Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İstanbul'un Fethi

İstanbul'un fethinin Osmanlı için önemi nedir?

4,517
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Tarih Öğretmeni

İstanbul stratejik konumu nedeniyle yüzlerce yıl boyunca defalarca kuşatılmış ve fethedilmeye çalışılmış ancak başarılı olamamıştı. İstanbul dönemin önemli ticaret yollarının merkezindeydi. Şehir büyük bir zenginliğe sahipti. Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu'nun da merkezi olan İstanbul Osmanlı Devleti için de büyük önem taşıyordu.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethetmek istiyordu. Bunun için çok büyük diplomatik ve lojistik hazırlıklar yaptı. İstanbul kuşatması sırasında devletin doğu sınırlarında sorunlar yaşanmaması için birçok beylikle anlaşmalar yaptı, düşmanlarını da güç kullanarak ya da diplomasi yoluyla kontrol altına aldı.

Kuşatma için büyük bir lojistik hazırlık yapıldı. İstanbul karadan ve denizden kuşatılacaktı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un binlerce yıldır aşılamayan surlarını aşmak için dev toplar döktürdü. Donanmayı Haliç'e indirmek için karayoluyla gemiler taşındı. 

Bu sırada Bizans da hazırlık yapıyordu. Şehrin surları onarıldı, kuşatma için yiyecek depolandı. Nisan ayında başlayan kuşatma Mayıs ayı sonuna kadar sürdü ve 29 Mayıs 1453'te İstanbul Osmanlıların oldu. 

İstanbul'un fethinin sonuçları çok geniş ölçekliydi. Fetih sonrası Osmanlı İmparatorluğu hızlı bir genişleme dönemine girdi. Fetih Avrupa'da da önemli kültürel ve ekonomik değişiklikleri beraberinde getirdi.  

İstanbul nasıl fethedildi, İstanbul'un fethi için hangi hazırlıklar yapıldı, fethin sonuçları oldu ve daha fazla sorunun yanıtını öğrenmek için videoları izleyin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat