Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipnozla Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hipnozla doğumun faydaları nelerdir?

338
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hipnoz ile doğum hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Bir doğum felsefesi: Hipnozla doğum

Hypnobirthing, doğum tekniğinden çok bir doğum felsefesidir. Hipnoz ile doğum annedeki doğumun doğal, normal ve fizyolojik olduğu temeline dayanan bir felsefedir. Hamilelik döneminde anneyi en çok rahatlatan güven ve gevşemedir. Hipnobirthing ile anne adayına doğum öncesi doğumla ilgili tüm bilgiler verilir. Dolayısıyla doğum sırasında anne adayı stres yapmaz, acıdan uzak durmayı başarır. 

Hipnobirthing doğumlarında bebeklerde de stres görülme oranı çok azdır. Doğum sırasında müdahale azdır ve anne kendini kasmak yerine rahatlar. Bu rahatlık doğum esnasında rahime ve bebeğe ulaşır. Hipnozla doğum anne ve bebek sağlığı için yararlı bir doğum tekniğidir. 

Hipnoz ile doğum yapma avantajları

Günümüzdeki annelerin birçoğu koşuşturma içerisinde bulunduğu için hamilelik ve doğumla ilgili risk aramaktadır. Bu risk arayışı annelerde bir gerginliği getirir. Hipnozla doğum bu gerginliğin azalmasını sağlar. Hamilelik ve doğum annenin gevşeme durumuna göre rahat geçer. Hypnobirthing annelerinde uykusuzluk, ayak şişmeleri, rahatsızlık ve yorgunluklar daha az biçimde kendini gösterir.

Hypnobirthing kişinin kendi içindeki doğum yapma gücünü açığa çıkarır. Doğumla ilgili korkuların, tedirginliklerin yerine doğuma pozitif bir bakış açısı getirir. Hipnozla doğum eğitimi sonrasında kişi her bir dalgayı gevşeme ve nefeslerle karşılar.

Hipnozla doğum denildiği zaman genellikle akıllara saate bakan, uyuyan ve bütün kontrolü başkalarına devreden insanlar gelir. Ancak hipnozla doğum bilinen hipnoz seanslarından farklı, kontrolün tamamen annede olduğu bir tekniktir.

Hipnoz uyuma hali değil, uyanık olma halidir. Hipnozla doğumda anne uyanıktır ve doğumu bilinçli olarak yaşamayı sağlar. 

Hypnobirthing doğumlarında anneler uyutulmaz. Dışarıdan herhangi bir kontrol yoktur. Temel olarak odaklanan şey gevşeme, telkin ve pozitif olumlamalardır.

Hipnoz ile doğumun riskleri

Hipnozla doğumda bir risk söz konusu değildir. Bütün kontrolün annede olduğu, nefesler ve gevşemelerle doğum karşılama tekniğidir. Herkes hipnoz ile doğum tekniğini öğrenip uygulayabilir. 

Hipnobirthing müdahaleleri reddeden bir teknik olmadığı için gerekli müdahalelerde, gerek sağlık sistemine gerekse doktorlara annenin nasıl yardımcı olacağı konusunda bilgiler verir. Doğum esnasında oluşacak komplikasyonlarda anne öğrendiği tekniklerle doktorlara yardımcı olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat