Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlk Gece Korkusu

İlk ilişki korkusu yaşayan bir kıza nasıl yaklaşmalı?

257,949
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama
Psikolog

İlk cinsel ilişkiye dair korkular hakkında merak edilenler... 

İlk gece korkusu, en sık karşılaştığımız korkulardan bir tanesidir. Genellikle psikologlara "Evleneceğim, ilk gece korkum var" türü sorular gelir. Bu korku, genç hanımlarda daha sık karşılaştığımız bir korkudur. Genç beylerde de nadiren de olsa karşımıza çıkabilmektedir. Tabii ki böyle bir korkunun ortaya çıkmasında belli nedenler de vardır. Bu nedenlerin bir kısmı, bilgi eksikliği veya yanlış bilgilendirmedir. Bazen de, ailenin geleneklerini korumak adına, çocuğuna gerçekte olmayan yalan yanlış bilgileri aktardığını da gözlemlemekteyiz. Bu tür korkutmalar, yanlış bilgilendirmeler veya yanlış anlamalar sonucu, kişinin cinsel ilişkiden kaçınmasına ilk ilişki korkusu demekteyiz.

İlk gece korkusu
İlk gece korkusu genç kızlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında, yeni evlenmiş, birbirlerini çok seven kişilerde de bu sorun gözlemlenebiliyor. Tabii ki burada aile baskısının etkisinden bahsetmek mümkündür. Zaman zaman korkutma, zaman zaman yanlış bilgi verme veya verilen bilgilerin yanlış anlaşılması, hayal gücünün de yanlış bilgileri daha da kalıcı hale getirmesi gibi sebeplerle kişilerde korkular oluşabilmektedir. Bilgilendirme amaçlı yapılan cinsellikle ilgili konuşmalar kişilerin farklı anlamlar çıkararak korkmasına sebep olabilmektedir. Bazen ailesinden baskı görmüş kişilerde, sağlıklı bir cinsel hayatın bulunmadığı ailelerde bir genç kızın bunlardan etkilenip cinselliğe olumsuz bakması normal kabul edilebilir. Cinsellik onu korkutabilir.

Evlilik sonrası ilk gece korkusu
Evlilik sonrası korku nedeniyle cinsel ilişkiye girememenin tıbbi adı vajinismustur. Bu durumu cinsel ilişkiye girme veya girememe korkusu olarak açıklanabilmektedir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bir psikologla veya bir evlilik danışmanıyla iletişime geçmek gerekmektedir. İlişki korkusunun geçmesini beklemek korkunun artmasına neden olabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzmandan destek almak faydalı olacaktır. Böyle bir durum yaşandığında, genç hanım konuyu ailesiyle paylaşmak istediğinde, aile konuyla ilgili endişeye kapılabilmektedir. Bunun üzerine çocuklarına yoğun bir baskı uygulayabilirler. Bu nedenle konuyu birine anlatmak ve yardım istemek çok kolay olmamaktadır. Bu nedenle yapılması gereken en doğru şey bir psikolog veya danışmandan destek istemektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat