Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İleri Yaşta Hamilelik

Yaşın ilerlemesi hamile kalma şansını azaltır mı?

42,995
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamile kalmak için ideal yaşlar 18 ile 33 yaş arasıdır. Ancak her kadının yaşlanma süreci farklı işler. Bazı kişilerin vücutları daha erken yaşlarda kronik hastalıklar, sistemik hastalıklar ile yıpranabilir. Bazı insanlar ise daha ileri yaşlara kadar daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. 

Genel olarak toplumda yapılan araştırmalara bakacak olursak, 25-30 yaşlarından sonra gebe kalma oranları yavaş yavaş düşmeye başlar. 35-37 yaşından sonra bu düşüş daha da hızlı olabilir. Yani normal koşullar altında 1 yıl içinde kadınların 24 ile 30 yaşlarına kadar %85-90'ı gebe kalabilirken, 33-35 yaşlarından sonra bu hızla düşüp, 40 yaşlarında %50'ye kadar düşebilir. Dolayısıyla ileri yaş olarak ifade edebileceğimiz yaş, 35 yaş sonrasıdır.


Yaşın ilerlemesi ile birlikte hamile kalma şansı azalır. Özellikle 33-35 yaş arasından sonra birçok sebeple kadının hamile kalma şansı azalır. Bunun en önemli sebebi, 35 yaşından sonra yumurtalıkların artmaması, bunun yerine azalmasıdır.

Yaşlandıkça yüksek tansiyon, şeker hastalığı, başka geçirilmiş enfeksiyonlar gebelik şansını azaltan faktörler olabilir. Rahim içerisinde oluşan polipler, miyomlar yaşla beraber daha sık görüldüklerinden yumurtalıktan yumurtlama olsa ve hatta döllenme olsa bile döllenen yumurtanın rahime yerleşmesini engelleyerek hamilelik şansını azaltabiliyorlar.


İleri yaşlardaki hamileliğin riskli olup olmadığı hem annenin genel durumunun iyiliği, hem de gebeliğin sağlığı ile ilgilidir. 

İlerleyen yaş ile birlikte birçok hastalık daha çok görülmektedir. Böbrek, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıklar gebelik durumunda annenin sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda gebeliğin de normal bir zamanda gelişmesini veya bebeğin normal bir şekilde gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla ileri yaşta hamilelik hem anne, hem de bebek için bazı riskler oluşturabilir. 

Bu ileri anne yaşındaki bütün annelerin riskli olduğu ve olumsuz sonuçlar ile karşılaşacağı anlamına gelmez. Eğer hastanın kilosu normal, genel durumunda bir bozukluk yok, böbrek ve karaciğer sağlığı, kalp sağlığı yerindeyse ve gebelik oluştuktan sonra böyle devam ediyor ve bebek normal bir bebekse, normal bir gebelik süreci ile sonlanması, hatta normal doğumla bile sonlanması yüksek ihtimaldir. 


İleri yaşta hamile kalan anne adayları hamile kalmadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir. Eğer genel durumlarında bir bozukluk yoksa çok sağlıklı bir gebelik geçirilebilir. 

Gebelik öncesinde kullanması tavsiye edilen folik asit, bütün gebelerde olduğu gibi bu annelerde de önerilir. Gebelik boyunca da birtakım vitamin takviyeleri önerilir. Annede özel bir durum söz konusu değil ise, herhangi bir gebe gibi davranılır. Sadece kromozom anomali testleri sırasında artmış risk tespit edilebilir. 

İleri yaşta gebe kalmış kadınların özellikle daha az hareketli olmaları, sürekli yatmaları gibi bir şey söz konusu değildir. Eğer bir risk faktörü varsa duruma özel olarak birtakım önlemler alınabilir. Gebelik takipleri sıklaştırılabilir.


Gebeliği arzu eden bir kadın, eğer doğal yolla hamile kalamıyorsa, bu anne adayının yaşına ve genel durumuna göre farklı değerlendirmeler yapılır. 33 yaşından daha genç olan kadınlarda ise zaman tanınabilir. Daha sonra yapılması gereken ilk test babanın da gebe bırakma durumunun değerlendirilmesidir. Eğer bu açıdan da bir sorun yoksa annenin birçok testi yapıldıktan sonra hormonal takviye ile yumurtlama sayısı arttırılabilir. 

Bununla birlikte, inseminasyon denilen aşılama yöntemi ile yardımcı olunabilir. Daha ileri bir seviyede ise tüp bebek yöntemleri kullanabilir. Kişiden kişiye seçilen yöntem değişir. 

Kadının gebe kalamaması nedenleri arasında babayla ilgili bir faktör de söz konusuysa o zaman doğrudan aşılamaya veya tüp bebeğe gidilmesi hızlandırılacaktır. 

Anne yaşı ilerlediyse bunu 1-2 yıl, kimi zaman ise sadece 3-6 ay beklenmesi söz konusu olacaktır. Özellikle 37-40 yaşından sonra 3 aydan sonra tetkiklerin ve tedavilerin başlaması uygun olacaktır. Çünkü her geçen ay yumurta sayısı ve kalitesi azalır. Gebe kalma şansı ve gebeliğin sürme şansı düşer.


İleri anne yaşında hem gebe kalmak daha güçtür, hem de oluşan gebeliğin sürme olasılığı da daha azdır. 

Normalde 35 yaşına kadar her 100 gebelikten %10 ile 15'i düşükle sonlanabilir. 35 yaşına gelindiğinde bu oran %25'e çıkar. 45 yaşına geldiğinde ise %50'dir. Yani 45 yaşında gebe kalan her 2 kadından 1 tanesinin düşük yapması beklenir. Bunun en önemli sebebi, artan anne yaşıyla bebekten kromozomal anomali riski anlamlı derecede, geometrik bir şekilde artar. Erken dönemdeki düşüklerin en önemli, %60 sebebi kromozomal anomalilerdir. 

İlerleyen anne yaşı ile rahimde olan değişiklikler, örneğin oluşmuş olabilecek polipler, miyomlar veya hormonal nedenlerle rahimin iç duvarının yeterince güçlü olmaması da ilerleyen anne yaşıyla düşüklerin daha fazla olmasına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat