Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'da Ad Verme Gelenekleri

Çocuklara melek ismi konulabilir mi?

2,896
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İlahiyatçı

İslam'da çocuklara güzel isimler konulması son derece önemli bir konudur. İsteyen anne babalar çocuklarına kötü anlamlara gelmemek üzere istediği ismi koyabilir. İslam'da bu konudaki tek sınırlama konulacak ismin Allah'a şirk ve isyan içermemesidir. Ayrıca sadece Allah'a özgü olabilecek bazı isimler de çocuklara verilmemelidir.


Müslümanlar isterlerse Kuran'dan çocuklarına isim verebilirler ama bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Kuran'da kötü anlamlara gelen sözler de vardır. Ayrıca Kuran'da edatlar ve bağlaçlar da vardır ki bunlar Türkçe söylendiğinde ahenkli olduğu için ebeveynlerce çocuklarına isim olarak verilebilmektedir. Bu hatadan kaçınılmalıdır. 

Allah'ın adlarını ve sıfatlarını isim olarak kullanırken de dikkatli olunmalıdır. Örneğin yaratıcı anlamına gelen Rahman tek başına isim olarak kullanılamaz çünkü Rahman sıfatı sadece Allah için geçerlidir. Ama mesela Cemil ya da Latif gibi isimleri insanlar için de kullanılabilir.

Çocuklara peygamber ve melek isimleri de konulabilir. Bununla ilgili bir sınırlama yoktur. Daha fazla bilgi için uzman videolarını izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat