Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidroterapi Uygulamaları

Hidroterapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

3,259
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Hidroterapi, hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinin suyun fiziksel özelliğinden (yani suyun kaldırma kuvvetinden) faydalanılarak uygulanan çok kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının arasında yer alan su içi tedavi programıdır. Son yıllarda Türkiye'de hidroterapi alanında büyük gelişmeler olmuştur ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Geniş kapsamlı rehabilitasyon programlarının önemli bir basamağını oluşturmaktadır. 

Eklemleri üzerine yük bindiremeyen hastalar suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif şekilde yapabilmektedirler. Bu sayede hastalığın tedavi başarısı kat be kat artış göstermektedir. 

Hidroterapi kullanılabilen hastalıklar

Hidroterapi; Hemipleji (inme vakaları), omurilik yaralanmaları, Serebral Palsi (CP), Multipl Skleroz (MS), Parkinson, herhangi bir sebebe bağlı gelişen beyin ve omurilik hasarı (tümör cerrahisi sonrası veya travmatik beyin yaralanması durumlarında), paralitik yürüyüş polio sekeli yani çocuk felcine bağlı gelişen yürüme bozukluğu tabloları, spina bifida gibi doğumsal omurilik hastalıkları, kas hastalıkları vb. nörolojik vakalarda nörolojik rehabilitasyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. 

Ortopedik rehabilitasyon da hidroterapiyi oldukça sık kullanmaktayız. özellikle diz, kalça, omuz, ayak bileği operasyonlarından sonra, bu eklemlerin protez operasyonlarından sonra hastanın tekrar eski fonksiyonelliğinin kazanılmasında oldukça önemli rol oynamaktadır.

Diz kireçlenmeleri kalça kireçlenmeleri, bel boyun fıtıkları, omuz eklem tendon bağ rahatsızlıkları, tüm eklemlerin tendon bağ rahatsızlıkları, fibromiyalji dediğimiz yumuşak doku romatizmaları, ankilozan spondilit romatoid artrit gibi bazı inflamatuar romatizmal hastalıkların tedavisinde sıklıkla yararlanılmaktadır. 

Geriatri yani yaşlılığa bağlı gelişen kemik erimesi, omurilik kanal daralması yürüme güçlüğü gibi durumların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.  

Sportif akuatik rehabilitasyonda hidroterapi büyük önem taşımaktadır. (Çünkü diye devam edilerek açıklama yapıldıktan sonra genel bir kapanış cümlesi ile video kapatılabilir)

Hidroterapi ile fizik tedavi

Tüm hidroterapi programları kişiye özel şekilde hazırlanmaktadır. Çok farklı egzersiz programlarının kombine ve koordineli şekilde su içinde uygulanması söz konusudur. Daha önce belirttiğim tüm hastalık gruplarında su içi germe egzersizleri, su içi kuvvetlendirme egzersizleri, su içi denge koordinasyon ve yürüme eğitimi, aerobik kondisyon çalışmaları tedavinin temelini oluşturmaktadırlar. 

Kişiye özel olarak hazırlanan hidroterapi programları ile bu rahatsızlıklar tedavi edilebilmekte ve rahatsızlığından dolayı hayata küsmüş olan insanlar hayata tekrar bağlanabilmektedirler. 

Hidroterapi ile fizik tedavinin avantajları

Suyun kaldırma kuvveti ve nötral sıcaklığının kişinin eklemleri ve kasları üzerine binen yükü azaltması sayesinde hastada genel bir gevşeme olmakta, bununla birlikte kaslarda ve eklemlerde suyun sağladığı yumuşama nedeniyle germe ve güçlendirme egzersizleri daha aktif olarak yapılabilmektedir. 

Ayrıca suyun kaldırma kuvveti denge ve yürüme eğitiminde daha aktif ve etkin bir şekilde çalışabilmesine olanak sağlamaktadır. Hastaların bazı çalışmaları rehabilitasyon salonunda uygulaması bazen çok kısıtlı olmakta, bazen ise mümkün olamamaktadır. Ancak tedavi havuzunda rahatlıkla uygulamaları yapıp çalışabilmektedirler. 30-35 ° C sıcaklıktaki tedavi havuzunda uygulanabilen hidroterapi programları birçok birey için yaşama dönüş yolu olmuştur ve olacaktır.

Hidroterapi ile fizik tedavinin başarı oranı

Hidroterapi çok farklı uygulama seçenekleri içeren fizik tedavi ve rehabilitasyon programının sadece bir basamağını oluşturmaktadır. Hangi hastalık olursa olsun tedavi programı ve yöntemleri hastaya en doğru şekilde hidroterapi ile kombine edilirse tedavi başarı oranı oldukça yüksek yüzdelere ulaşabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat