Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlk Yardım Eğitimleri

İlk yardım eğitimi nedir?

4,681
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Szutest Eğitim Departmanı Şefi

Kaza ve acil durumlarda kalifiye kişilerin ilk yardımı gerçekleştirmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı'nın İlk Yardım Yönetmeliği'ne göre az tehlikeli iş yerlerinde her 20 kişiden 1 kişi, tehlikeli işyerlerinde her 15 kişiden 1 kişi ve çok tehlikeli işyerlerinde ise her 10 kişiden 1 kişi ilk yardımcı olmalıdır. Bu bağlamda Szutest İlkyardım Eğitim Merkezi Sağlık Bakanlığınca onaylı ilkyardım eğitimleri düzenliyor.

Eğitimler 2 gün süren, toplamda 16 saatlik eğitimlerdir ve devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimi takip eden hafta sonu yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan adaylara Sağlık Bakanlığı onaylı ilkyardımcı sertifikası verilmektedir. 

Eğitimler Szutest Plaza'da ve Avrupa yakasında Kuyumcukent'teki sınıflarda - her adayın fazlasıyla uygulama yapabilmesi için - genelde 10 kişi ile gerçekleştirilir. Her hafta bir ya da iki sınıf açılır.

Diğer eğitimler
- Sertifikalı Temel İlk Yardım Güncelleme Eğitimi (8 saat)
- Serifikalı Temel İlk Yardım Güncelleme Eğitimi (8 saat)
- Çocuklar İçin İlk Yardım Eğitimi (8 saat)
- Yetişkinler İçin Çocukta Güvenlik ve İlk Yardım Eğitimi (8 saat)
- Otomatik Eksternal Defibrilatör Kullanma Eğitimi (2 saat)
- Temel Yaşam Desteği Uygulama Eğitimi (2 saat)
- Afetlerde İlk Yardım Uygulama Eğitimi (4 saat)

İlk yardım eğitimini veren kişiler

İlk yardım eğitimini yine Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ilk yardım eğitmenleri vermektedir. Szutest Eğitim Merkezi, 10'a yakın ilk yardım eğitmeni ile hizmet vermektedir.

İlk yardım eğitmeni olmak için Sağlık Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu İlk Yardım Yönetmeliği'nde belirttiği üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kurumların düzenlediği ve eğitim programı sonunda eğitimci sertifikası alan katılımcıların ilkyardım eğitmeni olmaya hak kazandığı eğitim programını başarıyla bitirmek gerekir. 

Szutest İlk Yardım Eğitim Merkezi, Eğitimci Eğitimini de kapsamına dahil etmiştir. İlkyardım eğitimcisi olmak isteyen tıp doktoru dışındaki sağlık personeli beş günlük (40 saat) eğitime katılır. Bu eğitimin sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olanlara, İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanan "İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası" düzenlenir. Tıp doktorları ise üç günlük ilk yardım uygulamaları ve eğitim becerisi kursuna katılırlar. Eğitim programlarında başarısız olanlara bir sınav hakkı daha verilir. İlk yardım eğitimci eğitimlerine minimum 5, maksimum 15 kişi katılabilir. 

Bu sertifikaya sahip olanlar ilk yardım eğitim merkezlerinde, eğitmen ya da mesul müdür olarak, sürücü kurslarında eğitmen olarak çalışabilirler. İlk yardım eğitmeni olarak daha bilinçli bireyler yetiştirmeye ve sağlığın önemini herkese aşılamaya katkı sağlayabilirler. Ek gelir elde edebilirler.

Szutest iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimleri

Szutest'in iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı Atex, Seveso, Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Yüksekte Çalışma ve Yangın eğitimleri mevcuttur.

SEVESO "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik" bu alanda faaliyet gerçekleştiren kuruluşlara önemli yükümlülükler getirmektedir. Bu yönetmelik ile tesis dahilinde üretim, depolama, satış amacıyla tehlikeli madde bulunduran kuruluşların; büyük endüstriyel kazaların önlenmesi, muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, etkili ve sürekli bir korumayı ve risk yönetimini sağlamak amacıyla alınması gereken tüm önlemleri belirlemesi lazımdır. Bu bağlamda Seveso eğiti 5 gün, Atex 1 gün ve Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi ise 2 gün sürmektedir. 

Ayrıca Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği kapsamında işyerleri senede bir kez yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirmek zorundalar. Szutest'in sertifikalı yangın eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen yangın eğitimleri; mevcut personele yangın kültürünü, yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması, olası yangın durumlarında yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmak ve bu konuda mevcut personeli teorik olarak bilgilendirmek üzere düzenlenen eğitimlerdir.

Kuruluşlarda verilen teorik eğitimin ardından söndürme ve tahliye tatbikatı gerçekleştirilmektedir. En fazla 25 kişilik gruplar halinde her kademeden personel ve görevli personel bu eğitime katılabilmektedir.

Szutest'in verdiği eğitimler

Szutest'in faaliyeti kapsamında CE Yönetmelikleri Eğitimleri ve Kalite Yönetim Sistemleri Eğitimleri düzenlenmektedir. Kalite Yönetim Sistemleri dahilinde RABQSA onaylı ISO 9001, 14001, 22000, 27001, OHSAS 18001, ISO 10002 Başdenetçilik eğitimlerimiz 5 gün, 40 saat sürmektedir. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan baş denetçi adaylarına akredite başarı sertifikası düzenlenmektedir. 

Katılımcılar eğitim sonunda ilgili standart gereksinimlerini öğrenebilecekleri gibi, denetim bilgi becerilerini geliştirip; denetlenen kuruluşun yönetimine denetim bulgularını nasıl etkin şekilde ileteceklerini öğreneceklerdir. Tüm kuruluşların kalite biriminde çalışanlar, lise ve üstü eğitim almış ve konuya ilgi duyan kişiler bu eğitimlere katılabilmektedirler. 

Szutest Eğitim Merkezi'nde yine aynı standartlarda 2 gün (16 saat) süren iç tetkikçi eğitimleri de düzenlenir. Eğitim esnasında düzenlenen workshop, uygulama ve mini sınav sonuçlarına göre katılımcılara başarı sertifikası verilir. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan iç tetkikçi adayları firmalarda planlanan iç denetimlerde aktif rol alabilmektedirler. Yine aynı prensipte Kaynaklı İmalat Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi ve Endüstriyel Uygulamalara İlişkin Standart eğitimleri de düzenlenir.

CE Eğitimleri ise Alçak Gerilim, Makine Emniyeti, Gaz yakan Cihazlar, Yapı Malzemeleri, Basınçlı Ekipmanlar, Gürültü Emisyonu, Asansör ve Tıbbi Cihazlar Yönetmelikleri kapsamında genelde 1 gün, 8 saat süren eğitimlerdir. Ayrıca dileyen herkes Szutest'in online sunulan kişisel gelişim eğitimlerden de faydalanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat