Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz Gebelik Sorunları

Kaybolan ikiz sendromu nedir?

29,837
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İkiz gebelik sorunları ile ilgili bilmeniz gerekenler UZMANTV'de... 


Kaybolan ikiz sendromu
Kaybolan İkiz Sendromu (Vanishing Twin Syndrome) çok erken dönemde çoklu gebelik tanısı konulan gebelikte daha sonra yapılan kontrollerde bebek keselerinden birinin kaybolmasına, görülmemesine denir. Bu durum embriyolardan birinin yaşamına vücut tarafından son verilip düşmesidir. Bazen yanlış bir tanı da Kaybolan İkiz Sendromu zannedilmektedir.

Yanlış tanı
Rahim içinde bebek kesesi bir boşluk içinde oluşuyor. O boşluk tamamen rahim içini kaplayıp da rahimin iç çeperlerine yapışana kadar geriye kalan boşluk bazen ultrasonda yanlışlıkla gebelik kesesi izlenimini verebiliyor. Bir başka durumda ise kanama olduğunda o kanın oluşturduğu birikim de gebelik kesesi zannedilip ikinci bebek tanısı konulabiliyor. Böyle durumlarda kesin tanı, vajinal ultrasonografiyle konulur.

Tek yumurta ikizliğinde plasenta ve amniyon kesesiyle ilgili sorunlar
Tek yumurta ikizliğinde iki plasenta ve iki amniyon kesesinin bulunmasına dikoryonik diamniyotik denir. Bu durum tek yumurta ikizlerinde en sağlıklı gebelik şeklidir. Tek plasenta ve iki amniyon kesesinin olmasına monokoryonik diamniyotik denir. Bu durumda bebekler ayrı keselere sahiptir; fakat aynı plasenta tarafından beslenir. Bebekler tek plasenta tarafından beslendiği için damar dolaşımları birbirine karışabilir. 

Bir bebek gelişme geriliği, diğer bebek aşırı irileşme gösterebilir. Bir bebekte amniyon sıvısının azalması, diğer bebekte amniyon sıvısının artması şeklinde sorunlar görülebilir. Çok ender durumlarda ise tek plasenta vardır ve bebekler bir kesede bulunmaktadır. Buna monoryonik monoamniyotik denir. Bu durum ikiz gebelik şekilleri aslında en dezavantajlı ikiz gebelik şeklidir. 32. haftaya kadar özellikle kordon dolanmasına bağlı ikiz eşlerinden birinin hatta ikisinin kaybedilmesi riski vardır.

İkizden ikize transfüzyon sendromu (Twin to twin transfusion syndrome) 
İkizlerden birinin diğerine kan vermesi durumudur. Bu durum çift yumurta ikizlerinde hiçbir zaman görülmez. Tek yumurta ikizlerinde ise tek plasenta tarafından beslenenlerinde görülür. Tek yumurta ikizliğinin en önemli özelliği hemen hemen her türünde bebeklerin birbiriyle damarsal bağlantı yapma ihtimalinin olmasıdır. Bebekler arasında kan sürekli olarak karışıyor, birinin kanı diğerinin kanına gidiyor. Bu dolaşım dengeli olduğu zaman bir probleme sebep olmuyor.

İkiz gebelikte anne adayında görülen sorunlar
İkiz gebelikte anne adayında bulantı, kusma, aşırı uyuma gibi hormonal değişimler daha fazla görülür.
Hamileliğin son dönemlerinde mekanik sorunlar artmaya başlar. İkiz gebelikte daha fazla hormon olması ve rahimin yaptığı baskı daha fazla olduğundan basur ve reflü gibi sorunlar daha şiddetli yaşanır. Bacaklarda ödem ve varisler ortaya çıkar. Ruhsal değişiklikler de ikiz ve çoğul gebeliklerde çok daha farklı olabiliyor. Bunlar arasında özellikle ilk üç aylık dönemde kaygı, endişe hali çok daha fazla yaşanır. Son üç aylık dönemde, doğum yaklaştıkça  doğumun nasıl yapılacağı ve bebeklerin sağlığı anne adayını oldukça kaygılandırır. Burada iki bebek düşünüldüğü içn ruhsal değişikliler de fazla olacaktır. İkiz gebelik, tekil gebeliklere göre anne adayının vücudunu daha fazla yorar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat