Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekolojik Ameliyatlarda Robotik Cerrahi

Tüp açma ameliyatları robotik cerrahi yöntemi ile nasıl yapılır?

17,469
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları - Doğum ve Robotik Cerrahi Uzmanı

Endometriozis, normalde âdet kanaması ile atılan dokunun bulunduğu yerlerden çok farklı yerlerde bulunması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Âdet dokusunun olduğu her yerde, dokunun her âdet döneminde aktif olması neticesinde bulunduğu yerdeki organların birbiri ile yapışması ile hastada uzun dönemde âdet sırasında ağrı ve yapışıklıklara yol açtığı organlarla ilgili şikayetler ortaya çıkar. Hastalığın tedavisinde cerrahi seçeneği tercih edildiğinde açık cerrahi veya kapalı cerrahi yapılabilir. Kapalı cerrahi seçenekleri arasında laparoskopik ve robotik cerrahi bulunur. 

Endometriozis (çikolata kisti) ameliyatlarında kapalı cerrahinin açık cerrahiye göre avantajları küçük bir kesi ile girilerek daha iyi estetik sonuçlarla gitmesi, daha az kan kaybı olması, daha büyük bir büyütme sağlandığı takdirde, laparoskopide, robotik cerrahide olduğu gibi, ameliyat sırasında çevre organlara zarar verme riskinin azaltılmasıdır. 

Kapalı ameliyatlar olarak laparoskopi de robotik cerrahi de endometriozis ameliyatlarında tercih edilebilmektedir. Endometriozis (çikolata kisti) ileri düzeyde hastalığa yol açtığı durumlarda kanser cerrahisi kadar detaylı bir cerrahi gerektiren bir durumdur. Böyle durumlarda kapalı cerrahinin sağladığı daha az kan kaybı, çevre organların daha iyi korunabilmesi gibi avantajlarının yanı sıra robotik cerrahide el bileği hareketlerini daha geliştiren ve titremeyi önleyen teknolojiler mevcuttur. Bu sayede daha hassas ve güvenli ameliyatlar yapılabilmektedir. 

Endometriozis (çikolata kisti) genellikle genç kadınlarda görülen bir hastalık olduğundan, kapalı ameliyatlarla ameliyat sonrası dönemin, hastanede kalış süresinin daha kısa olması, kariyer sahibi olan kadınlarda, işe daha erken dönülmesi, yine erken ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı kesici ihtiyacı gibi avantajlar da hastaya sunulmaktadır. 

Miyom alma ameliyatı ve robotik cerrahi

Miyomlar üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak gördüğümüz, çoğu zaman bir şikayete neden olmayan iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı hastalarda aşırı kanama, bası semptomları veya kronik ağrı gibi şikayetlere sebep olduklarında tedavi edilmeleri gerekir. 

Miyom tedavileri günümüzde cerrahi ve medikal tedavi olarak ikiye ayrılır. Miyomların cerrahi tedavisinde uygulayabileceğimiz, açık ameliyatlar ve kapalı ameliyatlar mevcuttur. 

Kapalı ameliyat tekniklerinden olan robotik cerrahi özellikle ülkemizde son 10 yılda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. 

Robotik cerrahi ile yapılan miyom ameliyatlarında miyomu rahimden çıkardıktan sonra burada oluşan defektin kapatılması için öncelikle ileri öğrenme eğrisi gerektiren dikiş atma gereksinimi ve tecrübesi çok önemlidir. İşte robotik cerrahi bize bu noktada son derece büyük avantajlar sağlar. Özellikle el bileği hareketlerini taklit edebilen ve bazen el bileğinin sınırlarını zorlayabilen kabiliyetleri sayesinde robotik cerrahi miyomu çıkardığımız alanı kolaylıkla kapatmayı sağlar. 

Açık ameliyatlar ile yapılan miyom ameliyatını robot ile karşılaştığımızda açık ameliyatlarda sezaryen kesisine benzer bir kesi yapılır. Robotik cerrahide ise karın cildi üzerinde birkaç yerde 8mm'lik girişler yapılır. 

Miyom ameliyatlarının yapıldığı hasta yaş grubuna bakacak olursak, bu hastalar özellikle üreme çağındaki hastalar olduğundan kozmetik açıdan da hastalar fayda sağlar. Aynı zamanda hastanede daha kısa süre yatar, günlük normal aktivitelerine çok daha hızlı dönme şansı bulurlar. 

Ameliyat sonrası enfeksiyon riski de açık cerrahiye kıyasla robotik cerrahide son derece azaldığı için bizler için de büyük avantajlar getirmiştir. 

Rahim alınmasi (histerektomi) ameliyatı ve robotik cerrahi

Rahim alınması ameliyatı, kadın hastalıkları disiplininde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Kapalı ameliyatlarla yapılabileceği gibi, klasik açık cerrahi ile de histerektomi ameliyatı yapılabilir. 

Rahim alınması açık yöntemle yapılacaksa, büyük bir kesiden girilerek gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatlarda ise küçük deliklerden girilerek yardımcı aletlerle rahmin çevresi ile bağlantıları kesilir ve rahim vajinal yoldan dışarı çıkarılır. 

Kapalı ameliyatların avantajları
- Ameliyat izleri çok küçük olduğundan kapalı ameliyatlarda daha estetik sonuçlar elde edilir
- Küçük kesiler sayesinde çabuk iyileşme sağlanır
- Hastada daha az ağrı görülür 
- Çalışan kişilerde günlük hayata dönme süresi kısalır

Tüm bu nedenlerle kapalı ameliyatların, açık ameliyatlara göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Kapalı ameliyat olarak laparoskopi, robotik cerrahi yapılabilir. 

Robotik cerrahi teknolojisinde el bileği hareketlerini daha yetenekli hale getiren yardımcı robotik kollar bulunmaktadır. Yardımcı kolların kullanılması ile robotik teknolojinin elin titreme olasılığını da ortadan kaldırması ile güvenli ve detaylı şekilde dokular görülerek güvenli ameliyatlar yapılabilmektedir.

Robotik cerrahi sırasında hastanın karnına yerleştirilen kamerayı konsolda oturan cerrahi görebilmektedir. Bu şekilde hastanın batını 16 kat büyütme ile görülebilmekte, dokular çok daha detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Ameliyat sırasında cerrahın işlemi robotik kollar ile yapması mümkün olduğundan bu işlemler sırasında robotik kolların sağladığı birtakım avantajlar vardır. Bu avantajlar arasında el bileğinin hareketlerinden çok daha yetenekli hareketler yapabilen robotik kolların kullanılması ve aynı şekilde titreme fonksiyonunu azaltan teknolojiler sayesinde ameliyatların son derece güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkün hale gelir. 

Rahim kanserinde robotik cerrahinin hastaya ve cerraha sağladığı avantajlar

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası dönemde görülen, yine genellikle obezite hastalarında daha sık karşılaştığımız bir kanser türüdür. Rahim kanserinde hastaların rahimleri ile birlikte yumurtalıklarının çıkarılması ve gerekli görüldüğü takdirde, lenf nodlarının da temizlenmesi gerekir. 

Rahim kanserlerinde hastaların genellikle obez olmaları nedeniyle yara yeri problemleri açık ameliyatlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kapalı ameliyat olarak bu hastalarda laparoskopi veya robotik cerrahi tercih edilebilir. Böylece geniş bir yara kesisi yerine çok daha küçük bir kesiden girilerek, yardımcı aletler kullanılarak gerekli cerrahi işlemler, açık ameliyatlarda olduğu gibi yapılabilmektedir. Yara yerleri küçük olduğundan ameliyat sonrası dönemde yara yeri ile ilgili sıkıntıları hastalar çok daha az yaşamaktadır. Yara yeri sıkıntıları az, yara yeri iyileşmesi hızlı gerçekleştiğinden bu hastaların ameliyat sonrası dönemde radyoterapi, kemoterapi tedavileri için uzun süre bekleme ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır. Yara iyileşmesi çok kısa zamanda gerçekleştiğinden hastalar ek tedavilere kısa zamanda başlayabilirler. 

Robotik cerrahide laparoskopik cerrahide küçük kesilerden girme avantajlarına ilave olarak el bileğinin fonksiyonlarını daha geliştirilmiş halde yapabilen, elin titreme gibi birtakım dezavantajlarını ortadan kaldıran teknolojiler sayesinde ameliyatlar daha güvenli şekilde yapılabilmektedir.

Robotik cerrahinin hastalara sağladığı avantajlar dışında cerraha da bazı avantajlar sağlar. Bu ameliyatlarda cerrahlar hastanın yattığı masa ile aynı odada, konsol dediğimiz ek ünite içinde ameliyatı yapar, Oturarak yapılır. Özellikle uzun ameliyatlarda cerrah daha az yorulur. El bileğinden çok daha yetenekli robotik kollar sayesinde çok hassas ortamlarda, çok hassas dokularda daha güvenli bir şekilde çalışabilmekte; bu şekilde kan kaybı ve diğer operatif dezavantajlar ortadan kalkmaktadır.

Serviks kanserinde robotik cerrahi yöntemi

Halk arasındaki adı ile rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseri rahmin hemen yanında, giriş bölümünden kaynaklanan bir kanserdir. Serviks kanseri tedavisinde hasta eğer uygun aşamada gelmişse, hastaya cerrahi tedavi uygulanabilir.  Cerrahi tedavi için de elimizde açık cerrahi ve kapalı cerrahi seçenekleri bulunmaktadır. Kapalı cerrahi seçenekleri içinde laparoskopik ve robotik cerrahi bulunur. 

Robotik cerrahide laparoskopik cerrahiden farklı olarak el bileği hareketlerini çok daha öteye taşıyabilen teknolojiler vardır. Bu teknoloji sayesinde elin titremesi gibi faktörler de ekarte edilir, cerrahi müdahaleler çok hassas bir şekilde yapılabilir. Normal rahim ameliyatlarından veya rahim kanserlerinden farklı olarak rahim ağzı kanserinde rahmin çevresindeki bağlar ile birlikte çıkarılması gerekir ve lenf nodları da temizlenmelidir. Özellikle lenf nodlarının temizlenmesi işlemi esnasında cerrahi işlem önemli büyük damarların çevresinde gerçekleştirilir. Bu işlemler sırasında robotik teknoloji çok daha güvenilir bir cerrahi uygulama imkanı sağlar. Aynı zamanda kan kaybı daha azdır ve bu hastaların ameliyat sonrasında iyileşme ve taburcu olma süreleri çok daha kısalır. Bu tür avantajları ile diğer cerrahi seçeneklerin önüne geçmeyi amaçlarız. 

Tüp açma ameliyatları ve robotik cerrahi yöntemi

Tüp ligasyonu bugün dünyada yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı hastalar tekrar çocuk sahibi olmak istediklerinde bu hastalar için uygulanabilecek tedavi metotları arasında birincisi cerrahi tedavi, diğeri ise tüp bebek tedavisidir.

Tüp açma ameliyatlarında günümüzde kapalı cerrahi olarak, laparoskopik yöntem veya robotik cerrahi kullanılır. Tüp açma ameliyatlarında kapalı yöntemle hastanın karın cildinden 8mm'lik küçük kesilerle girilir. Özellikle teknolojideki gelişmeler sayesinde robotik cerrahi bugün için gelinen son noktadır. Tüp açma ameliyatlarında robotik cerrahi hem hastalara hem de cerrahlara büyük avantajlar sağlar.

Milimetrik tübal açıklığın tekrar oluşturulması esnasında dikişlerin çok hassas bir şekilde atılması gerekir. Robotik cerrahi de cerrahlara bu konuda çok büyük avantajlar sağlar. Özellikle 16 kat büyütülebilen üç boyutlu görüntü avantajı ileri teknoloji robotik kollarla el titremesi olmadan dikiş atılabilmesi sağlanır. 

Robotik cerrahi ile yapılan tüp açma operasyonlarından sonra doğal yolla gebe kalma oranı yüksektir. Tüp bebek tedavilerinde ise hastanın her ay tedavi görmesi gibi bir durum bulunur. Tüp açma ameliyatlarında cerrahinin başarısında hastanın yaşı ve tüplerin daha önceki bağlanma şekli de büyük rol oynar. Çoğu zaman ameliyat sırasında tüplerin durumuna karar verilir. 

Tüp açma ameliyatlarında hastanın karın cildinden 8mm'lik 3 delikten robotik kollar yerleştirilir. Çok ince hareketleri yapabilen enstrümanlar sayesinde dışarıdan neredeyse gözle görülemeyecek boyuttaki küçük dikişlerle tüp açma ameliyatı başarı ile yapılır.

Hastada ameliyat kesilerin çok küçük olması hem yara yeri sorunlarını minimize eder hem de hastanın iyileşme süresi kısalır. Ağrının daha az olması sayesinde hasta ameliyat sonrasında çok daha az ağrı kesici kullanmak zorunda kalır, günlük hayatına daha hızlı bir dönüş sağlayabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat