Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Isı Pompası

Isı pompası nedir?

28,468
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bosch Termoteknik Ürün Yöneticisi

Isı pompası doğada mevcut olan, ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjiyi, sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlar. Isı pompası basit olarak, dışarıdaki havanın içinde mevcut olan düşük sıcaklıktaki ısı enerjisini emen, sonrasında bu ısı enerjisinin sıcaklığını yükselterek ısıtılması istenen iç ortama taşıyan ve sadece bu taşıma işlemi için elektrik kullanan ısıtma cihazıdır. Bu ısı pompası sayesinde yazın da evinizi soğutabilirsiniz. 

Özellikle doğalgaz olmayan bölgelerde hem ısıtma hem de soğutma amacı ile uzun vadede en avantajlı sistemlerden olan ısı pompası ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun yanıtını videolarımızda bulabilirsiniz.


Havadan suya ısı pompası aslında doğada mevcut olan, ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjiyi, sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlar. Isı pompaları, enerji kaynaklarına göre hava kaynaklı, toprak kaynaklı ve su kaynaklı olarak üç temel grupta incelenebilir. 


Isı pompasının bir avantajı ters çalıştırılabilmesi, diğer bir deyişle iç mekandan emdiği ısıyı dış ortama taşıyabilmesi, dolayısıyla evin içini soğutabilmesidir.  Isı pompası sayesinde yazın da evinizi soğutabilirsiniz. Ancak bunun için ev içindeki tesisatın soğuk su taşıyabilecek şekilde tasarlanmış ve izole edilmiş olması gerekir. Zira izole edilmemiş soğuk yüzeylerin üzerinde havanın içindeki rutubet yoğuşur ve bulundukları yerin ıslanmasına sebep olur. 

Hem ısıtma hem de soğutma yapılacaksa iç tesisatta sadece radyatör veya yerden ısıtma boruları kullanılamaz. Bunların yerine veya bunların yanı sıra, birlikte de olabilirler. Fancoil adı verilen, yazın soğutma yaparken yoğuşacak suyu atabilecek bir gider bağlantısı olan, hem ısıtma hem de soğutmaya uygun elemanlar kullanılmalıdır. Tabii ki tesisat borularının izolasyonlu olması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda vardır. Isı pompaları bireysel sistemlerdir.


Isı pompaları, yakıt olarak doğada havanın içinde bulunan ısıyı ve bu ısıyı transfer etmek için, diğer bir deyişle pompalamak için elektriği kullanır. Isı pompaları dış ortamdaki havadan emip içeriye taşıdığı her dört birim ısı enerjisi için bir birim de elektrik enerjisi harcar. Yani 1kW elektrik çeken bir ısı pompası 4 kW?lık bir ısıtma veya soğutma sağlar. Diğer bir deyişle bir koyup dört alırız. Bu sebeple işletmeleri çok ekonomiktir. 

Bugün itibariyle doğalgazın mevcut olmadığı her yerde en ekonomik ısıtma ve soğutma sistemi ısı pompası sistemidir. Diğer sistemlere kıyasla kurulum maliyetleri biraz daha fazla olsa da ısı pompaları ilk yatırım maliyetindeki farkı yaklaşık 5 senede amorti eder. 


Buderus Logatherm ısı pompası iç ünite, dış ünite ve sıcak su boylerinden oluşan komple bir sistemdir. Isıtmada iç ünite olarak yerden ısıtma, radyatör veya fancoil cihazları, soğutmada ise sadece fancoil cihazları ile birlikte kullanılmaktadır.

Buderus'un uzun yıllara dayanan otomasyon, araştırma ve geliştirme tecrübesi ile tasarladığı, sınıfının en yüksek verimlilik değeri ve düşük enerji tüketimine sahip olan Logatherm Compact serisi 6-8-11 ve 14kW olmak üzere dört farklı kapasiteden oluşur. Sistem, ısıtma konumunda tesisat suyunu 55 santigrat dereceye kadar ısıtabilmekte, soğutma modunda ise 7 santigrat dereceye kadar soğutabilmektedir. 

Logatherm Compact serisi ısıtmada -20 santigrat derece dış hava sıcaklığına kadar, soğutmada ise +46 santigrat derece dış hava sıcaklığına kadar sorunsuz çalışabilmektedir. Bu ısı pompalarında dış ünite ile iç ünite arasında tesisat suyu dolaşmaktadır. Böylece soğutucu akışkan ve bakır borulama tesisatına ihtiyaç yoktur.

Su tesisatı tarafında sirkülasyon pompası, kapalı genleşme tankı, pürjör, takviye ısıtıcı ve filtre gibi ihtiyaç olan tüm komponentler, iç ünite içerisine dahil edilmiştir. İç ünite bileşenlerinin tümü yoğuşmaya karşı kauçuk izolasyon malzemesi ile izole edilmiştir. Bu aynı zamanda uzun ömrün garantisidir.

Logatherm Compact ısı pompalarının en büyük özelliklerinden biri de kumanda panelinin Türkçe olması ve çok kolay bir kullanıcı ara yüzüne sahip olmasıdır. 

Diğer bir ısı pompası serisi olan Logatherm Split serisinden de kısaca bahsetmek gerekirse, sınıfında fark yaratan yüksek sezonsal verimlilik değerleri, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacınız için tek sistem çözümünü bir arada sunan Logatherm Split serisi ısı pompalarımızda 8, 11, 13 ve 15kW kapasiteleri ile ürün gamımızda bulunmaktadır.
 
Sıcak kullanım suyu ihtiyacını da çözen sistemde, ihtiyaca göre 200 veya 300 litre olmak üzere iki farklı hacimde sıcak su boyleri kullanılabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat