Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Japon Şemsiyesi Bakımı

Japon şemsiyesi nasıl bir bitkidir?

10,417
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Yüksek Orman Mühendisi

Türkiye'de Japon şemsiyesi olarak bilinen bilimsel ismi Cyperus olan bitki, her mevsim yeşildir. Suyu sever. İç mekanda ya da dış mekanlarda yetiştirilebilir. Adı Japon şemsiyesi olmasına rağmen bitkinin anavatanı Madagaskar adasıdır. Japon şemsiyesi bitkisi nemi ve ısıyı sever. Ancak bakıldığı mekanın gölge ya da yarı gölge olması gerekir. Doğrudan ve aşırı güneş ışığı alırsa yapraklarında kurumalar olabilir. Bu yönüyle bahçelerde, balkonlarda ya da salonlarda kolaylıkla bakılabilir.

Japon şemsiyesi nemi seven bir bitkidir. Bu yüzden Japon şemsiyesi toprağı nem tutma kapasitesi yüksek olmalıdır. Bunun yanı sıra aşırı gübreleme ya da sıvı besin takviyesi yapılmasına gerek yoktur. Çünkü yaprakları ve çiçekleri diğer bahçe ve salon bitkileri gibi büyük ve gösterişli değildir.

Eğer Japon şemsiyesinin uzun boylu olması isteniyorsa dar ve derin bir saksı, alçak ve geniş yapraklı olması isteniyorsa da geniş ve görece daha az derin bir saksı kullanılmalıdır. Suyun saksı dışına drene olması için de saksının diplerine çakıl yerleştirilmelidir. Çiçeklerinden çok uzun yapısı ve şemsiye gibi olan yapraklı tepe kısmıyla öne çıkan Japon şemsiyesini çiçekli bitkilerle birarada dikmek iyi sonuçlar verecektir.

Japon şemsiyesi çoğaltmak için sağlıklı bir bitkinin herhangi bir sürgününü köküyle çıkarıp ya da köküne yakın bir bölgeden bahçe makası ile keserek başka bir yere dikebilirsiniz. Yeterli nem ve ışık bitkinin çabucak köklenip gelişmesini sağlayacaktır. Japon şemsiyesi bakımı hakkında merak ettiğiniz diğer her şey için uzman videolarını izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat