Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği nedir?

4,399
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ramak OSGB Sorumlu Müdürü

İş sağlığı ve güvenliği, kanun, yönetmelik ve tebliğler ile çalışanların korunmasını sağlamaya yönelik inceleme ve uygulamalar bütünüdür.

İş sağlığı ve güvenliği; işin yapılması sırasında iş yerindeki fiziki çevre şartları sebebiyle işçilerin maruz kaldıkları sağlık sorunları ve mesleki risklerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile ilgilenen bilim dalıdır. Bir kuruluşun gerçekleştirdiği faaliyetlerden etkilenen tüm insanların (çalışanların, geçici işçilerin, alt yüklenici çalışanlarının, ziyaretçilerin, müşterilerin ve işyerindeki herhangi bir kişinin) sağlığına ve güvenliğine etki eden faktörleri ve koşulları inceleyen bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. 

İş güvenliği ile ilgili 6331 sayılı kanun ile gelen zorunluluklar

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte öncelikli olarak 50 kişinin altında bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm kuruluşlar için iş güvenliği zorunlu hale getirilmiştir. Bununla birlikte 6645 sayılı kanun ile birlikte bu kapsam genişletilerek 1 Temmuz 2016 itibariyle Az tehlike sınıfta yer alan kuruluşlar ve kamu kuruluşları içinde iş güvenliği hizmeti zorunlu hale getirilmektedir. 

İş sağlığı ve güvenliği kanununda tehlike sınıflarının belirlenmesi

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği'ne göre kuruluşun SGK'da görülen ana faaliyet koduna göre yani NACE koduna bakılarak tehlike sınıfı tanımlanmaktadır. Tehlike sınıfına ve mevcut çalışan sayısına bakılarak alınması gereken aylık iş güvenliği ve iş sağlığı hizmet süreleri tespit edilmektedir. 

Akabinde bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt ve Takip sisteminde kuruluşun  SGK İşyeri sicil numarasına göre iş Güvenliği Uzmanı, işyeri hekimi ve gerekli olması halinde diğer sağlık personeli ataması yapılmaktadır. Bununla birlikte işveren e-devlet şifresi ile onay verdikten sonra kuruluş 6331 sayılı kanun gereğini yerine getirmeye başlamış sayılmaktadır. E-devlet şifresi ile onay verilmemesi halinde bakanlık nezdinde kuruluş iş güvenliği hizmeti almıyor olarak kabul edilmekte ve cezai yaptırımlara maruz kalabilmektedir. 

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB), kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve bakanlıkça yetkilendirilen kuruluşları ifade etmektedir. 

Kuruluşların kendi bünyelerinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi çalıştırmasının mümkün olmadığı durumlarda 6331 sayılın kanunun gerekliliklerini OSGB'lerden hizmet alarak yerine getirebilmektedir. 

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin yükümlülükleri

İş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığınca hazırlanan ilgili yönetmelik kapsamında 
- Rehberlik ve danışmanlık yapmak
- Risk değerlendirmesi yapmak
- Çalışma ortamı gözetimi yapmak
- Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
- İlgili birimlerle işbirliği yapmakla yükümlüdür. 

Kuruluşların konusunda deneyimli İş güvenliği uzmanı, işyeri ve diğer sağlık personelinden hizmet almaması durumunda çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığınca yapılacak denetimlerde cezai yaptırımlara maruz kalması kaçınılmazdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat