Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon

Hipertansiyon nedir?

9,939
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı

Hipertansiyon belirtileri, nedenleri, tedavi sürecinde dikkat edilecekler ve dahası... Hipertansiyon ve yüksek tansiyon hastalarının günlük hayatında dikkat etmesi gerekenleri ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri uzmanından öğrenin.

Hipertansiyon yüksek tansiyon anlamına gelir. Tansiyon da bildiğimiz gibi arter basıncı, yani atardamarlarımızın duvarına kanın yaptığı basınçtır. Bu basınç yüksek olduğu takdirde damarlar genişler, kanı daha fazla basınçla taşır. Bu damarların en iç duvarı sanki dudağımızın içindeki yumuşak yer gibi bir endotel tabakası taşır. Endotel tabakası tüm damarlarımızın içini kaplar. Bu endotel içine ve atardamarların ve kasların içine bu basınç uzun vadede bir hasar verir. Damarlarımızın hem beyinde, hem kalpte, hem böbrekte ve vücudumuzun her yerinde olduğuna göre yüksek tansiyonun yarattığı birçok hastalık en çok da bu hayati organları etkiler. 

Hipertansiyon felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilir. Diğer yandan böbrek hastalıkları da, tansiyonun kendisine yol açabilir. Böbrek başka bir nedenle hasta olduğunda dahi, yüksek tansiyon üretebilirr. 

Hipertansiyon belirtileri
- Bulantı
- Baş dönmesi
- Ense ağrısı
- Baş ağrıları
- Tekrarlayan bulanık görme

Hipertansiyon belirtilerini herkes ciddiye almayabilir. Genellikle baş dönmesi gibi durumları yorgunluğa, uykusuzluğuna bağlar. Oysaki tansiyon ölçmek çok kolaydır ve ihmal edilmemelidir. 

Özellikle 30 yaşından sonra tansiyon ölçümü düzenli olmalıdır ancak çok küçük yaşta da hiç küçümsenmeyecek kadar tansiyon hastası bulunur. Bugün çocuk yaştan itibaren fazla kilo ve obezite bir problem olduğu için fazla kilo aynı zamanda tansiyon problemlerini de beraberinde getirir. 

Hipertansiyon hastalığının tedavisi

Hipertansiyon tedavisi iki aşamalıdır. İlk kısım hastanın hayatını düzenleyerek dikkat etmesi gerekenler, ikincisi ise doktorun hastayı takibidir. 

Öncelikle yüksek tansiyon sorununun nereden kaynaklandığını bulmak gerekir. Böylece o hastalığa yönelik tedavi yapılarak o hastalık kontrol altına alınır. Bu sayede bir nedene bağlı tansiyon sorunu da çözülür. Kişide altta yatan bir böbrek hastalığı varsa, guatr hastasıysa ya da böbrek üstü bezlerine bağlı hormonal bir hastalığı varsa, öncelikle bunlar tedavi edilmeli ya da kontrol altına alınmalıdır. Böylece tansiyon da akabinde düzelir. 

Hastanın yapabilecekleri de hipertansiyon hastalığının tedavisinde çok önemlidir. Hasta kilolu ise, normal kilosuna dönmesi dahi tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olur. Keza biraz bile kilo verdiğinde tansiyonunda olumlu anlamda bir değişim olacaktır. 

Kilo kontrolünün yanı sıra egzersiz de tansiyonun dengelenmesinde önemli rol oynar. Örneğin ileri yaşta günde 15 dakikalık yürüyüş bile çok önemlidir. Bu anlamda mutlaka çok ileri seviye ya da ağır egzersizler düşünülmemelidir. Daha genç insanların da daha fazla egzersiz yapması, damarların elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Bu da tansiyonu ilaçsız bir şekilde 10 mm cıva daha düşürecektir. 

Hastanın tuzlu yemeklerden kaçınması, yemeklerini tatlandırmak istediğinde limon ve yoğurt kullanması da, tansiyonu ilaçsız bir şekilde düşürmeye yardımcı olacaktır. 

Hipertansiyon tedavisinde ilaç kullanımı

Hipertansiyon tedavisinde doktor 1 ilaç ile başlayabilir ancak ikincil bir hastalık tespit edildiyse çoğu zaman bu hastaların yüzde 70'inde 2 ilaç, kimi zaman da 3 ilaç kullanımını gerektirir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat