Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekoloji Hakkında Sık Sorulanlar

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

262,324
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Anne adaylarının veya jinekolojik anlamda sorunlar yaşayan kadınların sık sorduğu sorular bulunur. Bunların arasında en merak edilenlerin başında âdet düzensizliği nedenleri, hamilelik için uygun zamanın belirlenmesi ve doğum kontrol yöntemleridir. Bir diğer önemli soru ise miyom gibi sorunların hamileliğe etkileridir. 

Miyomlar rahim kas dokusunun oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. Bulundukları yere göre adlandırılırlar ve bulundukları yere göre klinik tablo oluştururlar. Genellikle 3 bölümde değerlendirilirler. 

Miyom türleri
- Subseröz miyomlar (rahmin dış tabasında gelişir)
- İntramural miyomlar (rahmin orta tabakasında gelişir)
- Submuköz miyomlar (rahmin iç tabakasında gelişir) 

Rahmin içine doğru oluşan miyomlar gebe kalmayı olumsuz yönde etkiler ve gebelik oluşmasını engelleyebilir. Bu miyomlar genellikle çok fazla kanama oluşturarak daha kolay tespit edilirler. Yani âdet kanamasını uzatırlar, kanama miktarını uzatırlar ya da ara kanamalara neden olurlar. 

Âdet düzensizliği nedenleri

Âdet düzensizliğinin sebeplerini anlayabilmek için öncelikle âdet düzensizliğini tanımlamak gerekir. 21 gün ile 35 gün arasında döngüsel olarak devam eden âdetler normal olarak kabul edilir. Ancak âdetlerin kanama miktarının fazla olması veya ara kanamalar âdet bozukları kapsamında değerlendirilir. Yani 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla gerçekleşen âdet kanamaları normal olarak kabul edilmemektedir. 

Bunların sebepleri değerlendirilecek olursa, hormonal ve organik sebepler olarak düşünülebilir. 

Âdet düzensizliğinin hormonal nedenleri

Genç kızlığın başında ya da menopoza yakın dönemlerde oluşan herhangi bir ovilasyonun, yumurtlamanın olmadığı yani işe yaramayan yumurtaların meydana getirdiği âdet düzensizliğidir. Bu durum en sık karşılaşılan âdet düzensizlikleridir. Bunlar genç kızlarda ve menopoza yakın kadınlarda görülür. Bir diğer nedeni ise polikistik over sendromudur ve en sık karşılaşılan yumurtlama fonksiyon bozukluğudur.

Âdet düzensizliğinin organik nedenleri

Elle tutulur bir sebebin olduğu, bir kist, miyom ya da anotomik bir bozukluğun görüldüğü durumlardır. Bunlardan kistler değerlendirilecek olursa, basit kistler ya da çikolata kistleri âdetlerin gecikmesine ya da âdet kanama miktarının artmasına yol açabilir. Miyomlar özellikle rahim içerisine baskı yapıyorsa çok ciddi kanama bozuklukları ya da yoğun âdet kanamalarına neden olabilir. 

Ayrıca anatomik bozukluk nedeniyle hiç âdet görememe durumu da olabilir. Yani rahimde doğuştan gelen bir sorun nedeniyle genç kızlık döneminde hiç âdet görememe sorununa yol açabilir. 

Doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri kabaca 4 grupta incelenebilir. İlk ikisi geri çekme ve takvim yöntemidir; her ikisinin de gebelikten korunma oranları düşüktür. 

Bariyer yöntemleri erkeğin prezervatif kullanması ve kadının yeni üretilen kadın prezervatiflerini kullanması olarak değerlendirilebilir. 

Doğum kontrol yöntemlerinin bir diğeri ise hormonları düzenleyen ilaçlar olarak tanımlanabilir. Bunlar doğum kontrol ilaçları, aylık ya da 3 ayda bir yapılan enjeksiyonlardır. 

Son olarak rahim içi araçlar ve vücuda uygulanan implantlar doğum kontrolü için kullanılabilir. Rahim içi araçlar, yani halk arasında spiral olarak tanımlanan araçlar hormonlu ya da hormonsuz olarak bulunmaktadır. Hormonlu spiraller genellikle kanama bozukluğu olan ya da miyomu bulunan kişilere uygulanır. 

Doğum kontrol hapı kullanımı

Aylık olarak kullanılan doğum kontrol hapları 21 tablet ya da 28 tablet olarak üretilmektedir. 21 tabletliler âdet başında ilk 5 gün içerisinde başlanarak 21 gün boyunca, her gün günde 1 tane alıp sonrasında 7 gün ara vererek 2. kutuya başlamak şeklinde kullanılmaktadır. Yani 21 tabletli bir doğum kontrol hapı kullanacaksanız âdetin ilk 5 günü içerisinde başlayıp her gün günde 1 tane doğum kontrol hapı alıp, daha sonra 7 gün ara vererek yeni bir kutuya başlamak uygun olacaktır.

Eğer 28 tabletlik bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yine âdetin ilk 5 günü içerisinde doğum kontrol hapına başlayacaksınız. Âdetin ilk 5 günü içerisinde başladıktan sonra her gün günde 1 tane kullanacaksınız ve 7 gün ara vermeyeceksiniz. Yani 28 tabletlik doğum kontrol hapları aslında bu 7 gün içerisinde oluşabilecek karışıklıkları engellemek için üretilmişlerdir. 

Doğum kontrol hapları unutulursa  

İlk 15 gün içerisinde eğer tek 1 tablet unutulduysa, akla gelir gelmez bu tabletin alınmalıdır. Sonra sanki unutulmamış gibi ek bir önlem uygulamadan yola devam edilebilir. Eğer 2 tablet unuttuysanız 2 gün boyunca 2'şer tablet alarak 7 gün ek bir korunma yöntemi uygulamak gerekir. Eğer 3 tablet almayı unuttuysanız o zaman o kutuyu bırakıp yeni kutu doğum kontrol hapı alarak yola devam etmeniz daha doğru olacaktır.

Menopoz belirtileri

Menopozun en önemli belirtisi âdet kanamasının olmamasıdır. Zaten menopozun tanımı da 1 yıldan daha uzun süre âdet görememektir. Menopuzun diğer belirtileri ise ateş basması, terleme ve sinirlilik gibi klimaktarik olarak tabir edilen şikayetlerdir. Bu şikayetler kişiden kişiye değişir, bazı kadınlar bu gibi şikayetleri hiç göstermezler ya da tür şikayetlerden hiç bahsetmezken bazıları en önemli şikayet olarak ateş basmasını terlemeyi ya da sinirliliği dile getirebilir. 

Menopoza girme yaşı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 47'dir. 47 yaşına girmiş herkes menopoza girmiş sayılmaz. Eğer âdet görmüyorsa ve bu şikayetleri taşıyorsa mutlaka bir hekime giderek menopoza girip girmediğini öğrenebilir. Bunun için yapılacak çok basit hormon testleri vardır. Bu testlerin sonucunda kişinin menopoza girip girmediği kesin bir şekilde belli olur. 

Genital estetik uygulanabilecek kişiler

Genital estetik; genital estetik kaygıları olan, anatomik sebeplerle cinsel fonksiyon bozukluğu bulunan ve 18 yaşından büyük psikolojik problemi bulunmayan her kadına uygulanabilirKişinin psikolojik bir problemi yoksa, 18 yaşından büyükse, cinsel fonksiyon bozukluğunun genital estetik nedeniyle olduğunu düşünüyorsa ya da sadece genital estetik kaygıları varsa bu kişilere genital estetik operasyonları yapılabilir. 

Genital estetik operasyonlarının başında vajen daraltma ameliyatları gelir. Bunlara vajinoplasti ameliyatları denir. Bu ameliyatlar genellikle zor doğum yapmış ya da birden fazla doğum yapmış kadınlara uygulanır. Kadının vajinasının normalden daha geniş olması penisi kavrayamama ya da cinsel ilişkiden zevk almama gibi sorunlara neden olabilir. Vajina daraltma operasyonları sonrasında bu şikayetler ortadan kalkar.

Ayrıca gebelik kesesi nedeniyle oluşan anatomik bozukluklar yine vajinoplastiye benzer bir operasyon olan hernioplasti ameliyatıyla ortadan kaldırılabilir. 

Labiyoplasti ameliyatı ise vajinanın iç ya da dış dudaklarıyla ilgili estetik kaygıları bulunan 18 yaşından büyük kişilere uygulanır. Bu ameliyatta genellikle iç dudaklardaki büyüklük nedeniyle oluşan şikayet ortadan kaldırılmaya çalışılır. Diğer genital operasyonları ise, kızlık zarı operasyonları, klitavis tepesinin düzeltilmesi operasyonları, genital bölgeye yağ enjeksiyonu operasyonlarıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat