Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidroterapi ile Fizik Tedavi

Engelli hastaların tedavisinde hidroterapi nasıl kullanılır?

2,152
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Fonksiyonel veya fiziksel kaybı olan hastalarda hidroterapiyi tabii ki hastanın fiziksel engeline göre planlamaktayız, el kol gibi üst ekstremite sinir, tendon, kas bağ dokusu yaralanmalarında daha lokalize küçük havuz veya tankların içinde suyu sıcaklığından ve mekanik özelliklerinden faydalanarak yapılan egzersizlerin etkisi oldukça büyük iken, diz kalça ayak bileği ayak yaralanmaları, bel, sırt, boyun bölgesinde ağrı ve kısıtlılıkla giden omurga rahatsızlıkları yürüme ve denge bozukluklarında daha büyük sıcak su havuzlarında hasarlı bölgenin tüm hareketine ve güçlenmesini sağlayacak şekilde uygulanan su içi egzersizlerinden faydalanılmaktadır. 

Felçli hastaların hidroterapi ile tedavisi

Beyin damar hastalığına bağlı (damar tıkanıklığı veya beyin kanaması sonrası gelişen) kol ve bacakta güçsüzlük kısmi felç tabloları, omurilik yaralanması sonrası gelişen omurilik felci yanı sıra kollarda ve bacaklarda gelişen güç ve his kaybı durumlarında hidroterapi kullanılabilir. 

Hidroterapi birebir fizyoterapistler eşliğinde tek kişilik havuzlar içerisinde hastaya göre hazırlanmış egzersiz programı uygulanır. Bu programda tüm kasların kuvvetlendirilmesi, yürümenin ve dengenin geliştirilmesi amaçlanır. Havuza hastalar lift yardımı ile indirilip egzersiz sonrası yine lift yardımı ile çıkarılmaktadırlar. Suyun sıcaklığı hastanın ve hastalığın türüne göre özel olarak ayarlanmaktadır. 

Felçli hastalarda diğer çoğu hastalık gruplarında olduğu gibi hidroterapi; robotik rehabilitasyon, elektroterapi dediğimiz kas kuvvetlendirmede elektrikli cihazların uygulandığı yöntemler, iş uğraşı terapisi, su dışı egzersiz programları ile kombine olarak kullanılmaktadır. Haftada genel olarak 3-4 seans olacak şekilde planlanması tedavi başarısını arttırmaktadır. Seans süresi hastanın duruma göre 45 -60 dk arasında değişebilmektedir. 

Serebral palsili çocukların rehabilitasyonunda hidroterapinin avantajları

Serebral palsi bilindiği üzere doğuştan beynin oksijensiz kalmasına bağlı çocukta fonksiyonel kayıp ile seyreden kol ve bacaklarda güçsüzlük kasılma nöbet yürüme güçlüğü yürüyememe gibi bulgularla karşımıza çıkan nörolojik bir hastalık tablosudur.

Hidroterapinin serebral palsi rehabilitasyonunda önemi oldukça büyük, yaş sınırlaması yoktur. Birebir fizyoterapist eşliğinde eklem hareket açıklığı egzersizleri, kuvvetlendirici egzersizler, yürüme ve denge egzersizleri çocuklarında daha sevebilecekleri bir ortam olan su içi ortamda rahatlıkla uygulanabilmekte ve tedavi katılım başarısı daha da artmaktadır. 

Hidroterapi ile fiziksel tedavide, çocukların katılımı arttıkça tedavi başarısı da artış göstermektedir. Kasılmalar kol bacak ve gövde kasılmaları serebral palside sıklıkla karşılaştığımız problemlerden olup suyun sıcaklığı ile kasılmalarda gevşeme belirgin hale gelmekte ve egzersizler daha rahat biçimde uygulanabilmektedir. 

Hidroterapi ile tedavi edilebilen kronik hastalıklar
- Diz, kalça, ayak bileği kireçlenmeleri
- Omuz ağrısına sebep olabilecek kas tendon bağ yaralanmaları, omuz kireçlenmeleri
- Bel boyun fıtıkları ve kireçlenmeleri
- Dirsek el bileği rahatsızlıkları
- Ankilozan spondilit romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar
- Yumuşak doku romatizmaları
- Skolyoz kifoz gibi omurga şekil bozuklukları 
- Yürüme ve denge bozukluklarında su içi egzersizler oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Kas ve eklem hastalıklarının hidroterapi ile tedavisi

Kas ve eklem problemi yaşayan hastalarda hidroterapi hastaya özgü hazırlanmış elektroterapi, sıcak uygulamalar, manyetik alan tedavisi, traksiyon, lazer tedavileri gibi fizik tedavi uygulamalarına ek olarak uygulanan tedavi yöntemidir. Tüm bu tedavilerle kombine şekilde uygulanması tedavi başarısını arttırmaktadır. Hastanın durumuna katılım ağrı ve fonksiyonel fiziksel özellikleri göz önüne alınarak hasta sıcaklığı ayarlanmış tekli veya grup havuzunda su içi egzersizleri uygulanmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat