Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnanç Sistemleri

Zerdüştlük nedir?

11,967
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Araştırmacı-Yazar

Ortadoğu ve Anadolu medeniyetin ortaya çıktığı bölge. Medeniyetlerin beşiği olan Mezapotamya ve çevresi aynı zamanda birçok din ve inanç sisteminin de gelişip, yayıldığı bir coğrafya. Bin yıllar içinde insanlar bölgede sayısız özgün inanış ve din ortaya çıkarmış. Bunlar bazı durumlarda birbirleri ile iç içe geçerek farklı inanç sistemlerine dönüşmüş, bazı inançlar ise medeniyet sahnesinden silinmiştir. 


Mezapotamya ve Ortadoğu dinleri genellikle bazı farklılaşmalarla birlikte birbirlerinin devamı gibidir. Örneğin Şamanizm Anadolu'ya ulaştığında büyük ölçüde yayılmış, ardından gelen yeni inanç sistemleri karşısında yerini kaybetse de birçok gelenek ve ritüeli kendinden sonraki inanışa da geçmiştir. Örneğin Zerdüştlük İsa'dan 1500 yıl önce.ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştı. Zerdüştlükten yüzlerce yıl sonra ortaya çıkan inanışlar da kökenlerinde Zerdüştlüğe yer vermişti. 

Farklı inanç sistemleri ile ilgili merak ettiğiniz önemli bilgileri Din Tarihi Araştırmacısı Ayşe Acar'ın videolarında bulabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat