Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekoloji Ameliyatlarında Robotik Cerrahi

Jinekolojide robotik cerrahinin faydaları nelerdir?

25,838
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları - Doğum ve Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Jinekolojide robotik cerrahinin faydaları hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Robotik cerrahi bilgisayar destekli bir kapalı ameliyat yöntemidir. Robotik cerrahinin faydalarını iki grup halinde değerlendirmek gerekir. Biri cerrah, diğeri ise hasta temelli faydalardır.

Robotik cerrahinin cerrah için faydaları
- Robotik cerrahide cerrahın kullandığı kamera 3 boyutludur. Dolayısıyla cerraha bir derinlik duygusu, açık ameliyat yapıyormuş hissi verir. 
- Robotik cerrahide kullanılan kamera cihaz tarafından tutulur. Kamera asistan tarafından tutulmadığı için herhangi bir titreme sorunu olmaz. Kontrol cerrahta olduğu için de çok eğitimli bir asistana ihtiyaç olmaz. 
- Robotik cerrahide kullanılan trokarlar 8mm genişliğindedir. İçinde kullanılan cihazlar, enstrümanlar da çok önemli gelişmelere sahiptir. Uçları elimizin hareketi gibi 180 derece dönüş yapacak şekilde, en ulaşamadığımız noktalara ameliyat sırasında ulaşmamızı sağlar. 

Robotik cerrahinin hasta için avantajları
- Robotik cerrahinin hasta için faydaları cihazın getirdiği teknolojik gelişmeler ile ilgilidir. Teknolojik gelişmeler cerraha fayda sağlıyorsa, bunun sonucunda cerrahın performansı da hastanın üzerine yansıyacaktır.  
- Gelişmiş olan teknolojik özellikler ve küçük trokarların kullanımı sayesinde hastanın kesileri 8mm'yi geçmez. Dolayısıyla küçük kesi olduğu zaman daha az ağrı olacaktır. 
- Hastadaki ağrının daha az olması sayesinde hastanın ağrı kesici ilaç ve aneljezik ihtiyacı daha az olur.
- Hasta daha küçük kesilere sahip olduğu için iyileşme daha hızlı olur, daha hızlı ayağa kalkar ve daha çabuk taburcu olur. 
- Kesiler küçük olduğu için aynı zamanda kozmetik avantajları da vardır. 3 boyutlu görüntü alınabilmesi, robotik cerrahi enstrümanlarının hassas olması sayesinde en küçük kanamalar dahi kolayca durdurulur, hastada çok daha az kan kaybı yaşanır. 


Miyomlar rahim duvarından kaynaklanan iyi huylu tümörel kitlelerdir. Değişik boyutlarda ve değişik bölgelerde olabilirler. Boyutları birkaç santimetreden 10-15 santimetreye kadar değişiklik gösterebilir. Miyomların büyüklükleri artıkça, ameliyatlarının zorluk derecesi de artar. Kapalı yöntemde miyomlar çıkarıldığında çok dikiş atmak gerektiğinden bazen zor olabilir. Robotik cerrahide miyom ameliyatı yaparken robotu kimi zaman tüm kolları, kimi zaman da sadece 3 tanesi kullanılır.

İlk etapta kamera ile giriş yapılır. Ardından önce makas, sonrasında kanamayı durduran kalgülatör ile girilir. Ardından uterus üzerindeki miyom çıkarılır. Miyom çıkarıldıktan sonra miyomun büyüklüğüne göre rahmin üzerinde büyük bir krater meydana gelir. Dolayısıyla bu kraterin açık cerrahide olduğu gibi düzgün bir şekilde kapatılabilmesi gerekir. Bu sırada çok fazla dikiş atma ihtiyacı doğar. Robotun ellerinin cerrahın el hareketlerine uygun bir şekilde dönebiliyor olması sayesinde cerrahın dikiş atma kapasitesi artar. Bu nedenle tıpkı açık cerrahide olduğu gibi çok rahat bir şekilde bu krater kapatılabilir. Robot sayesinde miyomun büyüklüğünün cerraha getirmiş olduğu zorluk elimine edilebilir. 


Jinekolojik ameliyatların bazıları robotik cerrahi le tek delikten yapılabilir. Hatta kanser hastalarının bir kısmı da tek bir delikten girilerek ameliyat edilebilir. Rahim küçük ise ve uygun boyutta ise tek delikten ameliyat yapmak mümkün olur. 

Robotik cerrahide kullanılan robotta bulunan enstrümanlar ve trokarların tümü hastanın göbeğine açılmış 2 - 2,5 cm'lik kesiden giriş yapabilir. Dolayısıyla hasta uyandığında sadece göbeğinde bu 2 - 2,5 cm'lik kesiyi görür. Bu kesinin de büyük bir kısmı göbeğinin içine girdiği için dışarıda görmüş olduğu kesi miktarı son derece küçük olur. Bu da son derece kozmetik bir görünüş oluşturur.

Tek delikten yapılan rahim kanseri ameliyatlarından sonra hastalar göbeklerindeki küçük delik sayesinde hızla ayağa kalakabiliyorlar. Ameliyat sonrasında alacakları bir radyoterapi ya da kemoterapi varsa tedaviye en kısa zamanda başlayabiliyorlar. 


Jinekolojik kanserlerde kapalı cerrahini önemi çok son derece büyüktür. Çünkü hastalar genellikle yaşlıdır ve büyük kesilerden kaynaklanabilecek komplikasyonları tölere edemeyecek sistemik hastalıklara sahiptir. Dolayısıyla bu kanser hastaları sadece küçük deliklerden girilerek, kapalı ameliyat yöntemleri ile ameliyat edilebilirse çok daha hızlı iyileşmeleri, ameliyat sonrasında radyoterapi ya da kemoterapi göreceklerse, erken aşamada bunlara başlanması sağlanır.

Kanser cerrahisinde robotun kullanımı

Kanser cerrahisinde yöntem olarak robotun 4 kolu da kullanılır. Robotta bir adet kamera kolu, 3 tane de enstrüman kolu bulunur. Bunlara ek olarak bir de cerraha asistanın yardım etmesi için hastaya bir de 5. delik açılır. Dolayısıyla hastanın karnında 8 mm'lik ve 1 cm'den küçük 5 adet delik olur.

Robotun tüm enstrümanlarını hastanın karnına yerleştirdikten sonra konsol başına geçilir. Aynı odada, bir asistan hastanın başında olmak üzere, cerrah da konsol başına geçerek hastanın ameliyatına başlanır. 

Ameliyat sırasında tüm enstürmanların; konsolun üzerindeki ayaklar ve kollarla birlikte tüm diğer cihazların kontrolü, ameliyatın operatörü olan cerrahta olur. Bunun dışında cerrahın özellikle asistana çok fazla ihtiyacı olmaz. Daha doğrusu bu tip ameliyatlarda çok eğitimli bir asistana ihtiyaç yoktur. 


Kapalı cerrahide rahim alma ameliyatı rahmin karnın içindeki bağlardan ayrıldıktan sonra vajinal yolla çıkartılması şeklinde olur. 

Robotik cerrahide rahim alma ameliyatı yaparken öncelikle kamera trokarı sokulur. Bu şekilde karnın içi incelenir. Rahim genellikle iyi huylu nedenlerle alınıyorsa, robotun 3 enstrüman kolundan yalnızca 2 tanesi kullanılır. Bunların trokarları 8 mm'dir. 8 mm'lik kesiler göbeğin yaklaşık 10'ar cm kenarından açıldıktan sonra içlerine bu enstrümanlar takılır. Bu enstrümanlar kesici bir makas ve kanamayı durdurma amaçlı kullanılan kalgülatördür. Ayarlamalar yapıldıktan sonra cerrah konsolun başına geçer. 3 boyutlu kameradan aldığı görüntü sayesinde karnın içini inceler. 

Robotik cerrahide, hastanın karnına 3 adet deliğin yanına genellikle 1 tane daha delik açılır. Bu delikten de asistan, ihtiyaç olduğunda hem içeriyi yıkamak, hem de görüntülenmesi gereken bir doku olduğunda yardım etmek veya içeriye dikiş atılacaksa, o dikişi içeriye verip çıkarmak için yardımcı olabilir. Dolayısıyla hastanın başında mutlaka bir tane asistan bulunmaktadır. 

Konsolun başına geçtikten sonra uterusun bağlarını hem makas, hem de damarları kalgüle edecek, kanamayı durduracak cihaz ile kesip bağladıktan sonra vajinal yoldan çıkartılır. Vajinal yoldan çıkardıktan sonra vajinanın açık kısmı ise dikiş ile kapatılır. İşte burada robotun dikiş atma özelliği çok önemlidir ve cerraha büyük avantaj sağlar. Kullanılan cihazların uçları cerrahların el hareketlerini yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da cerraha büyük hareket kabiliyeti sağlar ve cerrah tıpkı bir açık ameliyat yapar gibi, içeride rahat hareket imkanı bulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat