giyebilmekteler.
 
Ayrıca meme küçültme ameliyatından önce mutlaka bir meme taraması yapılmakta ve varsa şüpheli kitleler yine bu ameliyat sırasında alınabilmekte, ameliyat bölgesindeki zararlı olabilecek oluşumların çoğu zaman önüne geçilebilmektedi. Bu da ileriye yönelik yaşam kalitesi anlamından bir başka olumlu durumdur.
 
Meme büyütme ameliyatının avantajları
 
Yapısal göğüs küçüklüğü özellikle genç kızlarda önemli psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Emzirme veya zayıflama sonrasında involüsyonel göğüs küçülmeleri de yine sorun yaratabilir.
 
Meme büyütme estetiği için günümüzde en geçerli yöntem silikon meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatıdır. Bu operasyon 1 saatte tamamlanabilir ve garanti belgesi olan güvenli silikon meme protezi kas altına kolayca yerleştirilir ki, kas altında olduğu için meme dokusuna değmemektedir, ilerideki olası emzirmeye hiç etkisi olmaz. Kas altındaki meme protezi doğal görünür ve dokununca silikon protez hissi vermez, üstündeki yumuşak kas dokusu hissedilir. Silikon meme protezinin kas altında olması sayesinde ileride gerekebilecek mamografideki görüntüleri bozmak gibi olumsuz durumlarla da karşılaşılmayacaktır.
 
Silikon protez (göğüs kafesinin izin verdiği kadar) ameliyatı olacak kişi tarafından istenilen büyüklükte ve değişik şekillerde seçilebilir, hacim kaybı olmaz ve yıllarca kalıcı bir yöntemdir. Bu kalıcı meme büyütme yönteminde son zamanlarda en çok tercih ettiğimiz yöntem olan koltuk altından küçük bir kesi ile yerleştirme işlemi sayesinde memelerde hiçbir iz bırakmadan sonuç alınabilmektedir.
 
Tüm bu sayılan avantajlardan başka silikon meme protezinin en önemli avantajı, istenildiğinde protezin kolayca çıkarılabilmesidir. Yani ameliyatı olan kişinin vazgeçmesi durumunda yine iz kalmadan, memedeki süt bezlerine zarar vermeden geriye dönüşü vardır.
 
Estetik göğüs büyütme ameliyatının verdiği psikolojik rahatlık ve özgüven ameliyattan hemen sonra hemen fark edilmektedir.    
 
Meme silikonu değiştirme zamanı
 
Meme büyütme amacıyla günümüzde silikon meme protezi çok tercih edilir. Silikon meme protezleri tıbbi standartlarda üretilen, yüzlerce testten geçen ve uluslararası kurumlardan onay alan malzemelerdir.
 
Göğüs büyütme ameliyatından sonra 6 ayda bir USG çekilmesi uygundur. USG sırasında ışın alınmaz ve meme protezi cidarını çok iyi değerlendirmek mümkündür. Protez cidarında şüphe olursa MRI veya daha farklı görüntüleme yöntemlerine geçilebilir. USG görüntüsü sağlamsa ve muayenede sorun yoksa kişi silikon protezi kullanmaya devam edebilir.
 
Silikon protez üreticisi firmalar 10 yıl garanti vermektedir. Ancak bu durum 10 yıl sonra protezin çıkarılması anlamına gelmemektedir, USG tetkiki ve muayene bulguları normal olduğu sürece kişi silikon meme protezini kullanmaya doktoru onay verdikçe devam edebiliyor.
 
Silikon meme protezinin aslında en büyük avantajı gerektiğinde kolayca çıkarılabilmesidir. Silikon meme protezleri iki taraflı olarak 20 dakikada çıkarılabilir, gerekirse, daha farklı büyüklükte veya yeni model bir protezle değiştirilebilir.  

Kadınlarda genital estetik teknikleri
 
Kadınlarda genital bölge estetiklerine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Kadınlar en çok pubis bölgesinde dolgunluk, dış dudakların inceliği veya iç dudakların büyük, sarkık ve asimetrik olmasından rahatsız olmaktadırlar. Ayrıca doğum, epizyotomi, yırtık, kilo verme vb nedenlerden dolayı olan vajen genişlemesi de yine rahatsızlık sebebidir. Ek olarak genital bölgede renk koyuluğu da bazen sorun yaratabilmektedir.
 
Pubis bölgesinde yağ birikimi çok sık rastlanan bir durumdur ve kilolu hanımlar kadar zayıf hanımlarda da çok görülür. Bu bölgeden lokal anesteziyle enjektörle yağ alınması sorunu kolayca çözer.
 
Genital bölgede dış dudakların genellikle dolgun olması istenir. Bu bölgeye kişinin kendi yağıyla dolgu yapılması ideal bir yöntemdir. Çoğunlukla dolgun olan pubis bölgesinden enjektörle alınacak yağ dolgusu, dış dudakların dolgunlaştırılması için kullanılır.  
 
İç dudakların büyük, sarkık ve asimetrik olması yapısal bir durumdur ve özellikle çamaşır veya mayonun içinde şişkinlik yapması birçok hanımı aşırı derecede rahatsız eder. Lokal anesteziyle yapılacak küçük bir müdahale ile iç dudaklar istenildiği kadar küçültülebilir, sarkıklığı tamamen giderilebilir, varsa asimetrisi düzeltilir.
 
Çeşitli nedenlerden dolayı rahatsızlık veren vajen genişlemesinde temel olarak 2 yöntem kullanılır. Lazer yöntemiyle yapılan sıkılaştırma daha kolay gibi gözükse de etkileri sınırlı ve geçicidir. O nedenle lokal anesteziyle yapılan küçük bir müdahale daha fazla tercih edilir. Bu müdahale ile yeterli daralma ve sıkılık kolayca elde edilebilir ve sonuçları son derece kalıcıdır.
 
Genital bölgede renk açılması amacıyla lazer, exoderm vb cilt soyucu yöntemler kullanılmaktadır.
 
Bahsedilen işlemlerin hepsi tek seferde yapılabilir, hastanede yatmaya gerek kalmadan kişi aynı gün evine dönebilir.

Karın germe ameliyatı

Karın bölgesinde rahatsızlık veren yağ fazlalığı, deride sarkıklık ve karın duvarında gevşeklik olabilir. Bu durum çoğunlukla fazla kiloların karın bölgesinde birikmesi, kilo alıp verme veya gebelik/doğumlar sonrasında oluşur. Karın duvarında deri elastikiyeti azalmışsa, karın duvarında gevşeklik varsa artık karın germe ameliyatından bahsedilir. Çünkü liposuction için gereken deri elastikiyeti kalmamıştır.
 
Karın bölgesinde toplanan yağlardan ve deri sarkıklığından kurtulmanın en iyi yolu tam karın germe ameliyatıdır. Buna "total abdominoplasti" adı verilir.
 
Abdominoplasti dediğimiz karın germe ameliyatı oldukça yüz güldürücü bir operasyondur. Yaklaşık 2-2.5 saat içinde karın derisi ve yağ fazlalıkları atılır ve karın kasları sıkılaştırılır, karın derisi gerilir. Bu sırada çoğunlukla bel bölgesine liposuction işlemi de uygulanabilir.  Böylece karın ve bel bölgelerindeki yağ ve deri fazlalıkları (4-5 kg veya bazen daha fazla) tek seferde alınmış olur.
 
Tam karın germe ameliyatında göbek deliği yeniden ve çok daha güzel şekilde oluşturulabilir ki birçok kişinin beklentisi de bu yöndedir. Onun dışında kaçınılmaz olarak karın alt kısmında mayo veya çamaşırın içinde kalabilen çizgisel bir iz olacaktır. Bu iz daima sezaryen izinden daha uzundur.
 
Tam karın germe ameliyatında göbek altında kalan deri (çatlaklar dahil) atılır, karın bölgesi çok düzleşir, karın duvarı sıkılaşır, bel incelir ve nihayet güzel bir göbek deliği elde edilebilir.
 
Karın deformitesi daha hafif olan ve daha çok göbek altı kısmında sorun olması durumlarında mini karın germe ve modifiye abdominoplasti yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde ameliyat izi daha kısa olmakla birlikte göbek deliği değiştirilmemektedir.
 
Liposuction ile tumescent tekniği işlemi
 
Vakumla bölgesel birikmiş yağların çekilmesi işlemine genel olarak liposuction adı verilir. Deriyi kesmeden küçük deliklerden kanüllerle yağ dokusuna ulaşılır ve yağ dokusu kontrollü olarak dışarı çekilir.
 
İlk uygulandığından bu yana çok büyük değişiklikler geçiren liposuction işlemi artık ucu künt ve çok ince kanüllerle yapılıyor, gerektiğinde ultrason ve lazer yardımı da bu işleme eklenebiliyor.
 
Son yıllarda tumescent tekniği ile liposuction işlemi artık çok daha emniyetli olarak yapılıyor. Bunun için önce hedef bölge özel bir sıvı ile şişiriliyor, bu sayede damar ve sinirler kenara itilmiş oluyor ve ince kanüllerin bu yapılara zarar vermeden yağ çekmeleri sağlanıyor. Tumescent yönteminde damar hasarı olmadığı için, önceleri çok korkulan emboli riski de korkulu rüya olmaktan çıkıyor. Tumescent yöntemi emboli riskini normal bir ameliyat riskine kadar düşürmektedir. Damar hasarı olmadığı için yine aynı nedenden dolayı morluk ve şişlik minimum olmakta, iyileşme daha çabuk tamamlanmaktadır.
 
Liposuction için kişinin genel sağlık durumu uygun olmalıdır. Önemli bir sağlık sorunu olmayan kişilerde bölgesel birikmiş yağların liposuction ile alınması için deri elastikiyetinin yeterli olması ve bölge derisinin de sağlıklı olması gerekir. Bu durum ilk muayenede kolayca anlaşılır. Çok kilo alıp verme, gebelik ve doğumlar ve yapısal nedenlerden dolayı deri elastikiyeti azalır ve çatlaklar ile kendini gösterir. Deri elastikiyeti yeterli değilse daha çok germe ameliyatları, örneğin karın germe, kol ve bacak germe gibi, düşünülmelidir. Liposuction böyle durumlarda ancak yardımcı işlem olarak kullanılabilir.    

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat